PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : AY ve BALIKÇILIKaFaLa
27.09.08, 00:08
Tecrübeler dolunaydan üç gün önce ve yeni aydan üç gün sonraki günlerde balık avının daha iyiye gittiğini bazen de daha büyük avlara yöneldiğini söylemektedir. Özellikle bu iki ay evresinin öncesi ve sonrasındaki dönemlerde oltalarımızda çok kuvvetli vuruşlar alacağımız kesindir.
Hava şartları doğru evredeki ayın beklenen avantajını tamamen bertaraf edebileceğini lütfen dikkate alınız. Kararlı bir havanın aydan daha kuvvetli avantajlar sağlaması olasıdır, fakat uygun bir havayla birlikte uygun ay evresine denk geldiğimizde hayal dışı bir balık avı yapmamız mümkün olur.

Ayın balıklar ve dolayısıyla balık avı üzerindeki etkileri bunlarla sınırlı değildir. İlerleyen satırlarda yeni ip uçları daha ayrıntılı biçimde ele alınacaktır.


Bu saptamalar ortaya konduktan sonra bazı şeyler mutlaka tam olarak bilinmesi gerekir. Bunlar nedir;
• Ayın evreleri nasıl gelişir?
• Yeni ay,
• Eski ay,
• Dolunay nedir?
• Evreler ne zaman ve hangi sırayla görülür?

Ay'ın değişik biçimlerde görülmesine "Ay'ın evreleri" denir.

* Yeni Ay:
Ay'ın Güneş hizasından yeni ayrıldıgı andır. İncecik görünümü ile Güneş'in batışından kısa bir süre sonra batıda görülür. Ay, Dünya ile Günes arasında olduğundan dolayı Güneş'e dönük olan parlak yüzü Dünya'dan görülmez.

* lk Dördün:
Yeni Ay'dan 7,5 gün sonraki görünen durumdur. Ay, Yeni Ay evresinden sonra hilal şeklini alır. Bundan sonra Ay'ın aydınlık yüzeyinin yarısı Dünya'dan gözlenir. Bu döneme İlk dördün denir.


* Dolunay:
Yeni ay'dan 14 gün sonraki görünen durumudur. Ay, Dünya etrafındaki hareketinin yarısını tamamladığında Dünya ve Güneş'le aynı hizada yer alır. Böylece Ay Güneş'ten aldığı ışınları Dünya'nın karanlık yüzeyine yansıttığı için Dünya'nın bu yüzeyinden daire şeklinde parlak görülür. Bu görünümü dolunay durumudur.


* Son Dördün:
Ay'ın Dolunay'dan sonra Yeni Ay evresine yaklaştığı aydınlık yüzeyinin yarısının ikinci kez Dünya'dan görülme evresidir.

* Eski Ay:
Bu evrede son dördün görünüm daha da incelerek bir hilal görüntüsü alır ve giderek kaybolur.

Ay'ın üç türlü hareketi vardır;

a) Kendi ekseni etrafındaki hareketi: Güneş günüyle 29,5 günde tamamlar
b) Dünya etrafındaki hareketi: Bunu da aynı sürede yani 29.5 günde tamamlar

Bu nedenledir ki;
• Dünya'dan bakıldığında Ay'ın hep aynı yüzü görülür.
• Ay'da yaklaşık 15 gün gündüz, 15 gün gece yaşanır.

c) Dünya ile birlikte Güneş etrafındaki hareketi: Bunu da 365 gün 6 saatte tamamlar.

