PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Üniversite öğrencisinden çok ilginç icat...LüFerCi
22.11.08, 22:38
Üniversite öğrencisinden çok ilginç icat...
http://virahaber.com/img/balksd.jpgOndokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Matematik Bölümü öğrencisi İsa Korkmaz, balık tutabilmek için bilinen yöntemlerden farklı olarak kendi yöntemini geliştirdi.

Korkmaz, küçük yaşlarda memleketi Sivas'ta ırmak
kenarlarında başlayan olta ile balık tutma merakını Samsun'da da değişik yöntemlerle sürdürdüğünü söyledi.

http://virahaber.com/img/01212.jpg

Irmak kenarında avlanırken, oltasına çoğu zaman yabancı madde takıldığını belirten Korkmaz, yöntemini şöyle anlattı:
"O dönemde aklıma yüzen olta yapmak geldi. Samsun'a geldiğimde ise bu düşüncemi hayata geçirmeye karar verdim. Suntadan bir gemi maketi yaptım. Üzerine de çeşitli ekipman kullanarak olta yerleştirdim. Bu tekneye de hareket kabiliyeti açısından bir kumanda taktım. Yaklaşık 150 metre mesafeye kadar açılabilen tekne ile çeşitli türden balık yakalama imkanı buldum."

http://virahaber.com/img/2122.jpg

Tekneye bağlı kancalara taktığı yemlerin balıkları tekneye yaklaştırdığını ifade eden Korkmaz, hareket sırasında da balıkların kancalara takıldığını söyledi.

http://virahaber.com/img/040.jpg

Korkmaz, teknede balıkların tekneye çarpmaları halinde devreye giren sesli ve ışıklı ikaz sistemi bulunduğunu da bildirdi.

AA

balıkcı
23.11.08, 21:37
çok güzel bir icat yapmış arkadaş. bülent paylaşım için teşekkürler. aslında bunun üzerine kamış gibi birşey bağlıyıp çapari yapmasını sağlamak tam bir icat olur. kumandalı oyuncaklardan 300 metre uzaklıktan çekenlerden bitane koyacan bütün boğaz kenarlarından çapari yapa yapa gezdircen.:D

geveze
24.11.08, 12:22
Evet güzel bir acat olmuş. Barış senin dediğin gibi bişey yapmak için büyük yapmak lazım o tekneyi. Yoksa o çapariye mazallah şöle bir palamut sürüsü geldiğinbi düşünsene :D

mrtcn
24.11.08, 14:03
tebrikler cok guzel.paylaşım icin tşkler.