PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : uzatma istavrit ağ için

balıkcı ahmet
15.11.08, 23:12
Arkadaşlar bu kış uzatma ağ yapmak iştiyorum donamları ve göz açıkliğı nasıl ipmi yoksa mişine ağmı olsun yardım ederseniz sevinirim...

enginreis
08.03.09, 22:57
misine ağ bir numara uzatma vede volide . kıraça için 15 mm iri istavrit için 17 ideal .

aFaLa
30.06.09, 23:10
2010 senesinde misine ağlar kalkıyor artık
1 numara yada kıl ağ yaparsanız verim alacaksınızdır

BabaMartı
30.06.09, 23:29
Misine ağları satmıyacaklar ama hala 2010 senesinde kullanılaak galiba bilgisi olan varmı arkadaşlar

YakoMoZ
01.07.09, 09:54
50 göz veya 60 göz 2 numara ıp ağ yap arkadaşim ve 16-17 göz acıklığı tekirde tutabilirsiniz donam olarakta yarı yarıya yaparsanız daha güzel olur kanısındayım

LüFerCi
03.07.09, 23:53
Sade yapacaksanız yarı yarıyadan biraz acık yapabilirsiniz karanlık düşmez ....

İhtiyar
03.11.09, 20:30
Hem soruya cevap, bir yıl gecikmeli bir cevap vereyim:D (zaten yapacağını yapmıştır ama olsun), hem de bir soru sorayım, fikir alayım.

Sade ağlarda donam 1/3 tür.
Yani 17 mm ağ için iki göz boyu (68mm.) kalıp çıkarılır, üçer gözlü donatılır.
Misina ağ, mukayese kabul etmez bir şekilde iplik ağlara fark atar.
Misina ağ kullanımı önümüzdeki (2010) Eylül ayından itibaren yasaktır .(Değişmezse)
Misina ağın kullanımı çok zordur, kıçüstünde çalı gibi dik durur, rüzgarla uçar, yatmaz, dolayısıyla çok kolay karışır, dolaşır.
Meremet yapılmaz.( hala yapan var mı bilmiyorum ama ben yapıyordum, tabii o zaman misina ağ bulmak çok zordu, İtalya'dan falan bir dost bulup getiriliyordu.)

Şİmdi de soru :

Bir arkadaş donamı iyice açık yapınca (1/4 - 1/5 gibi) yengeç fazla takılmıyor dedi.
Hiç deneyen, bu konuda fikri olan var mı?

Yoksa ben mi deneyip haber vereyim? :D

Rastgele.

özgürdeniz
03.11.09, 22:00
Misina ağda olsa toru içeri ne kadar çok verirseniz o kadar randımanlı oluyor.Geçen kış tarafımdan denenmiştir,açık donattığımız ağlarda balık almazken yarıyarıya donattığım 23 mm ağlarda lüfer bile aldık.Merhamet olmuyor olsada sahte kalıyor sürekli donatıp yenilenmeli.Ağın yapısından olsa gerek ip ağlarda çağanoz alırken misina ağa konmuyor.En son zoru kazık olan,sirküye göre monoflament deniliyor yani "tek kat" acaba fanya giydirince serbestçe kullanılabilecekmi şu sirküyü yazanlar acaba hiç bir balıkçıya sordumu merak ediyorum.Rasgele herkese,umarım yararlı olmuşumdur.

aFaLa
03.11.09, 22:54
Şİmdi de soru :

Bir arkadaş donamı iyice açık yapınca (1/4 - 1/5 gibi) yengeç fazla takılmıyor dedi.
Hiç deneyen, bu konuda fikri olan var mı?

Yoksa ben mi deneyip haber vereyim?

Bizde yapan yok hep yarı yarıya donatıyoruz .
sardalye ağlarında uzatmalarda kursun yakasını ereğliler malı malına donatıyorlarmış...

özgürdeniz
03.11.09, 23:07
Biz kalıbı mantarda bir düğüm az donatıyoruz,bir pakette yaklaşık 1 metre eksik kalıyor.Ağ kıçtan giderken daha düzgün gidiyor,aşağıda düzgün açıyor.Ustalarımız Rahmetli Zaven Reis,Koço Reis.

aFaLa
03.11.09, 23:17
Rahmetli Zaven Reis bizim buralarda adını herkez bilir zaven reisin .....

özgürdeniz
04.11.09, 00:25
Beraber çalışma mutluluğuna erdiğimiz nadir insan,gırgırcılığın duayenlerinden Zaven Dayı resimlerini araştırayım vardır elbet paylaşırız forumda.

