PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : küresel ısınma balıkçılığı vurduLüFerCi
20.10.08, 10:34
Küresel ısınma Türk balıkçılığını vurdu
Akçakoca Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, küresel ısınmanın Karadeniz bölgesinde balık üretimini etkilediğini söyledi. Palamut Balığının tanesinin 9 YTL'ye yükseldiği belirtildi.

Akçakoca Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, küresel ısınmanın Karadeniz bölgesinde balık üretimini etkilediğini söyledi. Palamut balığının tanesinin 9 YTL'ye yükseldiği belirtildi.
Karadeniz'de küresel ısınmanın etkisi ile geçen yıllara oranla balık üretiminin oldukça azaldığı gözlendi. Özellikle avlanma yasağının 1 Eylül'de sona ermesinin ardından Karadenizde avlanan balıkçılar tarafından palamut balığının yok denecek kadar az olduğu ifade edildi.
Tezgahlarda tanesi 9 YTL'den alıcı bulan palamutun fiyatının, bu ayın sonlarına doğru daha da yükselebileceği belirtildi. Akçakoca Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, avlanma yasağının sona ermesinin ardından denize açılan balıkçıların hayal kırıklığına uğradıklarını bildirerek, şunları söyledi:
''Karadeniz bölgesinde avlanan balıkçılarımız geçen yıllara oranla elleri boş olarak dönüyorlar, bölgemize İstanbul ve Samsun bölgesinden gelen büyük tekneler, tam donanımlı radarları olmasına rağmen elleri boş dönüyorlar.
Karadenizde balığın az ve hemen hemen yok denecek kadar olmasını küresel ısınmaya bağlıyoruz, dengesiz hava değişimleri suyun sıcaklığının aniden değişmesi, balık üremesini ve yumurtlama dönemlerini etkiledi. Bu nedenle balık çok az. Balığın az olması özellikle tezgahlarda balık fiyatlarını yükseltmektedir, palamut balığı rekora koşuyor. Tanesi 9 YTL'den alıcı buluyor. Bu fiyat ileri tarihlerde daha da yükselebilir.''

meteor
20.10.08, 20:59
her geçen seneyi arar olduk Bülent, birazda sorunlar örtbas edilip küresel ısınmaya bağlanıyor, karadenize dökülen zehirli sular ve bilinçsiz avlanmada var işin içinde.