PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : makine bakımıaFaLa
08.10.08, 00:50
1- makinenizin oynak parçaları ve eklem yerlerinde pure vasalıne ullanabilirsiniz bu cins vazelin kumaşlar üzerinde leke yapmaz ılık su ile yıkandığında akar gider. Nasıl kullanılacağına gelince örneğin ön kalamayı çıkardığınızda ana mil e geçili sarım kafası karşınıza çıkar ve kafa ile mil arasında yatak boşluğu olur. O boşluğu kafanın üzerinden vazalin ile doldurun. Kalamayı takın kalama ile kafa arasındaki boşluğu da vazelin ile doldurun doldurduğunuz yerleri peçete ile sıyırın fazlasını almış ve kapanmayan yerleride sıvamış olursunuz.

2- Birinci önerideki sistemi çevirme kolu makine girişi ve karşılığındaki sıkma vidasında kullnırsanız oradaki rulmanlarıda korumuş olursunuz. sonuçta makinelerde kullanılan rulmanlar maliyet nedeni ile (!) kapaksız tiptedir.

3- makinenizi kumdan kesinlikle sakınınız. Bulaştı ise ılık su ile duş altında tutunuz.

4- yılda 1 kez elinizden geliyor ise makinenin içini açınız ve içindeki katılaşmış gres yağını tahta bir çubuk ile alınız imkan var ise komple benzin ile yıkayıp yağdan arındırıp kuruduktan sonra (tecihim PO Kapgres suya dayanıklı özel amaçlı kırmızı) gresleyiniz ancak asla bir dolu çay kaşığından fazla kullanmayınız aksi halde kusma yapar.

5- Kalamaları ayda bir kez olmak üzere sonuna kadar açıp geri kapatıp eski haline getiriniz. Kalamayı açıp kaoatırken daime yumuşak çeviriniz. Tur un bittiğni hissettiğinizde zorlamayınız, aşınmaya neden olur.

6- Misinanın kafaya sarım yapn telinin sonundaki yüksüğün kendi ekseninde dönebilirliğini serçe parmağınızla test ediniz. Dönmüyor ise kesinlikle kullanmayınız. Misinaya ve kendisine zarar verir. Misina naylondur deyip geçmeyin çeliği bile bıçak gibi keser.

7- Sarım kafasının dışa bakan çeper kenarını elle sürterek kontrol edin. Çapak falan var ise 0 no zımparayı ince makine yağına batırıp fazlasını silkip sever okşar gibi düzeltiniz. Krom kaplı yerlerini parlak jelatin (sigara paketinin içindeki kağıt olabilir) ile silerek temizleyebilirsiniz.

8- Makinenin dış kısmına gelince, her kullanmadan sonra tatlı su ile yıkayınız ve ince makine yağı (koruyucu silah yağı) nı pamuklu bir beze emdirerek (bu bezi saklayınız) kuruladığınız makinenizin her yerini siliniz. Silerek çok hafif yağlanan makinenizi tekrar silmeyiniz.

9- Makinedeki görünen tüm vidaların boşluğunu alacak şekilde tork ayarını abartmadan sıkınız ve vidaların başlarına mutlaka vazelin sürünüz.

10- Piyasada satılan silah koruyucu+temizleyici yağları makinenin dış yüzeyinde asla kullanmayınız bu yağlar ihtivatı ve maksadı amacı ile solvent içerirler. Solvent ise ciddi bir çözücü ve incelticidir. İnce yağ için dikiş makinelerinde kullanılan ve plastik emzikli kutuda satılan yağlar idealdir. Bu yağı mümkün ise şırınga ile kullanınız aşırı yağlamayı engeler. Aşırı yağ var ise kesinlikle gazete kağıdı değil kağıt peçete yada wc kağıdı kullanınız.

11- Makine içindeki rulmanları dıştan görünen yatak boşlukları dışına taşırmadan gresleyiniz.

12- Makinanızı daima havadar, rutubetsiz ve drekt güneş görmeyen serin yerlerde muhafaza ediniz. Çocuklardan uzak tutunuz.

13- Yere düşürmeyiniz, suya daldırmayınız, bilmiyorsanız kurcalamayınız falan demeye gerek görmüyorum. Ancak yeni jenerasyon makineleri bilseniz dahi demonte+monte şeması olmadan sökmeyiniz sökerken bile bu şemalara fazlaca itibar etmeyiniz.

14- Kamışlarınız için yıkama ve bez ile ince yağlama işini her kullanmadan sonra mutlaka yapınız. Metal kısımlarını ve fincanlarını da yağlı bez ile sildikten sonra bu parçaların birleşim-kaynak yerlerini parmağınızla hafifçe gresleyiniz. Gresi abartırsanız misinaya bulaşır.

Tüm bunlara rağmen makineniz aşınacak ve işlevselliğini kaybedecektir. Parça değişimlerinde tamirat için vereceğiniz para ile yeni makine fiyatını mutlaka karşılaştırınız.

Şimdilik aklıma gelemler bunlar. Makinenizin uzun ömürlü olması ve bereketli avlara vesile olması dileği ile sağlıcakla kalınız.

balıkcı
08.10.08, 14:03
abi bilgiler için teşekkürler. bende bıktım artık kamışların bozulmasından oksitlenmesinden bu uyarılara uyarım artık

gokhanyayin
20.02.14, 15:49
bılı ıcın tesekkurler abı cok faydalı