PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Denizde sağ kalmaaFaLa
19.10.08, 22:29
Deniz üstünde bulunan en modern teknelerin bile herhangi bir emercensi durum nedeniyle batma risk bulunmaktadır. Bu nedenle denize çıkan tüm personelin “denizde sağ kalma” konusunda yeterince eğitimli olması gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki, ancak iyi eğitimli bir personel denizde uzun süre hayatını idame ettirerek, kurtarılana kadar hayatta kalmayı başarabilecektir.

Batmaya Neden Olabilecek Emercensi Türler:

1- Yangın.
2- Çatışma.
3- Karaya oturma
4- Meteorolojik veya teknik nedenlerle su alma

Yukarıda belirtilen emercensi durumlarla karşılaşılmış, teknenin kurtarılması için gereken herşey yapılmış ve tekne kurtarılamamışsa kaptan tarafından verilen emirle tekne terk edilir. “Tekneyi Terk” emri verilmeden asla tekne terk edilmemelidir. Teknede kalınmasının mümkün olduğu hallerde, yaşamın birlikte korunabilmesi için, bütün personelin teknede kalması en uygun hareket olacaktır.

Kazazedeler için Ana Tehlikeler

Bir tekneyi terk etmek zorunda kalan kazazedelerin karşılaştığı tehlikeler şunlardır.

1- Boğulma
2- Donma
3- Susuzluk
4- Batan teknenin oluşturduğu tehlikeler

a) Girdap
b) Tekneden sızan akaryakıt ve bunun oluşturacağı yangın

Tekneyi terk ve denizde sağ kalma prosedürü kazazedenin hayatını tehdit eden bu faktörleri minimize edecek şekilde hazırlanmıştır. Söz konusu prosedürün denize çıkan bütün kişiler tarafından bilinmesi gerekmektedir.

TEKNEYİ TERK

Tekneyi terk emri kaptan tarafından verilir. Bu karar kaptanın sorumluluğu altındadır. Tekneyi terk emri; teknenin kurtarılmasının mümkün olmadığı veya teknenin kurtarılaması için yapılması gereken herşeyin yapılmasına rağmen umudun kalmadığı durumlarda verilir.

Tekneyi terk emrinden önce personel emercensi durum ile mücadele ediyor olacaktır. Bu arada yolcular veya misafirler ise güvenli bir yerde bekletilmeli ve tekneyi terke hazır olmalıdır. Eğer emercensi durum çok hızlı gelişmiş ve ani bir şekilde batma riski oluşmuşsa, kaptan emercensi durumla mücadele etmeden doğrudan tekneyi terk emri verebilir.

Tekneyi Terk Emri Verilmesi Durumunda Başlangıçta Yapılacaklar

1- Soğuktan koruyucu elbiseler giyilir :
Vücudu sıcak tutacak kıyafetler giyilmelidir . Yün kıyafetler tercih sebebidir. Varsa bu giysilerin üzerine yağmurluk, kaban giyilebilir. Giysiler, can salında vücudunun ısı kaybını önleyerek hayatta kalma şansını arttıracaktır. Suyun içinde kalacak personel için de giysiler önemlidir. Suyla ilk temasta soğuk şoku insanı felç edebilir hatta öldürebilir. Giysiler bu şokun etkisini azaltacak, giysi katları arasında kalan hava can yeleği gibi insanın su üstünde kalmasını sağlayacaktır.
2- Bu kıyafetin üzerine can yeleği giyilir.
3- Zaman varsa enerji verici basit gıdalar alınmalı, bir şeyler içilmelidir.
4- Can salına konulacak ilave malzemeler alınır.
Tekne terk edilirken zaman müsaitse can salı içinde bulunmayan aşağıda listesi verilmiş ilave malzeme can salına alınmalıdır.

1. EPIRB
2. SART
3. GPS
4. VHF el telsizi
5. El pusulası
6. Bölge haritası
7. Dürbün
8. İşaret fişekleri (can salındakilere ilaveten)
9. Yiyecek ve içecek (can salındakilere ilaveten)
10. Radar reflektörü
11. Tekneyi terk durumu için hazırlanmış su geçirmez bir çanta (panic bag)
Not: Tekneyi terk sırasında servis botumuz denizdeyse veya denize indirilmesi güvenlik açısından sorun yaratmayacaksa, can salıyla tekne terk edilirken servis botunun da yanımıza alınmasında büyük fayda vardır.

5- Tekneyi terk yerlerine gidilir

Tekneyi Terk Yerlerinde Yapılacaklar

1- Yolcu veya misafirlerin kıyafet ve can yeleklerinin kontrolü.
2- Can salına alınacak ek malzemenin kontrolü.

Tekneyi Terk Sırasında Yapılacaklar

Tekneyi terk etmeden önceki mutlaka “Tehlike Çağrısı” yinelen-melidir. Cevap veren varsa kaza bölgesine tahmini ulaşma zamanı öğrenilmelidir.

1- Can salı atılır, açılır ve tekneyi terk noktasına çekilir.
2- İlave konulması gereken malzemeler yerleştirilir.
3- Can salına ıslanmadan binilir. Tekneyi terk anında mümkünse, can salına hiç ıslanmadan binilmelidir

sealbatros
20.10.08, 20:27
çok değerli bir paylaşım abi çok gereklı bılgıler bunlar

meteor
20.10.08, 20:41
faydalı bilgiler için teşekkürler reis..

maalesef, özellikle 5-10 mt. boyundaki tekne sahipleri can güvenliği konusunda çok tedbirsiz.. deniz bu şakaya gelmez, can yelekleri, yangın söndürme cihazları ve ilk yardım çantaları teknenin zor ulaşılabilecek yerlerinde tutuluyor.

ADA
29.10.08, 22:15
gercekten faydalı bilgiler teşekkurler

geveze
29.10.08, 22:29
Bilgilendirme için ve paylaşım için saol cengiz abi gerçekten çok yararlı bilgiler. Herkezin işine yarıyacaktır.

Orhan abi sende o konuda çok haklısın en zor ulaşılacak noktada veya hiç yok. Bizim teknede Barış ve ben dışında biri gelmeden çıkmaz ortaya onlar kafa altında durur hep en uzak noktada.

balıkcı
29.10.08, 22:33
Hasan neden bunları burda herkesin içinde söylüyorsunki. :)biz kendimize güvendiğimizden çıkarmıyoruz. yer kaplamasın diye. ama sen kaşındın bundan sonra hepsini dışarı çıkarıcam oturmaya yer bulama tamammı:)

meteor
29.10.08, 22:38
Hasan neden bunları burda herkesin içinde söylüyorsunki. :)biz kendimize güvendiğimizden çıkarmıyoruz. yer kaplamasın diye. ama sen kaşındın bundan sonra hepsini dışarı çıkarıcam oturmaya yer bulama tamammı:)

teftiş yapacağım teknenize, hazırlıklı olun; eksik bulursam sizi dereye atarım ona göre...

balıkcı
29.10.08, 23:30
Orhan abi dur teftişe gelme hemen öyle eğer gelirsen şimdi bizi dereye deği okyanus atarsın:D

geveze
29.10.08, 23:38
Barış biz kendimize güvendiğimizden çıkarmıyoruz söledim ya zaten tekneye misafir gelirse hemen çıkartırız diye Orhan abi sen gel teftişe ama dereye senin atmana gerek yok ben tekneye 3 sefer çıkışımdan 1 rinde zaten düşerim dikkkatsizlikten :)