PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : hareketli makinalarbalıkcı
08.11.08, 21:39
Ülkemizde tamamen yanlış bilinenhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif daha doğrusu hiç bilinmeyen makinelerdir.. Bunların temel özelliğihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif misinanın makaranın üzerinehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif makaranın dönüşü ile sarılmasıdır.. Bir kaç alt türleri vardırhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif ama en üst seviyede ikiye ayrılırlar:
1. Pin centered/trotting reels: Nokta merkezli makaralar.. Bunlar bildiğimiz bir makaradırhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif esprisi çaplarının büyük olmasıyla son derece hızla sarabiliyor olmanızdır.. Ama bu kadarla da kalmaz.. Bunlarla çok dengeli atışlar yapabilirhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif fly veya kaşık vs.nizi çok hassas idare edebilirsiniz.. Orta boy balıklarla derelerdehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif göllerde filan uğraşmak için idealdirler.. Kaliteli modelleri uzak atış içinde kullanılabilir..
2. Çıkrıklar : Bir makara ve onun hareketlerini geliştirmek üzere etrafına eklenmiş dişlilerhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif frenhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif misina kılavuzu vs. gibi aksamdan oluşan makinalardır.. Temelde iki gruba ayrılırlar:
Baitcaster : Yematar.. Bu çıkrıklar küçüktürhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif makul miktarda misina alırlar ve gündelik av faaliyetleri için ideal özellikler sunarlar.. Bilhassa uzak atışlar için vazgeçilmezdirler.. Ama büyük bir sorunları vardır: Kullanımları zordur.. Kullanımını kolaylaştırmak içinhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif frenhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif levelwinder vs. gibi çeşitli ekler yapılır.. Diğer yandan bu çıkrıkların flyhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif kaşık gibi hafif yemlerle kullanımı pratikte imkansızdır.. Takımın toplam ağırlığı 20 gr ve üstü isehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif o zaman kullanılmaları bir anlam taşır..
Uzak atış yaparkenhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif ilk atış kuvveti makarayı harekete geçirir. Bu sayede atışın devamında misina kendiliğinden makaradan boşalır ve takım misina boşaltmak için ek güç harcamaz. Böylece çok çok uzak atışlar kolayca yapılabilir.. Fakathttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif ilk andaki yüksek hız nedeniyle makara misinayı havadaki gidişinden daha hızlı boşaltır.. Boşalan misinada geriye doğru tekrar makaraya sarılmaya başlar.. Sarım genelde düzgün olmazhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif misina karışır gider.. Bunu önlemek için atıcı makarayı parmağıyla frenler.. Bazı atış videolarındahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif atışı yapanın makaraya eğilip dikkatle baktığını görürsünüz.. İşte misinanın boşluk vermesini öyle dikkatle takip etmeniz gerekir..
Bu sorunu gidermek üzerehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif çıkrıklara çeşitli fren tertibatları eklenir. Bunlar makarayı frenleyerek atışa yardımcı olurlar.. Ama kesin bir çözüm değildirler.. Manyetikhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif santrifüj vs. fren tertibatları gibihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif elektronik frenlerde mevcuttur.. Ama her durumdahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif makinanın freninin uğraşıp ayarlamanız veya kendinizi o frene adapte emeniz gerekecektir. Bu sürecin sonunda isehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif makine sizin atış ve kullanım kabiliyetinizi iki misline çıkaracaktır..
Bazı baitcaster çeşitlerihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif misinaya kılavuzluk ederek daha düzgün sarılmasını sağlayan “levelwinder” denen bir aparata sahiptir.
http://img442.imageshack.us/img442/425/abuwlevelyn6.jpg
Bu aparat düzgün kullanılmazsa atışta kötü etki yaratır amahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif genel kullanımda kuş gözü oluşmasını vs. bir hayli engeller.. Bu da makul mesafeli atışların daha kolay yapılabilmesii sağlar.. Levelwind olmadan aynı makina ile daha uzak atış mümkün olabilirhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif fakat bu atışı siz yapabilir misinizhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif bu ayrı bir soru olur..
Multiplier: Ülkemizde çıkrık denince bilinen şey budur.. Bunlarhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif iri makaralıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif bolca misina alabilen çıkrıklardır.. Açık denizde büyük balıkların ardında gezenlerin tercihidirler. Kaldı kihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif başka bir tercihte pek yoktur

aFaLa
27.11.08, 00:08
tesekkürler bariş iyi paylaşimlar

geveze
27.11.08, 00:59
Teşekkürler barış paylaşım için