İlk okuldan bu yana ayın evreleri konusunda hepimiz bir şeyler öğrenmişizdir. Ama bilmiyorum kaçımız ayın evreleri ve hareketleri konusunda önemli bir konunun farkına varmıştır. Maalesef günümüzde pek dikkat edilmeyen, benim gibi sadece hanımın, islerin ve diğer uğraşıların izin verdigi zaman balığa gidebilenlerin çok kolay farkına varamayacağı bir konu. Yukarıda ay evreleri ve ayın hareketi konusunda verilen bilgileri tam olarak özümseyebilsek bu tuhaf gerçegin farkına varabilirdik.
Ticari balıkçılar dışında ve özellikle internet ortamında bilgi paylaşanlar arasında bu konunun farkında olan çok az kişi tanıdım. Tabii ki ne oldugunu anlatacagım ama lütfen biraz sabırla yazılanları dikkatle okuyunuz.
Çevremizde sık sık duyar ve gözler, internette bu konunun tartışıldıgı ortamlarda da çok sık okuruz. Kimisi "dolunay varken çok balık çıkar", kimisi "dolunayda tek bir balık tutulmaz" der. Bunu gün gün, saat saat örnekleriyle ortaya koyar. Av raporlarını geriye dönük olarak ayın evrelerine göre incelersek gerçektende dolunayda hem sıfır çekilen hem de rekor kırılan raporlara denk geliriz.
Bu noktada, iyi bir okuyucu hemen en başta verilen ip uçlarından bu durumu hava şartlarına bağlayacaktır. Evet bu mümkün, ama burada anlatmaya çalıştığım asıl konu ayın uygun olduğu gün hava şartının uygun olup olmaması degildir.
Öncelikle şunu belirtmek lazım ki, ülkemizdeki tecrübelere göre balığın en fazla vuruş yaptığı saatler ayın doğduğu ve battıgı saatlerden hemen öncesidir. 30 dakikalık doğmadan önceki zaman ile doğuştan sonraki 1.5 saatlik süre özel bir öneme sahiptir.
En başta verilen bilgiyle bunu bir araya getirecek olursak; dolunaydan üç gün önce başlayıp dolunaya kadar ve yeniay zamanından başlayarak üç gün sonrasına kadar, ay doğarken ve batarken en verimli avlar yapılabilir.
Ancak bu konunun üzerinde uzun uzun durmama neden olan bir duruma şimdi dikkat çekmek isterim; Ay her gün aynı saatte doğmuyor.
Örnek olarak Sinop'ta 2008 yılında Nisandan itibaren her ayının ilk günü ayın doğuş zamanlarına bir bakalım.
Nisan Mayıs Hazrn Temmz Ağusts Eylül Ekim Kasım Aralık

02:56 02:11 01:49 01:45 04:12 06:44 07:48 09:45 09:55

İlginç değil mi? :)

Hala gizemi çözemediyseniz daha açık söyleyeyim, 2008 yılı Ağustos ayının basından itibaren ay gündüz doğuyor. Koskocaman güneş ihtişamlı ışıklarıyla ortalığı aydınlatırken, sönük ışıkları güneş tarafından bastırılmış ay balığın yemlenmesinde ne kadar etkili olabilir?
Ayrıca bu doğup batan ayın hangi evrede olduğunu daha devreye sokmadık. Oysa geriye kalan günlerin en az onda dokuzunda ne dolunay, ne de yeni ay vardır.
Artık çesitli platformlarda ay ve balıkçılık konusunda yazılan pek çok şeyin ne kadar anlamsız olduğunu sanırım görmek mümkün.
Şimdiye kadarki verilenlerden bir şeyin net olarak anlaşılması lazım. Yıl boyu her gün gece avı yapmayan, yada en azından aralık vermeden üç ay gece balık avı yapmayan birinin ayın vuruş alımını iyi etkilediği zamana denk gelmesi sadece tesadüfe bağlıdır.
Bunu tesadüfe bağlamak istemiyorsak, tüm yıl gün gün ayın doğup battığı saatleri ve doğan ayın hangi evrede oldugunu bir çizelgede işaretlemeli, uygun olan saatlerde balıkta olmaya çalısmalıyız.

sealbatros
28.09.08, 21:20
çok doğru bir yazı tebrık ederım

aFaLa
29.09.08, 00:38
çok doğru bir yazı tebrık ederım

teşekkurler arkadaşim imza ayarlarınızı yaparsanız sevinirım....

küçükbalıkçı
27.10.08, 21:14
Paylaşımın için teşekkürler Cengiz abicim....

sunshine
01.12.08, 13:05
paylaşım için teşekkürler cengiz abi.

kahramanbora
10.02.09, 09:03
paylaşım için teşekkürler
:balik20:

LüFerCi
10.02.09, 09:48
teşekkürler paylaşim için b10

masmavi
10.02.09, 11:24
aynen katılıyorum çpk doğru bir tesbit ama biz bunu çözemiyoruz gerek küresel ısınmayla ilgili suyun sıcaklık değişkenliği gerekse iklim değişikleri biraz yanıltıyor bizleri

tatar
10.02.09, 12:06
eyvallah reis paylaşım için

TAKA
30.04.09, 21:26
Paylaşımın için teşekkürler

Hıcaz
30.04.09, 21:57
Afala Cengiz,
Bu anlatılan olta balıkçılığı için belki geçerli olabilir .
Ancak günümüz gırgırcılıgında bu işe yaramamaktadır.Çünkü son sistem sonarlar,Dikey balık bulucular,Kumpaslar varken,,,,balığın kaçabileceği bir delik dahi yoktur.İster güneş olsun,ister ay olsun veya olmasın...cihazlar balıgı nerde olursa olsun buluyor....3ooomt.çapında ve 200 kulaç derinliğindeki sularda dahi balıgın yerini tesbit etmektedir bu cihazlar....Bu cihazlara ben AJAN cihaz diyorum...balıgın yerini anında tesbit ediyorlar..teşekk

incekum07
07.08.09, 13:31
çok güzel bir konuya değinmişsin abi emeğine ve tacrübelerini bizimle paylaştığın için teşkkürler

herkese rast gele

H.A.R.U.N
09.08.09, 23:00
Reis yani aylı gecemi aysız gecemi hangisidaha verimli aylı gecede balık dağınık olur diye biliyorum aysız gecede toplu olur diye biliyorum aylı gecede yemde dağınık olacağından avlanan balık çabucak karnını doyurup inzivaya çekilmez diye düşünüyorum ne dersin??

