PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Uzak Atış Oltacılığıoltacı tayfun
24.11.08, 20:35
Uzak Atış Oltacılığı (Surf Casting)


Surf : Genelde kumsal kıyılarda, büyük dalgaların dalganın yüksekliğinden daha sığ kıyılara yaklaştığında çatlaması olayına ve bu olay sonucunda oluşan köpüklü dalgalara verilen isimdir.

http://img529.imageshack.us/img529/9461/vlcsnap70922kb3.png (http://imageshack.us/)

Surf Casting : Çoğunlukla açık denize bakan, kıyıları kumsal yada kayalık fakat genelde dip yapısı kumluk, kıyıdan itibaren giderek derinleşen sahillerde oluşan bu dalgalar nedeni ile normal avcılığa oranla daha ileri atılarak av beklemeye dayanan olta balıkçılığına ve oltayı uzağa atma tekniğine verilen isimdir.

http://img529.imageshack.us/img529/1295/vlcsnap70998uj8.png (http://imageshack.us/)

Dilimize direkt olarak çevirilirse surf casting = dalga atışı gibi bir anlama gelmekle beraber uyarlama ile uzak plaj atışı veya uzak atış oltacılığı şeklinde yorumlamak daha doğrudur.
Surf avı ülkemizde çok uygulanan bir av şekli değildir. Özellikle Avrupa kıtasında İtalya, İspanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde genel kıyı avı tarzı olarak çok yaygındır. Bu ülkelerde bu tarz avın gelişmesindeki en büyük etken ise Avrupa kıtasının kıyılarının yapısından kaynaklanmaktadır. Kıtanın kıyıları uzun ve derin plajlardan oluşmakta, bu sebeple surf dalgalarının oluşumuna neden olmaktadır.
Surf avı dediğimiz bu av tarzına ait öncelikle kullanılan kamış ve makine çeşitlerini incelemekte yarar var.