PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : düşen olta takımı(drop shot)balıkcı
08.11.08, 21:29
Bu takım özellikle düşük akıntılı yerlerdehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif göl ve koylarda yemi çok güzel sunabiliyor olması ile öne çıkar.. Bilhassa levrekhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif izmarithttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif istavrit gibi balıklarda son derece etkilidir.. Bu liste bu kadarla sınırlı değildir elbet ve hepimizin gözdesi lüfer de bu listeye dahildir..
Takımın hazırlanışı basittirhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif fakat malzemesi biraz sıradışıdır.. Şöylekihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif en iyi sonuç için florokarbon misina şiddetle tavsiye edilir. İğneler ise delikli iğne olmalıdırhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif düz iğneler bu işe uygun değildir..
Yapılışı ise öncelikle palomar düğümünü bilmeyi gerektirir..
http://www.activeangler.com/images/knots/palomar.jpg
Aslında bu kadarı yeterlidir.. İğneyi 1-2 metrelik bir misinanın ortasına bu şekilde bağlayınhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif hepsi bu kadar. Bu durumda şöyle bir takım elde edilir:
http://img83.imageshack.us/img83/1811/dropshotrigyg0.gifBu takımın ucuna takılacak olan kurşunun olabildiğince ağır olması istenir. Ve misina mutlaka gergin durmalıdır.. Bu halde iken takım ve yem şöyle bir görüntü arzeder:
http://img201.imageshack.us/img201/6011/dropshotrigxx1.gif
Bu sayede özellikle silikon kurtlar vs. ile mükemmel neticeler elde edilebilir. Çünkühttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif yemin duruşu ve salınışı son derece doğal olur. Bilhassa bu tür takımlarla kullanılmak üzere üretilmiş pek çok sahte yem bulabilirsiniz. İzmarithttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif istavrit gibi küçükler içinse yemi (karideshttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif midyehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif kurt vs.) iğnenin ucunda kalacak şekilde takın.. Kurtlaırn vs. takılmasına dair şu resim size fikir verecektir:
http://www.ownerhooks.com/images/products/hooks/downshotsystem/downshot.jpg
http://www.ownerhooks.com/images/products/hooks/downshotsystem/mosquito.jpg
Eğer bu takımı lüfer için kullanmak istiyorsanızhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif şak şak yem özellikle tavsiye edilir. Ayrıca iğne olarak aberdeen türü bir iğne kullanılmasıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif lüferin keskin dişleri için faydalıdır.. Bazı aberdeen benzeri iğnelerin en uç kısmında yem tutucu damaklar bulunur. Bu damaklar boğaz gibi akıntılı sularda yemin toplanmasını engeller. Şak şak yemin gözleri lüferin gelip hep arkadan saldırmasını sağlayacaktır..
Bu takım son derece etkilidir. Öncelikle çok basittir. Köstek yaphttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif bağla filan dertleri yoktur. Özellikle tekli yapılırsa çok sağlamdır. Palomar düğümü misina üreticilerinin özellikle tavsiye ettiği misinayı üzmeyen sağlam bir düğümdür.. Birden fazla iğne kullanılırsahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif misina biraz daha kalınca seçilmelidir. Yosunlara filan çok daha az takılır.
Etkin olup çok tutulması nedeniyle bu takıma özel iğneler vs. de mevcuttur. Örneğin:
http://img402.imageshack.us/img402/9219/standout102pp2.jpg
Gerçihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif ülkemizde bu tür özel iğneleri bulmak nerdeyse imkansız gibi bir şey.. Ama bir aberdeen iğnehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif bir kargaburun yardımıyla bu tür bir iğneye sahip olunabilir pekala..