PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : balık nasıl avlanılırbalıkcı
08.11.08, 21:07
Nasıl Balık Avlanır
Amatör balıkçılığın dört temel yöntemi; yemli veya yemsiz el oltacılığıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif kamışla yapay veya canlı sinek oltacılığıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif kamışla kıyıdan veya sandaldan oltayı atıp makineye sarmak suretiyle yapılan oltacılıkhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif canlı ve ya yapay yemle tekneden motor çalıştırarak hareket halinde sırtı veya kaşık çekmektir. Bu yöntemlerin tümü hem tatlısuda hem denizde kullanılır.
Yemli oltacılık kuşkusuz en eski ve dünyada en yaygın olan yöntemdir. Bu tür balık avında kullanılan en yaygın yemler solucanlarhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif küçük balıklar (akyemler)http://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif midyehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif karideshttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif sulinehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif sübyehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif kalamarhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif yengeç ve ekmek içidir. Av sırasında iğneye yem geçirildikten sonra olta denize koyverilir. Balık yeme atladığında oltayı kullanan kişi kısa ve seri bir hareketle (tasmayla) oltayı çekip iğnenin balığın ağzına girmesini sağlar.
Dipte veya istenilen derinlikte avlanabilmek için oltanın ucundaki iskandilin (kurşunun) ağırlığından yararlanılır. Balıkları av yapılan mahalle çekmek için çeşitli balık ve midye parçalarıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif ıslatılmış ekmekhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif balık unu veya iğneye takılan yemin küçük parçacıkları suya atılır ve buna da yemleme (mazmoz) denir.
Kuzey Amerika ve Avrupa'da çok yaygın olan ve yapay sinekle yapılan balık avı bu yöntemi kullananlar tarafından oltacılığın en yüce biçimi olarak kabul edilir ve bu yöntemi kullanan balıkçılarhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif kendilerini olta balıkçılığının gerçek ustaları sayarlar. Sinek balıkçılığında başta canlı sinekler kullanılıyordu. Burada maharet oltanın ucundaki sineği bir balığın (genellikle alabalık) yakınına fırlatmak suretiyle mümkün olduğu kadar hafif kondurmak ve balığın yeme atlamasını sağlamaktı. Zamanla canlı sineklerin yerini yapay sinekler almışhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif bunların su üstünde yüzenleri ve dibe batanları özel olarak imal edilmeye başlanmıştır. Dünyada balık avı için yapay sinek imalatı çok yaygın olup çeşitli şekil ve renklerdeki yapay su sinekleri amatör balıkçılar tarafından çok rağbet görmektedir.
Hareket halindeki bir tekneden yapılan balık avında genellikle canlıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif cansız ve yapay yemler su içinde çekilerek kullanılır. Bu yöntem başlangıçta kürekli teknelerde uygulanıyordu. Daha sonraları küreğin yerini motor aldı ve açık denizlerde veya büyük göllerde bu yöntemle av yapılmaya başlandı. Bu avlanma şekli bugün okyanuslarda büyük balık avında kullanılan başlıca yöntemdir. Avantajıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif 6 mile kadar çıkabilen bir süratle büyük balıkların bulunduğu bölgenin kısa bir süre içinde taranması ve balıkların yerlerinin tespit edilmesidir.
20. yüzyılın ikinci yarısında sonar aletinin devreye girişi tekneden yapılan balık avına büyük ölçüde yardımcı olmuştur. Bu tür av tekniğinde kullanılan kamışlarhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif 1. 5-2. 1 metre uzunlukta olup makineleri çıkrıklıdır. Takımda beden olarak dakron veya çelik telhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif yapay yemlerin istenilen derinliğe indirilmesi için çeşitli ağırlıklarda iskandil veya kıstırmalar kullanılır.
Denizlerde balık avcılığı 20. Yüzyılın ikinci yarısında giderek daha yaygın bir hale gelmiştir. Bu tür av sahildenhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif kayalıklardanhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif rıhtımlardan veya tekneden yapılır.
Hangi Balıklarhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif Hangi Takımhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif Hangi Yemle?
Yapı itibariyle avcı olan insanoğluhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif varolduğundan bu yana balık için birçok av tekniği bulmuş ve bunları devamlı geliştirmiştir. Önceleri elleriyle yakaladığı balıkları daha sonra mızraklahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif kapanlahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif kemikten yaptığı iğnelerlehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif lifleri büküp hazırladığı oltalarla avlamıştır. Gün gelmiş atın kuyruk kıllarını bükerekhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif gün gelmiş ipekten oltalar yapmıştır. Göllerdehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif nehirlerde avlanmak için her biri bir sanat şaheseri denilebilecek güzellikte yapay sinekler hazırlanmışhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif kamış ve çıkrıklı makineyi de av aracı olarak kullanmaya başlamıştır. Günümüzde teknolojiyle birlikte takımlar gelişmişhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif malzemeler çeşitlenmişhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif kullanılan modern araçlar balık avına yeni boyutlar kazandırarak yepyeni bir endüstrinin temel taşlarını oluşturmuşlardır.

Amatör balıkçılığıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif olta takımlarını kullanım şekline göre kıyıdan ve tekneden olmak üzere ikiye ayırıyoruz.
Av takımları çok çeşitli olmasına rağmenhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif bunların arasında "klasik oltalar" diye adlandırabileceklerimiz:

a- Çift köstekli takımlar
b- Uzun köstekli dip sürütmesi takımları
c- Uzun oltalar
d- Zokalı takımlar
e- Sırtılar'dır

aFaLa
08.11.08, 21:48
paylaşimin için teşekkurler bariş