PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : uzun olta ile lüfer avıbalıkcı
25.10.08, 13:51
Uzun Oltayla Lüfer Avı

Lüfer balığının en zevkli avı uzun olta ile yapılan şeklidir. Uzun olta ile lüfer tutulduğu gibi, aynı yöntemle iğne ve misinaları biraz daha sağlamlaştırarak akya, sinarit ve levrek gibi balıklarıda tutmak mümkündür.

Olta Takımının Hazırlanması

Mantara 100 metre uzunluğunda 0.50 - 0.60 no misina sarılır. Boş ucuna 2 cm'lik bir fırdöndü takılır fırdöndünün diğer halkasına 1 kulaç uzunluğunda aynı kalınlıkta misina bağlanır. Misinanın diğer ucuna 3 cm'lik bir üçlü fırdöndü bağlanır. Bu fırdöndünün alt halkasına 2 karış uzunluğunda 0.50 no misina ilave edilir ve ucuna iskandil bağlanması için kasa yapılır. Boşta kalan ortadaki gözünede 1 kulaç uzunluğunda 0.50 - 0.60 no misina bağlanır. Bu misinanın diğer ucuna 2 cm'lik bir fırdöndü takılır. Bu fırdöndünün boşta kalan diğer gözünede esas beden kısmını teşkil eden 4-5 kulaç uzunluğunda 0.30 - 0.40 no arasında bedenlik parlak beyaz renkli bir misina bağlanır. Bu misinanın ucunada aşağıda fotograflarda gördüğümüz uzun olta iğne takımlarından biri bağlanarak takım tamamlanır.

Olta Takımının Kullanılması

Bu takımda tercih edilen birinci sıradaki yem;canlı zarganadır.İstavrit, izmarit, kefal gibi yemler daha sonra tercih edilir.
Uzun oltada yem olarak canlı balık kullanıldığı taktirde iğneleri takarken balığın orta kılçığı ile yan taraflarında bulunan ve balıkların denge organı olan yanal çizgilerine iğnenin değmemesine dikkat edilmelidir. Şayet iğnenin ucu bu noktalara değerse yem balığı canlı olarak uzun süre yaşamaz ve çabucak ölür.
Av yerine gelindiğinde ,yem uzun oltanın iğnelerine takılır ve beden yavaş yavaş balıkla birlikte denize bırakılır. Bu sırada teknenin motoru rölantide çalışır vaziyettedir. Yemin düzgün yüzdüğünden emin olduktan sonra bedenin tamamı denize salınır. Daha sonra üçlü fırdöndünün alt gözüne bağlı olan iskandil denize yavaşça bırakılır. İskandilin yavaşça dibi bulması için ana beden kontrollü olarak salınır. İskandil dibi bulduktan sonra yarım kulaç kadar yukarı çekilerek rölantide gezilmeye başlanır. Bu sırada iskandil zaman zaman dibe tık tık diye vurarak dipten ne kadar yükseklikte gezindiğinizi size haber verir. Sizde oltanın durumunu ve teknenin hızını buna göre ayarlarsınız. Makbul olanı yem olan balığın dipten yarım kulaç yukarıdan gelmesidir. Lüfer vurduğu zaman yada oltada bir boşluk olduğunu hissetiğiniz anda ,aniden çalınarak lüferi yakalamak mümkün olur. Hiç boşluk vermeden olta süratle ve aynı tempoda yukarı doğru çekilir. Üçlü fırdöndü ve iskandil ele geldiğinde, çekilmiş olan yerdeki misinaların üstüne gelmeyecek şekilde fırdöndü ve iskandil tekne içinde başka uygun bir yere bırakılır. Sonra beden yine hiç boşluk vermeden çekilerek, balığın sudan çıktığı anda silkelenerek ,iğneyi ağzından atmasına fırsat vermeden, salıncaklanarak tekneden içeri alınması sağlanır.
Yem olarak canlı veya ölü zargana kullanılan, iki sabit bir gezer iğneli uzun olta takımının iğnelerinin bağlanma şekli.
http://img134.imageshack.us/img134/9145/aaaaant8.jpg (http://imageshack.us/)
1- İlk şekil : sabit olamayan küçük gezer iğnesi, ince beden üzerinde olan takım.
2- İkinci şekil : sabit olmayan küçük gezer iğnesi, sabit olarak bağlanan büyük iki iğnenin bulunduğu aynı kalın misina üzerinde olan takım.
3- Sabit olan büyük iğneler : tutulan balığın büyüklüğüne göre Mustad 1799 kalite 2/0 3/0 4/0 galvaniz uzun pala iğneler.
4- Gezer küçük iğne : Mustad 1799 kalite 3 veya 4 no galvaniz çapari iğnesi.
5- Sabit büyük iki iğnenin bağlandığı kalın misina : 0.50 veya 0.60 no beyaz parlak misina.
6- Beden olarak kullanılan 4.5 - 5 kulaç ince misina : tutulan balığın büyüklüğüne göre 0.30 - 0.40 no arası beyaz parlak misina.
7- Birinci şekilde bağlanan takım : lüfer balığının çok seyrek ve nazlı olarak oltaya geldiği günlerde kullanılır.Kalın misina ile beden olarak kullanılan ince misinayı birbirne bağlayan düğüm lüferin ürküp huylanmaması için yem olarak kullanılan zargananın başı ile kuyruğu arasında saklı kalır ve görünmemesi amaçlanır.
8- İkinci şekilde bağlanan takım : lüfer balığının çok miktarda ve aç olduğu, yani yem seçmediği günlerde kullanılır ve kalın misina ile beden olarak kullanılan ince misinayı birbirine bağlayan düğümün lüferi ürkütüp huylandırması gibi bir durum ,balık çok aç olduğu için söz konusu değildir. Takımın kolay bağlanması bakımından gezer iğne ve sabit iğnelerin aynı kalın misina üzerinde olması ve düğümün baş tarafta görünür olmasında bir mahsur yoktur.

