PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : dip ve orta su balıkları nerelerde nasıl bulunurbalıkcı
25.10.08, 13:37
Avladığımız veya avlamak istediğimiz balıkları üst suda,orta suda ve dip balıkları olarak sınıflandırabiliriz.Balıkların vucud yapısı yaşadıkları ortama göre gelişmişdir.Pulları,derileri, vucud yapıları, yaşam ortamlarına göre farklıdır.

Üst su balıkları; Hamsi,istavrit gibi.

Orta su balıkları ; Küpez,kolyos,uskumru gibi.

Dip balıkları ;Mercan,fangiri,lipsos,sinarit,fener balığı,orfoz,lağos gibi.

Orta su balıkları : Genellikle vucudları uzunca elips şeklinde olurlar.Vucud derileri ince ancak sağlam yapıdadırlar.İnce pulludurlar.

Orta su balıkları nerelerde bulunurlar :Zaman zaman canlı yem peşinde koştuklarından su yüzüne de çıkarlar.Lambuka’ların, çok su yüzeyinde avlandıklarını gördüm.

Akıntıların kıyıları yaladıkları, burun başlarında,ters akıntıların kıyıların sürtünme alanlarında,anafor etraflarında bulunurlar.Nedeni ise ufak balıkların, açıkdaki suların sürüklediği besinlerin yavaşladığı ,toplandığı yerlerdeki onları yiyen yavru balıkları da orta su balıkları yerler.

Ters akıntıları anlamamızın bir yolu,denize bakdığımızda çizgilerle ayrılmış farklı mavi renklerini görebiliriz.Veya sanki bir bölge su kaynamış gibi gözükür.Sivrice’de kolyos,uskumru avlarında bu kaynaşı belirgin olarak görmekdeyiz.

İşde orta su balığına orada rastlamamız büyük olasılıkla oradadır.Ve bu olayda Sivrice’deki Orhan kardeşimizle hiç yanılmadık.Orada bir de yelkovan kuşu vardır ki o da mutlaka kolyosların bulunduğu bölgede kanatları suya teğet olarak daireler çizer.O da bir işaretdir.

Dip Balıkları :Çoğunluğumuzun sevdiği, gerek dip oltası ile yemle veya kaşık,yapay balıkla,canlı yem, iskandil ile sürütme şeklinde avladığımız balıklardır.

Dip balıkları sert derili,iri kalın pullu,yatık,yassı,dikine,yuvarlak elips şekillerinde olurlar.

Dip balıkları nerelerde bulunurlar: Denize dik gelen yar başlarında,denizden gördüğümüz kayalık uçurumların eteklerinde,batık gemilerin çevrelerinde (ancak buralarının kerterizini bilmelisiniz ki oltanız takılmasın) su altı tümseklerinde,derin suların bangolarında,su altındaki dip uçurumlarının eteklerinde bulunurlar.

Bunlar bulundukları yerlerdir.

Peki, en fazla nerede bulunurlar derseniz ise;

Yukarda yazdığım yerlerin, akıntı içinde olan veya akıntıya en yakın yerlerinde olurlar.Zaten bu tip yerlerde motor çalışır ancak boşda olup (Orfoz,lağos gibi balığa rastladığınız zaman hemen motoru,balık kovuğun içine kaçmaması amacıyla yuvadasından uzaklaştırmak için) akıntı ile kayarak avlanmak daha olumlu netice verir.

Buralarını nasıl bulabiliriz derseniz eğer; ya o bölgede oturuyor, etrafı tanımış olmanız gereklidir,ya samimi bir arkadaşınız götürecekdir,ya bir şişe rakı http://www.baliksevdasi.com/balik/images/smilies/smile.gif karşılığında yerel balıkçılardan bilgi almak,ya 3-5 defa teknesiyle ( İlk birkaç seferde size boş dönmeyesiniz diye mercan,küpez avlatırlar) ava çıkdığınız yerel bir balıkçının sizi götürmesini beklemekdir.

Bölgeyi tanımıyorsanız , ben inat ettim,illa kendim bulacağım derseniz ise,bulunduğunuz yerde bir tepeye çıkın,denizi iyicene izleyin, denizde gördüğünüz çizgiler,alacalı,bulacalı mavi renk farklılıkları sizin hedef bölgelerinizdir.

Bir diğer garantili yol ise, berrak mavilerden ,dibin birden bire koyu mavi derinlik kazandığı yar başlarını dolaşın.Ancak, bunlar kıyıya yumuşak eğimli yerler olmayıp dik yar başları olmalıdır.

