PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Balık festivaline buyrunADA
20.10.08, 00:37
5. İstanbul Balık Festivali’nin 25–26 Ekim tarihlerinde Samatya’da yapılacağını açıkladı.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, 5. İstanbul Balık Festivali’nin 25–26 Ekim tarihlerinde Samatya’da yapılacağını açıkladı.
İstanbul’da balıkçılığın gelişmesi, balık tüketiminin ve olta balıkçılığının teşvik edilmesi ve Samatya’nın İstanbul’un gözde balıkçılık ve turizm merkezlerinden biri haline getirilmesi amacıyla gerçekleştirilecek İstanbul Balık Festivali, 25 – 26 Ekim tarihlerinde Samatya’da yapılacak.
Önümüzdeki hafta sonu 5’incisi yapılacak Balık Festivali nedeniyle Samatya Meydanı’nda bir basın toplantısı düzenleyen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İstanbul’un Haliç’iyle, Adalarıyla, marina ve barınaklarıyla, uygun iklim şartlarıyla, dünyanın deniz turizmine en uygun kentlerinden biri olduğuna dikkat çekti. İstanbul’un yalnız tarihi eserleriyle değil aynı zamanda deniziyle, balığıyla, yeme-içme kültürüyle bir bütün olarak tanıtılması gerektiğine işaret ederek Fatih Belediyesi olarak, Anemas’tan, Tekfur’a, Zeyrek Sarnıcı’ndan, Türk Mahallesine Fatih’in tarihi eser potansiyelini gün ışığına çıkartmak amacıyla büyük projeler gerçekleştirdiklerini dile getirdi.
Demir, Fatih’in Marmara ve Haliç kıyılarında denizle buluştuğunu ve tarihi kıyı semtlerine sahip olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
“Bu yıl beşincisini düzenlediğimiz Deniz ve Balık Festivali’ni her yıl daha da geliştiriyoruz. Amacımız, bu etkinliği İstanbul’un en renkli festivallerinden birine dönüştürerek, denize ve balıkçılığa gönül vermiş herkesi burada buluşturmak. Festival, organizasyonu ortak yürüttüğümüz Şehristanbul Derneği ve Samatya esnafı başta olmak üzere, Balık Müstahsilleri Derneği, Samatya Güzelleştirme ve Koruma Derneği, balıkçı kooperatifleri gibi birçok kurum ve sivil toplum örgütünün katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Festivalde bu yıl, amatör grupların konserleri, folklor gösterileri, tiyatro oyunları, en hızlı midye dolma yeme yarışması gibi birçok etkinlik olacak. Ayrıca, her yıl olduğu gibi bu yıl da halka tonlarca ızgara balık ve balık çorbası dağıtılacak.”
Mustafa Demir, Tüm deniz ve balık severleri 25–26 Ekim tarihlerinde Samatya’ya beklediklerini dile getirdiği konuşmasından sonra ızgara başına geçerek balık pişirdi. Gazetecilere bizzat pişirdiği balıkları ikram eden Demir, evde de balığı kendisinin hazırladığını açıkladı.
Toplantıda konuşan Şehristanbul Derneği Başkanı Atilla Tuna da festivalin tarihçesini anlattı.
Festivalin amacı
5. İstanbul Balık Festivali ile İstanbul’da balıkçılığın gelişiminde katkıda bulunması, balık tüketiminin teşvik edilmesi, Samatya’nın İstanbul’un gözde balıkçılık ve turizm merkezlerinden biri haline getirilmesi, balıkçılığın ileri ülkelerdeki seviyeye gelmesi, olta balıkçılığının teşviki, deniz yemeklerinin kalitesinin yükseltilmesini amaçlamaktadır.
Festivalin Gerekçesi
Ülkemiz 8715 km sahil şeridine 26 milyon hektar avlanabilir deniz alanına, 4000 kadar sahil ve balıkçı köyüne sahip olmasına rağmen avlanan su ürünleri miktarlarıyla tüketilen su ürünleri miktarları ve çeşitleri arasında derin farklılıklar gözlenmektedir. Kıyı kentlerde kişi başına yılda 15,20 kg su ürünleri tüketilirken iç kentlerde bu rakam 2,6 kg altına düşmekte, halk su ürünleri tüketimi konusunda yeterince bilince sahip değildir. Festival, bu konuyu gündeme getirmeyi ve halkı balık tüketimine teşvik etmeyi amaçlıyor.
5 ton balığın kullanılacağı Festivalde neler var
Vatandaşlara ücretsiz balık ekmek ve balık çorbası dağıtımı, müzik, tiyatro, resim sergisi, halka açık ücretsiz turlar, bisikletle akrobasi gösterileri, dia gösterisi, balık tutma yarışmaları ve Fatih Belediyesi el sanatları kurslarının satış stantları.
Halka bedava balık ekmek ve balık çorbası dağıtımı, çocuklarla boyama, İçkalpakçı Çıkmazında sinema gösterimi, ücretsiz sağlık taraması ve turlar ile “En iyi balık çorbası, En iyi deniz mezesi, En özgün balık yemeği ve En iyi midye dolma” kategorilerinde en iyi deniz yemekleri yarışması.
En çok midye dolma yeme ve en hızlı balık çorbası içme yarışması, Yılın Balık Müstahsili, “Balıkçı Dostu” ve “Yılın Balıkçısı” Ödülleri ile Oltayla Balık Avı Yarışması.
Kaynak:istanbultime.com

meteor
20.10.08, 21:27
bu yarışmayı biliyorum, maalesef ön planda bedava balık olacaktır :) yarışmada tutulacak balık ne olur merak ediyorum :)
1. 3 ad. izmarit 1 ad. istavrit
2. 1 ad. kaya balığı
3. P.... balığı

olmaz inş. :)

YakoMoZ
20.10.08, 21:31
nerde olacakkı bu yarışma balıkçılarmı yapacak yoksa rastgele bir sürü burokrat gelip onlar yapacaktır her zamankı gibi balıkçıların sorunları yok tabiki gene

sealbatros
21.10.08, 20:08
bende kaptana hak veriyorum

LüFerCi
21.10.08, 20:20
doğru bırkaç kişi gelecek alkiş yapılacak ve adamlar balıkçıların sorunları ile ilgileneceklermı yok barınak sorunu her türlü sorunlar var kimse bakmayacak gene