Yem olarak canlı veya ölü istavrit, izmarit, kefal gibi balıkların kullanıldığı bir sabit, bir de gezer iğneli uzun olta takımının iğnelerinin bağlanma şekli.


http://img253.imageshack.us/img253/6712/bbbbbbbo7.jpg (http://imageshack.us/)


1- İlk şekil : sabit olmayan küçük gezer iğnesi, ince beden üzerinde olan takım.
2- İkinci şekil : sabit olmayan küçük gezer iğnesi, sabit olarak bağlanan büyük iğnenin bulunduğu aynı kalın misina üzerinde olan takım.
3- Sabit olan büyük iğne : tutulan balığın büyüklüğüne göre Mustad 1799 kalite 2/0 3/0 4/0 galvaniz uzun pala iğneler.
4- Gezer küçük iğne : Mustad 1799 kalite 3 veya 4 no galvaniz çapari iğnesi.
5- Sabit büyük tek iğnenin bağlandığı kalın misina : 0.50 veya 0.60 no beyaz parlak misina.
6- Beden olarak kullanılan 4.5 - 5 kulaç ince misina : tutulan balığın büyüklüğne göre 0.30 - 0.40 no arası beyaz parlak misina.
Not : Bir üstteki fotografın 7 ve 8 inci maddelerinde belirilen hususlar bu şekilde bağlanmış iğne takımı içinde aynen geçerlidir.

http://img216.imageshack.us/img216/3921/cccccgh5.jpg (http://imageshack.us/)

Canlı veya ölü zargananın yem olarak uzun olta iğnelerine takılış şekilleri.

http://img134.imageshack.us/img134/1359/zargana1uh2.jpg (http://imageshack.us/)

http://img210.imageshack.us/img210/4157/zargana2gb0.jpg (http://imageshack.us/)

Canlı veya ölü istavrit, izmarit, kefal gibi balıkların yem olarak uzun olta iğnelerine takılış şekilleri.


http://img261.imageshack.us/img261/5393/ist1bb3.jpg (http://imageshack.us/)


http://img213.imageshack.us/img213/4325/stavrit2hr5.jpg (http://imageshack.us/)

Kafa olarak kaşık kullanılan uzun oltada yaprak zargananın iğnelere takılış şekli.


http://img367.imageshack.us/img367/7977/kakol6.jpg (http://imageshack.us/)

alıntıdır.Burak Karadeniz

oltacı tayfun
25.10.08, 16:22
bariş paylaşimin için teşekkurler cok güzel anlatmışin uzun oltayı tekrardan teşekkürler

balıkcı
25.10.08, 20:12
ben teşekkür ederim Tayfun abi

levrekci
26.10.08, 16:04
barış harika vede faydalı bilgiler olmuş emeğine saglık teşekkürler

balıkcı ahmet
26.10.08, 17:54
teşekkurler güzel bir anlatım yapmısın barış tesekkurler

küçükbalıkçı
26.10.08, 20:28
paylaşımın için teşekkurler abi