LüFerCi
04.11.09, 09:36
cok iyi olur adalarda ve anadolu yakasında bütün balıkcılar cok iyi bilir hep anlatırlar

İhtiyar
04.11.09, 19:06
Misina ağ da olsa toru içeri ne kadar çok verirseniz o kadar randımanlı oluyor.Geçen kış tarafımdan denenmiştir,açık donattığımız ağlarda balık almazken yarıyarıya donattığım 23 mm ağlarda lüfer bile aldık.Meramet olmuyor olsa da sahte kalıyor sürekli donatıp yenilenmeli.Ağın yapısından olsa gerek ip ağlarda çağanoz alırken misina ağa konmuyor.En son zoru kazık olan,sirküye göre monoflament deniliyor yani "tek kat" acaba fanya giydirince serbestçe kullanılabilecekmi şu sirküyü yazanlar acaba hiç bir balıkçıya sordu mu merak ediyorum.Rasgele herkese,umarım yararlı olmuşumdur.

Balık eğer hızlı hareket etmiyor, bir avcıdan kaçmıyor veya bir yemi kovalamıyorsa ayrı yarıya donatmak faydalı olur, çinekop ağına lüfer örneğinde olduğu gibi balık tora dolanıp kalır.
Ancak bu durumda, bir paket ağdan 60 kulaç, üçte bir verilirse 80 kulaç ağ çıkar.
MUkayese ederken bu şekilde mukayese edilirse, kanaatimce 80 kulaç ağ, her zaman 60 kulaç ağdan fazla balık tutar.
İstanbul'da boğazda böyle yapılır.
Elbette her yerin, her bölgenin kendine göre denenmiş, verim alınmış usulleri vardır.
Biz ancak kendi bildiğimizi söylüyoruz.
Özetle, bizde fanyalı ağlar yarı yarıya, sade ağlar üçte bir donatılır.

Yengece gelince, misina ağa da mis gibi tırmanıyor:13: ve ayıklaması da zor oluyor.

Monofilament, bizim tek kat veya fanyalı yapmamızı değil, ipliğin imalat şeklini anlatıyor.
Yani misina tek kat, iplik ağlar bükümlü ya işte o.
Tek kat(misina) yasaklanmış, neden bilmiyorum.
Sakın iplik ağı üreten yerli fabrikaların desteğiyle olmasın.sacbas::

22 mm. misina ağ 4-5 kulaç kadar yırtıldı(bizim ilişkenimiz boldur), oraya eski ağlardan 210D/2 iplik tor yamadım.
Çinekop, hatta izmarit, oraya kadar balık geliyor, o 4-5 kulaçlık bölümde kesiliyor, sonra misina ağla birlikte tekrar başlıyordu.
Bu hep böyle oldu.

Şimdi misina ağı yasaklamak, bir bakıma küçük kıyı ağ balıkçılarının idam fermanını imzalamak gibi oldu ama olsun, zaten onların sesi çıkmaz.http://www.balikcilar.net/images/icons/icon8.gif

Herkese rastgele.

özgürdeniz
04.11.09, 19:24
Yengece gelince, misina ağa da mis gibi tırmanıyor ve ayıklaması da zor oluyor.

Monofilament, bizim tek kat veya fanyalı yapmamızı değil, ipliğin imalat şeklini anlatıyor.
Yani misina tek kat, iplik ağlar bükümlü ya işte o.
Tek kat(misina) yasaklanmış, neden bilmiyorum.
Sakın iplik ağı üreten yerli fabrikaların desteğiyle olmasın.

22 mm. misina ağ 4-5 kulaç kadar yırtıldı(bizim ilişkenimiz boldur), oraya eski ağlardan 210D/2 iplik tor yamadım.
Çinekop, hatta izmarit, oraya kadar balık geliyor, o 4-5 kulaçlık bölümde kesiliyor, sonra misina ağla birlikte tekrar başlıyordu.
Bu hep böyle oldu.

Şimdi misina ağı yasaklamak, bir bakıma küçük kıyı ağ balıkçılarının idam fermanını imzalamak gibi oldu ama olsun, zaten onların sesi çıkmaz.

Herkese rastgele.

Buraya kadar olana katılıyorum,lakin misina ağda yengeç az hatta yok.Burada
ilişkenler çok yakın değil,taşlar arası bazen 1 mili buluyor çok uzun ağında marifeti yok.Çinekopa attığımız 23-25 ağlarda lüfer,palamut,aldığımız çok oldu bunuda yarı yarıya donama bağlıyorum.Sizinde yazdığınız gibi yöreye göre değişsede .Saygıyla,rasgelsin.