PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Uzatma AğlarınınaFaLa
17.11.08, 19:22
http://jfas.ege.edu.tr/pdf/2006-1-2/95ozekinci.pdf

linkke tıklayın
Ayrıca, yaz aylarında Saroz Körfezinde zıpkınla kılıçbalığı avcılığı ve uzatma ağları ile sardalye avcılığı amacıyla Bandırma, Marmara Adası ve Erdek limanlarına bağlı teknelerin de geldiği görülmektedir

Hıcaz
23.01.09, 12:04
Uzatma ağları

Uzatma ağları, balıkların (http://tr.wikipedia.org/wiki/Bal%C4%B1k) galsamalarından (http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Galsama&action=edit&redlink=1) ağa takılması veya ağa vurdukları esnada yaptıkları hareketlerle ağlara sarılması ya da sık gözlü ağa çarparak seyrek gözlü ağda torba yapmak suretiyle yakalanmalarını sağlayan istihsal (http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=%C4%B0stihsal&action=edit&redlink=1) aracıdır.
Bu ağlar çok çeşitli olup her balığın türüne göre ayrılır. Örneğin barbun (http://tr.wikipedia.org/wiki/Barbun) ağları, sinarit fangri gibi iri balıklar için genellile derin sulara atılan kalın ağlar, köpek ağları, trança ağları, palamut ağları gibi fakat Ege (http://tr.wikipedia.org/wiki/Ege) kıyılarında genellikle kullanılan ve kallananların çoğu küçük balıkçıdır. 3-4 metre yükseklikteki uzatma ağlarıdır.
Bu ağların seçilmesinin en önemli nedeni, her balığı yakalama özelliğine sahip olmasıdır. Fakat balığın büyüklüğü ve ağları kalınlığı çok önemlidir.