PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Spirolino NediraFaLa
26.09.08, 22:49
Spirolino Nedir, Nasıl Monte Edilir ve Kullanılır? (http://balikcilarkahvesi.blogspot.com/2008/03/spirolino-nedir-nasil-monte-edilir-ve.html)


Spirolino yada kısaca Spiro mekik yada mermi biçimli, ortasında anten görevi gören hortum bulunan bir tür seviye dengeleyici ağırlıktır. Bu özellikleri onu şamandıralardan ayırır. Spirilino suya batar. Uzağa atışta ve çekerken oltanın istenilen seviyede ve istenilen aksiyonla çekilmesine yardımcı olur. İtalyanlar ona bombard derler. Bazı Türkler ise "Çok maharetli yüzdürgeçli daldırgaç" adı vermektedir
http://www.angelsport-gerhards.de/images/spspiro12.jpg (http://www.angelsport-gerhards.de/images/spspiro12.jpg)
SPIROLINO alabalık sahte sineklerinin (fly) doğru yere doğru biçimde atılması ve doğru derinlikten doğru hareketleri yaparak çekilmesi amacıyla icat edilmiş, daha sonraki zamanlarda her türlü sahte ve doğal yemin atılması, çekilmesi ve aksiyon verilmesinde kullanımı yaygınlaşmıştır.

İki çeşit spirolino vardır;
1- Şeffaf iç boş ve içine su doldurularak ağırlığı ayarlanabilen tip.
http://img165.imageshack.us/img165/7339/spirolinobv9.jpg (http://img165.imageshack.us/img165/7339/spirolinobv9.jpg)
2- Daha fazla bilinen, çeşitli sabit ağırlıklara sahip içi dolu tip. Bunun da mika ve metal olmak üzere iki çeşidi vardır.
http://www.angelsport-gerhards.de/images/spirotransparent15shop.jpg (http://www.angelsport-gerhards.de/images/spirotransparent15shop.jpg)
http://www.angelsport-gerhards.de/images/spiro601lila8gshop.jpg (http://www.angelsport-gerhards.de/images/spiro601lila8gshop.jpg)
Spirlino'nun ağır, orta batar ve yüzer modelleri vardır. Tamamen kurşundan yapılan modeller olduğu gibi yukarıdaki gibi içi boş plastik olanları da mevcuttur. Ayrıca aksiyon sağlamada faydalı olacak değişik şekillerde olanları bulunur.

MONTAJhttp://home.arcor.de/sven.matthaei/thhspiro.jpg (http://home.arcor.de/sven.matthaei/thhspiro.jpg)
Spirolinonun temel bağlanma biçimi; kanca, köstek, fırdöndü, üzerine boncuk, onun üstüne spirolino şeklindedir. Boncuk kullanılmayan spiro fırdöndüye geçer. Esas bağlama şeklinde 3 lü fırdöndü kullanılır. Bu öyle herkesin bildiği üç halkası bulunan bir fırdöndü değil, üç fırdöndünün arka arkaya bağlı olduğu özel bir tiptir. Kalama önleme yanında kanca/yem/sahte nin bedene sarmasını önleme görevi vardır.
Daha sonra 2 karış kadar eğilip bükülmeyen bir misina, yada kord ipi bu fırdöndüye bağlanmalıdır. Bir boncuk geçirilip fırdöndüye yaslanır, sonra spiro ipe dizilir. Peşinden bir yada iki boncuk daha dizilir. İki boncuk kullanmanın nedeni atarken aşağı baskı yapan spiro nun düzeneği bozmamasıdır.
Daha sonra misina yada kord ipi yeni bir fırdöndüye bağlanır. Bu fırdöndü yukarıda bahsettiğim şekilde üçlü tip de olabilir.
En son olarak ihtiyaca göre 1-3 metre kadar köstek ile kullanacağımız, kanca, sahte yada yem bu fırdöndünün diğer ucuna bağlanır.Bir yünlü oltaya monte edilmiş dolu tip spiro
http://img201.imageshack.us/img201/38/dolutipft4mj4.jpg (http://img201.imageshack.us/img201/38/dolutipft4mj4.jpg)

KULLANIMI

Sipiroyu bir şamandıra gibi yemnli yada tüylü bir kancayı istediğiniz yere atmak ve kancayı suda belirli bir seviyede tutmak için kullanabileceğiniz gibi, ağır tiplerin arkasına her türlü sahte ve doğal yem takıp da kullanabilirsiniz.
At - çek yaparken zaman zaman kamış ucuyla titretme, zig -zag çizdirme ve sektirme gibi hareketler vererek kullanılır.
Sıyırtma kurşuna takıldığı biçimiyle istavritten kesilen kuyruk altı yem, tek bir çapari kancası veya kuyruk sallayan küçük bir silikon sahte spironun da arkasına takılabilir.
Bunun yanında hafif rapalanızı uzağa atmak isterseniz de spirodan yararlanabiliriz.
Çoğu zaman balığın kancayı takip etmek yerine spiroyu takip ettiğini görürsünüz. Bu durumda balıkların ilgisini çekmeyen renklerde spirolino kullanmak daha li olur.

meteor
26.09.08, 22:59
maharetli bir alete benziyor sıyırtma ve rapala atmada denemek lazım.

mrtcn
22.10.08, 13:51
ewt gzl bısıye benzıo paylaşım için tşklr

TAKA
23.11.08, 19:50
teşekkürler paylaşim için:D

geveze
24.11.08, 12:26
Paylaşım için teşekkürler Cengiz abi.

körfez team
14.12.08, 18:34
Paylaşım için teşekkürler