Teknede sonarınız varsa derin sularda ani tümsekler veya çöküntüleri görerek buralarını kerteriz etmek veya Gps’e mark’lamak gerekir.

Fishfinder’inizde bulunduğunuz yerin haritası yüklenmiş ise oradaki bazı çizgiler akıntı bölgelerini gösterir.Derinlik rakamlarını da inceliyerek birden bire derinleşen çukurlukları veya yükselen tepelerden bangoları anlıyabilirsiniz.

Balığı aldığınız yer,tesadüf olmayıp,o tür balıkların yaşam alanlarıdır.Başka bir gidişinizde aynı yerde balık alamadığınız olur.Ancak gene de ilk avınızı yapdığınız yerlerde o balığı arayın.Demek ki o tür ortam, onlara uygundur.

Dikkat etmemiz gereken konu da dip balıklarının genelde büyük kafalı olup çene yapıları güçlü,dişleri keskindir.

Bu tür balıkların avından sonra iğne uçları kontrol edilip,eğilen,uçları kütleşen iğneleri (Sert çene ve damaklarına tam saplanmazsa iğne çentiği vazifesini yapamaz,balığı çekerken en ufak boşlukda kaçar) değiştirmek lazımdır.

Denizde hatalarımızı ne kadar azaltırsak,gözlemlerimizi de dikkatli yaparsak avlarımız o nisbetde gerçekleşecekdir

TAKA
25.10.08, 18:06
paylaşimin için teşekkurler arkadaşim

meteor
25.10.08, 18:22
Buralarını nasıl bulabiliriz derseniz eğer; ya o bölgede oturuyor, etrafı tanımış olmanız gereklidir,ya samimi bir arkadaşınız götürecekdir,ya bir şişe rakı karşılığında yerel balıkçılardan bilgi almak,ya 3-5 defa teknesiyle ( İlk birkaç seferde size boş dönmeyesiniz diye mercan,küpez avlatırlar) ava çıkdığınız yerel bir balıkçının sizi götürmesini beklemekdir.

bu güzel olmuş :)
teşekkürler Barış

balıkcı
25.10.08, 20:52
orhan abi yaşımız 13-14 ozamanlar arkadaşlarımız bizim ordaki kayıkhanede çalışıyor. bizde onların yanında takılıyoruz. ozaman sizin teknelerin bağlı olduğu barınaklar falan yok daha.balıkçı isa abiyi (melek isa) bilirsin ozaman teknesi kayıkhanenin orda bağlıydı. bizde orda olduğumuzdan balıktan geldiği zaman hemen giderdik nekadar balık yakalamış diye.adam tek başına yarım livardan fazla balıkla dönerdi. nerde yakaladığını söylemezdi. bigün arkadaşlarla takip etmeye düştük bunun peşine. ambarlının otarafa geldik bu çapa attı bizde ilerisine çapa attık. teknede 3 kişiyiz attık yemli oltalarımızı suya çok güzel istavrit geliyordu. 2 li 3 lü çekiyorduk. biz o arada balığa dalmışız bi baktık isa abi kaybolmuş ortalıktan. adam bizi götürdü bi balık yerine kendi kayboldu gitti orda olan okadar balığı bırakıp gittiğine göre daha güzel biyere gidiyor diye düşünmüştük. aradan bikaç gün geçti biz yine çıktık bunu takibe o bizi götürdüğü yerde okadar balık olmasına rağmen orda hiç durmadan gürpınar buruna gitti bizde baya bi mesafe bırakark onu takip ettik. abi gittiğimiz yerde kamışla çapariyi bağladık ve inan karides yetiştiremiyorduk 10 lu çapariye karidesi takıp atmanla olta iri istavritle doluyordu. ogün toplam 37 kilo istavrit aldık. keşke bizde ozaman lar senin dediğin gibi düşünüp bi büyük rakı alıp götürseydik belki oda bizi balığın yerine götürürdü

levrekci
26.10.08, 16:12
paylaşım iin teşekkürler.ben arar bulurum balıgı genelde :)

balıkcı ahmet
26.10.08, 17:55
paylaşim için teşekkurler

sealbatros
26.10.08, 18:33
güzel bir paylaşım barış ben bıle bazılarını bılmıyodum

küçükbalıkçı
26.10.08, 20:30
paylaşımınız için teşekkürler .