PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : zehirli Balon BalığıaFaLa
27.02.08, 22:44
Kızıldenizli zehirli Balon Balığı Kuşadası'nda görüldü.

Anavatanının Kızıldeniz olduğu bildirilen ve ılıman sularda yaşayan bir balık türü olan balon balığı (Lagocephalus Sceleratus), Kuşadası Körfezi’ne geldi. Bölgede ilk kez görülen ve küresel ısınma nedeniyle geldiği tahmin edilen balık, bir balıkçının oltasına takılmasıyla fark edildi.

Alınan bilgiye göre, tropikal balık çeşitlerinden olan Tedraodontidae familyasına ait balon balığı, Kuşadası Körfezi’nde bir balıkçının oltasına takılınca, durum yetkililere bildirildi.

Küresel ısınma nedeniyle anavatanı Kızıldeniz’den yola çıkarak geldiği sanılan balık, incelemeye alındı.

Kuşadası Su Altı Dalış ve Araştırma Merkezi Sahibi Tolga Pat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balon balığının sırt yüzgeçlerinde düşük miktarda zehir bulunduğunu ve bu nedenle ekonomik değeri olmadığını söyledi.

Bu türün genelde ılıman sularda yaşadığını vurgulayan Pat, "Son zamanlarda Akdeniz’de sıkça rastlanmakla birlikte, Süveyş Kanalı’nın açılmasından sonra ülkemiz karasularına geldiği tahmin edilen yabancı bir türdür. Etinin tetrodotoksin (TTX) içermesi nedeniyle kas felci yaparak, nefes darlığı yaratabilmekte ve bu durum ölümle sonuçlanabilmektedir."

"Kıyılarımızda olmayan balık türleri artık görülebiliyor"
Balon balığına karşı, bilinçsizce avlanan olta balıkçıları ve dalgıçları uyaran Pat, yaklaşık 2 ila 3 kiloya ulaşabilen zehirli balon balığıyla karşılaşanların, balığa temas etmemeleri ve yememeleri gerektiğini vurguladı.

Pat, "Küresel ısınmanın yol açtığı değişim nedeniyle canlıların yapısında da değişiklikler olabilmekte, normalde kıyılarımızda bulunmayan balık türleri artık görülebilmektedir. Bu nedenle sahillerimizde ilginç balık görenler, kesinlikle dokunmasınlar, ölümcül olabilir. Hemen uzmanlara bilgi versinler" dedi.

Milliyet