PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : karadeniz ölmesinaFaLa
03.11.08, 10:28
http://www.kardoga.org/image002.jpg

KARADENİZ İÇİN YENİ BİR UMUTKaradeniz Doğa Koruma (KarDoğa) Federasyonu Karadeniz’de kirliliği azalmak amacıyla 7 ay sürecek yeni bir projeye başlıyor. “Doğu Karadeniz Bölgesi’nden Karadeniz’e Ulaşan Besin Maddesi Miktarının Azaltılmasına Yönelik Kamuoyu Bilinçlendirme” adını taşıyan ve Karadeniz Ekosistemini Geri Kazanma Projesi (BSERP) tarafından desteklenen proje Samsun’dan Artvin’e uzanan bölgeyi kapsıyor.

Bu çalışma boyunca, Karadeniz’de azot ve fosfor içerikli evsel ve tarımsal atıklardan kaynaklanan kirliliği azaltmak üzere tüketicileri bilinçlendirecek etkinlikler yapılması hedefleniyor. Kamu kuruluşları, diğer sivil toplum kuruluşları(STKlar), özel sektör ve medya ile etkin işbirlikleri kuruluyor. Proje kapsamında, azot ve fosfor kullanımını azaltmaya yönelik bilgiler, afiş, bülten, broşür ve KarDoğa’nın internet sitesi gibi kanallardan tüketicilere ulaştırılacak. Ayrıca, çiftçilerin organik gübre kullanmaya, organik tarım yapmaya teşvik eden etkinlikler gerçekleştirilecek. Bu kapsamda organik tarım konusunda tecrübelerini paylaşmaları için Buğday Derneği ile işbirliği yapılıyor.

Türkiye Karadeniz’e en uzun kıyıya sahip ülke. Bununla birlikte Karadeniz’in kirliliği giderek artıyor. Bölgede evsel atık sular arıtılmadan derelere veya doğrudan denize veriliyor. Tarımsal faaliyetler sırasında toprağa karışan azot ya da fosfor içerikli gübreler yağmur sularıyla birlikte yer altı sularına ya da nehirlere karışıyor; sonunda Karadeniz’e ulaşıyor. Aşırı azot ve fosfor birikimi sonucu denizdeki canlılık yavaş yavaş sona yaklaşıyor.

KarDoğa bu sorunla mücadelede öncelikle ulusal sınırlar içindeki sorumlulukların yerine getirilmesi ardından uluslararası bir işbirliği kurulması gerektiğine inanıyor. Uluslararası işbirliğinin somut göstergesi olan ve Karadeniz’e kıyısı olan 6 ülkenin Çevre Bakanlıkları tarafından imzalanan “Karadeniz’in Korunması ve Rehabilitasyonu Stratejik Eylem Planı”nın acilen uygulanmaya başlanması hayati bir önem taşıyor.

KarDoğa Başkanı Kenan Kuri yaptığı açıklamada “Stratejik Plan’ın uygulanmasında hükümete olduğu kadar bölgedeki sivil toplum kuruluşlarına ve halka da görev düşüyor. Ancak halkın çevresel konularda yeterli bilince ve duyarlılığa sahip olmaması, STKların karar alma süreçlerine katılımda sorunlar yaşaması ve kitle iletişim araçlarının çevre bilincini yaymada yeterince etkili kullanılmaması herkesin dahil olduğu bir koruma yaklaşımını zorlaştırıyor. Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu (KarDoğa) bu konuda bir adım atarak, bu kampanya aracılığı ile Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan halka ve ilgili kuruluşlara Karadeniz’in kirlilik durumu, kirliliğin nedenleri ve kirliliğin azaltılması için hem bireysel hem de kurumsal olarak neler yapılabileceği konusunda gerekli bilgileri yaymayı üstleniyor.” dedi.


ALINTIDIR....

YakoMoZ
03.11.08, 16:04
paylaşim için teşekkurler gercekten güzel bir yazı

mrtcn
03.11.08, 16:23
paylasım ıcın tskler

muratsadioglu
03.11.08, 20:50
Çok güzel bir alıntı..Teşekkürler Cengiz arkadaşım.
Yaşamın devamında denizlerin önemini anlamak ve anlatmak için şu bilimsel tesbiti daima akılda tumak gerek:

İnsanlığın ve tüm canlıların soluduğu Oksijenin %70'ini Denizler üretiyor..

*

oltacı tayfun
04.11.08, 00:21
paylaşimin için teşekkurler gercekten okunmaya deyer cok sey anlatıyor

Hıcaz
06.04.09, 13:39
Karadenizimizi kurtarmanın yolları basitçe acizane fikrim olarak aşağıdaki gibidir.
1-Tüm sanayinin arıtma sistemlerini devreye sokturtacaksın.olmayana ekonomi destek verip yaptırtacaksın..
2-Evsel atıkları Kadıköydeki gibi arıtma içine sokacaksın..
3-Demirli olan gemileri denetleyeceksin..
4-Gemilerin sintina ve diğer katı atıklarını toplayacak arıtma gemileri devreye sokacaksın..bedelinide alacaksın..
5-Denize boşalan nehirleri,ırmakları kontrol altına alıp düzenleyeceksin
6-Bence en önemlisi.: sahillerimizin kumluk alanlarını yok etmeyeceksin...Kıyıları Betonlamayacaksın..çünkü kumsal alanlar denizlerin filitre görevini üstlenirler..