aFaLa
10.08.09, 01:11
Afala Cengiz,
Bu anlatılan olta balıkçılığı için belki geçerli olabilir .
Ancak günümüz gırgırcılıgında bu işe yaramamaktadır.Çünkü son sistem sonarlar,Dikey balık bulucular,Kumpaslar varken,,,,balığın kaçabileceği bir delik dahi yoktur.İster güneş olsun,ister ay olsun veya olmasın...cihazlar balıgı nerde olursa olsun buluyor....3ooomt.çapında ve 200 kulaç derinliğindeki sularda dahi balıgın yerini tesbit etmektedir bu cihazlar....Bu cihazlara ben AJAN cihaz diyorum...balıgın yerini anında tesbit ediyorlar..teşekk

Abi ay oldumu her zaman balık dahanık olur merada nedense ayla birlikte lüfer nasıl akıyor kimse tutamıyor balıkları biliyorsun ayla akıp gider sinsice

hakan reis
18.08.09, 10:02
teşekkürler bu ince ve bi o kadar önemli anektotu bizimle paylaştıgın için ben 4 senedir barbun avcılıgı yapıyorum ve bir senedirde bu teknigi deniyorum ve memnunum gündüz ise gündüz gece ise gece ay battıktan bir saat sonra avı alıyorum gerçekten etkili denemeyen arkadaşların denemesini tavsiye ederim güpegündüz ay battıktan bir saat sonra avı bi kaldırın ve farkı görün

ireis
18.08.09, 14:21
sudaki ışık gece veya gündüz balığın cinsine göre hareketlerini tayin eder bazıları ışığı severken bazıları ondan kaçar.mesela gırgırlar balığı sardıktan sonra balığın cinsine göre ya ağın peçesinden yada dışından ışık yakarlar.bazende avdan önce balığı toplamak için yada avlamaya uygun olmayan yerlerdeki balıkları yerinden oynatmak içinde ışık kullanılır.oltacılar yemlik balıklarını ışıkla süzer lüks yakarak avlıyacakları balıkları toplarlar.voliciler çevirdikleri balıkların ağa vurması için bazen ışık kullanırlar.balıkçılığın birçok branşında ışık kullanılır dolayısı ile deniz ortamı ve ışık ile olan ilişkisi çok iyi bilinmelidir.ay güneş gibi sabit bir hareket göstermediği için hergün farklı zamanlarda ve değişen ışık miktarlarıyla denizdeki hayatı ve davranışları olumlu veya olumsuz etkiler.bu yüzden ayın etkisini mantıklı olarak hesaplamalıyız.yani ayın bu hareketlerini burç falları gibi yorumlamamalıyız.ayın gel git etkiside bazı yerlerde akıntılar ve su seviyesinde farklar oluşturur. bu hem denizdeki seyri hemde avcılığı etkiler.ay denizdeki yaşama öncelikle ışık sonra çekim ile etki eder.

trololog
26.07.10, 04:40
Yazı tamamen olta balıkçılığıyla alakalıdır.
Ticari balıkçılık ile ayın ilişkisi çok daha özeldir.

Ay yakamoz demektir, ay sular (akıntı) demektir, ay yüksek / düşük su seviyesi demektir.

Yakamoz; bolluk bereket ve ayrıca çevirme ağcılığında balığı bulmak anlamına gelir. Salma, uzatma ve sığ su galsama ağcılığında ise ağın görülmesi ve balık avlayamama anlamına gelir. Salya-çamur demektir. 1 no ağ ipi kol kalınlığına gelecek demektir.

Sular: ağın atılış yeri, atılış yönü ve zamanını etkiler. Ya da dikkate almazsak verim de alamamak demektir.
Yüksek yada düşük su seviyesi icabında pervaneyi taşa vurmak demektir, icabında körfez ağızlarında kıyıya paralel, bir ucu alargada ağ serimi demektir.

Yazının devamını takip etmek için orjinal adresi ziyaret edebilirsiniz.

trololog
26.07.10, 20:45
Sayın Buranki mesaja eklediğiniz bölümü sildim.

Yazıyı izin almadan alıntı yapılan kişiye atıf yapmadan o siteden alıyorsunuz ama sitenin adını vermekten imtina ediyorsunuz. Bu nasıl bir çelişki?

brs
27.07.10, 00:00
ay varken burda kimse çıkmaz denize bereketi olmaz balığın gırgırlar için fark etmez ay olsun dolunay olsun onlar ekranda yazdırmaya bakar