PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Salya" adı verilen canlı hamsi avını engelliyorLüFerCi
26.10.08, 23:27
Balıkçılar seferlerinden kasa kasa palamutla dönüyor. Ancak herkesin gözü hamside. Sezon açılalı 1.5 ay oldu, hamsi fiyatları düşmedi. Balıkçılar hamsi avını zorlaştıran, ağları nefessiz bırakan adına "salya" dedikleri bir tür yosundan şikayetçi. Bu canlının ne olduğu, neden aşırı arttığı sorularına, İstanbul Üniversitesi'nin Yunus araştırma gemisi cevap vermeye çalıştı.

http://www.cnnturk.com/Handlers/File.ashx?FileID=158766&Width=292&Height=0&BlackWhite=False


Yosun, bir gemi geçtikten sonra ardında bıraktığı köpüklere benziyor. Aslında Marmara denizinde kirliliğin işareti bunlar.

"Fitoplankton" denilen tek hücreli bitkisel bir canlı, öldükten sonra yüzeye çıkıyor ve köpük gibi iz bırakıyor.

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Yunus araştırma gemisi, bir senedir Kocaeli Belediyesi'nin desteği ile Marmara denizinde araştırma yapıyor.

Marmara denizini kaplayan balıkçılığı zorlaştıran bu canlının ne olduğu Yunus araştırma gemisinde yapılan çalışmalarla ortaya çıktı.

İstanbul Ünivesitesi (İÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yelda Aktan:

"Kirlilikten kaynaklanan tek hücreli organizmaların aşırı artışından görülüyor bu oluşum. Özellikle yüzey sularında belirginleşiyor. Ekosistemi tahrip ediyorlar dibe çökerek. Dipte oksijensizlik yaratarak balıkların kaçmasına neden oluyor.

Aslında doğal olarak ortamda bulunan canlılar bunlar ama insan etkisi ve küresel ısınmanın etkisiyle aşırı artıyor."

Balıkçılar, bu oluşuma "salya" diyor. Ağlara yapışarak gözeneklerini kapatıyor. Balık dolu ağlar normal ağırlıklarının kat kat üzerine çıkıyor. Özellikle de hamsi avına ağır darbe vurmuş durumda.

Balıkçılar durumdan dertli:

"Şu an Marmara'da hamsi var. Biz gidip ağ atamıyoruz. Hamsi pahalı. Kasası 120 milyon. Kendi aramızda "salya" diyoruz. Bir ağı 1-1.5 saatte normalde içeri alırken 14 saat sürüyor. Tesbih çeker gibi alıyoruz yani.

Geçen sene de vardı. Bu sene daha kötü. Enez'e kadar geldi. Marmara'yı aştı, Ege'ye kadar geldi. Hamsinin bol olduğu zamanda çalışamadık. Şimdi üç günden beri burada yatırıyoruz. Cepten gidiyor. Bunun bir çaresini bulmak lazım."

Marmara denizini ve ağları nefessiz bırakan bu canlı, evsel atıklar yüzünden çoğalıyor. Artışı önlemek için, atıkları biyolojik arıtmadan geçirmek gerekiyor. Ancak Marmara'ya kıyısı bulunan yerleşim yerlerinde sadece fiziksel arıtma yapılıyor.

küçükbalıkçı
27.10.08, 20:45
abicim paylaşımın için teşekkürler..