PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : son gaziaFaLa
12.11.08, 19:32
Kurtuluş Savaşı'nın son gazisini kaybettik
http://medya.zaman.com.tr/2008/11/12/songazi.jpgİstiklâl Savaşı'nın son gazisi, madalya sahibi emekli Albay Mustafa Şekip Birgöl, 106 yaşında İstanbul'da vefat etti. Tedavi gördüğü İstanbul GATA'da hayata gözlerini yuman Birgöl'ü, kamuoyu

http://medya.zaman.com.tr/2008/11/12/gazi1.jpgİstiklâl Savaşı'nınson gazisi, madalya sahibi emekli Albay Mustafa Şekip Birgöl 106 yaşında İstanbul'da vefat etti. Tedavi gördüğü İstanbul GATA'da hayata gözlerini yuman Birgöl'ün cenazesi, Selimiye Camii'nde cuma namazını müteakiben yapılacak törenin ardından Karacaahmet'teki aile kabristanında toprağa verilecek.
GATA'da 3 ay önce başarılı bir bağırsak ameliyatı geçiren gazi Birgöl, taburcu olup evine döndükten kısa bir süre sonra rahatsızlanarak tekrar GATA'ya kaldırıldı. Son 17 gündür yoğun bakımda olan Birgöl, akciğerlerinin işlevini yitirmesi sonucu hayata veda etti. Birgöl'ün 3 kızından hayatta kalan tek çocuğu İpek Tamay, "Bir çınar devrildi. Vadesi yettiği için yaşayan son gazi olan babamı kaybettim." dedi. Bakıcısı iken evlendiği Ayşe Birgöl ile yaşayan Şekip Birgöl'ün cenazesi, Karacaahmet'te ilk eşinin yanında hazırlanan kabristana defnedilecek.
Üsküdar'da 1903 yılında doğan Mustafa Şekip Birgöl'ün babası ve 6 dedesi de Osmanlı donanmasının denizci subaylarıydı. Ailede nesiller boyunca süren denizci geleneğini o bozdu. Ortaokulu Bursa Işıklar Askeri Okulu'nda, liseyi Edirne Kuleli Askeri Lisesi'nde okuyan Birgöl, daha sonra Harp Okulu'na girdi. Ancak Harp Okulu'na daha yeni girmişken diğer öğrenci arkadaşları ile Osmanlı subayı olarak Çanakkale Savaşı'nda cepheye gitti. Kurtuluş Savaşı'nda Türk ordusu 15. Fırka 45. Alayı piyade mülazımı rütbesiyle Afyon cephesinde görev yaptı.
Büyük Taarruz'a da katılan Mustafa Şekip Birgöl, İzmir'in kurtuluşunun ardından Samsun'daki kıtasına döndü. 1928 yılına kadar Samsun'daki birliğinde kalan son gazi, ardından Sarıkamış, Bayburt ve Muğla'daki askerî birliklerde görev yaptı. Çanakkale Eğitim Alayı, Ezine Dağ Tugayı ve Gelibolu 4. Tümen'deki görevlerinin ardından 13 Eylül 1952'de albay rütbesiyle 49 yaşında ordudan emekliye ayrıldı.
Kamuoyunda Kurtuluş Savaşı'na er rütbesiyle katılan son gaziler bilinirken, subay gazi Birgöl'ün yaşayan son gazilerden olduğunu Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve Zaman ortaya çıkarmıştı. Zaman, Birgöl ve yakınları ile görüşerek onun son gazi olduğunu duyurdu. Konyalı Veysel Turan'ın 108, Eskişehirli Yakup Satar'ın da 113 yaşında vefat etmesiyle Mustafa Şekip Birgöl, hayatta kalan son gazi oldu. Yakup Satar'ın cenaze törenine devlet erkânının ilgi göstermeyişi tepki görmüştü.
İstiklal Savaşı'nın son kahramanıydılar
Bağımsızlık uğruna canlarını ortaya koyan İstiklal'in son 4 gazisi, 3 yılda teker teker aramızdan ayrıldı. Ancak son sözleri belleklerdeki yerini hep korudu. Gazi Yakup Satar, "Bu vatanı çok zor şartlarda kurtardık ve gençlere teslim ettik." derken Veysel Turan, "Gücüm kuvvetim yerinde olsa, bugün de düşmana karşı aynı şekilde yurdumuzu savunurum." diye konuşmuştu. Gazi Ömer Küyük'ün ise akıllarda kalan son sözü, "Atatürk'ün başımızda olduğunu bilmek askere moral veriyordu." cümlesiydi.

balıkcı
12.11.08, 21:15
Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun

küçükbalıkçı
12.11.08, 21:20
Allah rahmet eylesin....Ailesinin,yakınlarının ve bütün Türk Ulusunun başı sağolsun....mekanı cennet olsun

balıkcı ahmet
12.11.08, 21:21
Allah rahmet eylesin.Türk Ulusunun başı sağolsun