PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : balık avlanma bölgeleri......LüFerCi
20.10.08, 10:32
Balık avlanma bölgeleri sınırlandırılıyor
Balık stoklarının azalmasını engellemek ve balık üretimin daha düzgün yapılmasını sağlamak amacıyla Ege veAkdeniz'de balık avlama bölgelerinin sınırlandırılacağı açıklandı

Balık stoklarının azalmasını engellemek ve balık üretimin daha düzgün yapılmasını sağlamak amacıyla Ege veAkdeniz'de balık avlama bölgelerinin sınırlandırılacağı bildirildi.
Antalya'daki Genel Akdeniz Balıkçılık Komisyonu Toplantısı'na katılan Prof. Dr. Bayram Öztürk, Akdeniz'de aşırıavlanma nedeniyle balık stoklarında çok büyük azalma olduğunu söyledi. Akdeniz'e kıyısı bulunan ülkeler ile Japonya'nın da üyesi bulunduğu Genel Akdeniz Balıkçılık Komisyonu'nun, balık stoklarının azalmasını önlemek amacıyla Ege veAkdeniz'de bazı bölgelerin balıkçılığa kapatılmasını istediğini belirten Prof. Dr. Öztürk, bu kapsamda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bağlı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Merkezi ile proje başlatıldığını kaydetti.
İki yıl sürecek çalışma sonunda Ege ve Akdeniz'de balıkçılık yapılacak bölgelerin tespit edileceğinianlatan Öztürk, "Araştırma projesini İstanbul Üniversitesi yapacak. Ege ve Akdeniz'de bazı bölgelerde balıkçılık yasaklanacak. Proje 2010 yılındatamamlanacak. Bu yıldan sonra da belirlenen alanlar dışında Ege ve Akdeniz'debalıkçılık yapılmayacak" diye konuştu.
"AKDENİZ MAVİ ÇÖL HALİNE GELDİ"
Akdeniz'de bazı ülkelerde Yunus adlı gemiyle çeşitli araştırmalar yaptıklarını hatırlatan Öztürk, aşırı avlanma nedeniyle Akdeniz'de balık stoklarında büyük azalma olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:"Biyolojik açıdan Akdeniz, balık bakımından çok fakir. Akdeniz 'mavi Çöl' haline geldi. Küresel ısınma nedeniyle Kızıldeniz'den Akdeniz'e 58 balık türü geldi. Bunlardan 33'ü Türkiye sularında. Balık çeşitleri açısından fakir olan Akdeniz'de tekir, barbun, sinarit, orfoz, lagos türlerinde çok azalma var. İskenderun karidesi azaldı. Kızıldeniz'den Akdeniz'e geçen ve yenilebilir olan balık çeşitleri bizim dilimize ve damak tadımıza da uygun değil. 22 ülkenin yeraldığı bütün Akdeniz'de balık stokları azalıyor."

meteor
20.10.08, 21:08
avlanma yasaklamayla nereye kadar ?. bu zihniyetin, denizin masrafsız gelir ve yiyecek kapısı olmadığını anlaması lazım. önlem sıfır