PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Antalya'da balon balığı yasakaFaLa
02.10.08, 21:19
Antalya'da balon balığının ticari amaçlı avlanması yasaklandı.
http://virahaber.com/img/zehirli%20balon.jpgAntalya Su Ürünleri Koordinasyon Kurulu, Vali Yardımcıları Fuat Ergül ve Ali Nazım Baloğlu yönetiminde Tarım İl Müdürlüğünde toplandı.

Toplantıda, Antalya Tarım İl Müdürlüğü Su Ürünleri Mühendisi Cemil Öztürk 2/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğin Resmi Gazetede yayımlandığını belirterek, av yasağı konusunda sektör temsilcilerini bilgilendirdi.

Öztürk, Antalya sınırlarında, taşıdığı toksin nedeniyle insan tüketiminde sakıncısı bulunan balon balığının ticari avlanmasının yasaklandığını vurguladı.

Antalya sınırlarında 1 Nisan-30 Ekim tarihleri arasında köpek balığı avcılığının da yasak olduğunu ifade eden Öztürk, Antalya-Beydağlı Milli Parkı'nın güneyini çevreleyen Kumluca İlçesindeki Çavuş Limanı Küçük Çavuş burnundan başlayarak Sulu Ada, Taşlık Burnu ve Beş Adaları da içine almak kaydıyla Karagöz Limanı'na kadar olan 19 kilometre uzunluğunda kıyı şeridinde su ürünleri avcılığının yasaklandığını bildirdi.

Öztürk, deniz kaplumbağası üreme alanı olarak tespit edilen Patara, Demre, Kumluca, Tekirova, Belek, Kızılot, Gazipaşa, Demirtaş, Olympos-Çıralı bölgesinde 1 Nisan-30 Eylül tarihleri arasında sürat teknelerinin kıyıdan 1 mil mesafe içerisinde 5 milden daha süratli seyretmeleri ile Akdeniz foklarının yaşadıkları mağaralarda ışık kullanımı ve dalış yapmanın yasaklandığını belirtti.

Manavgat'ın Side beldesindeki Selimiye feneri ile Gazipaşa ilçesindeki Kesik Burnu arasındaki karasularda, Finike'de de körfez ile Akçaörgü burnu arasında çekilen hattın kuzeyinde kalan sahada her türlü trol ile avcılık yapılmasının yasaklandığını ifade eden Öztürk, Antalya deniz sınırları içinde büyük camgöz (kum) ve güneşlenen köpek balıkları ile pervane/ay balığı, deniz kaplumbağaları, kancalı ve misk ahtapotu, kırmızı, siyah mercan, minare, şeytanminaresi, Pina, mühreler, maya, fok, denizatı ve yunus balığı avlanması ve toplanmasının yasak olduğunu kaydetti.

Öztürk, balıkçıların palamut ve toriği 15 Nisan-31 Ağustos, dil ve pisi balığını 15 Şubat-15 Mart, yazılı orkinos, gobene, akya, sarıkuyruk, uzun kanat orkinos ve tambukayı 15 Mayıs-15 Nisan (gırgır ağlarıyla), kılıç balığını 15 Ekim-15 Kasım, orfoz ve lagosu 15 nisan-31 Temmuz, karidesi 15 Nisan-15 Eylül, karavidayı 15 Haziran-15 Nisan, mavi yengeci 15 Mayıs-1 Ekim, ahtapotu 15 Mayıs-1 Ekim tarihleri arasında avlayamayacaklarını sözlerine ekledi.

AA

meteor
02.10.08, 22:58
bizden ırak olsun musubet hayvan, salın gitsin denize :)