PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Ereğlili balıkçıların hamsi tartışmasıLüFerCi
25.11.08, 10:07
Ereğlili balıkçıların hamsi tartışması
Marmaralı balıkçılar, Karadenizli balıkçıların Tarım ve Köyişleri bakanlığınca belirlenen hamsi avlama kotasına uymadıklarını iddia ederek, yetkililerin Karadenizli balıkçıları denetlenmesini istedi.

http://www.denizhaber.com.tr/images/news/7708.jpg


Marmaralı balıkçılar, Karadenizli balıkçıların Tarım ve Köyişleri bakanlığınca belirlenen hamsi avlama kotasına uymadıklarını iddia ederek, yetkililerin Karadenizli balıkçıları denetlenmesini istedi.
Marmaralı balıkçılardan Mustafa Gören, Bandırmalı balıkçıların Tarım ve Köyişleri Bakanlığının bir süre önce belirlediği hamsi kotasına uymak için Ereğli'de toplandıklarını söyledi.
Toplantının ardından Marmaralı balıkçıların kotaya uymaya başladığını belirten Gören, "Her tekne büyüklüğü oranında hamsi avlayabilecek. Bizim günde 700 kasa hamsi avlama hakkımız bulunuyor. Bu da yaklaşık 9 ton yapıyor. Bir kasa bile fazla avlamıyoruz. Ancak Karadenizli balıkçılar kotaya uymuyorlar. Limanlarda hiç denetim yok. İstedikleri kadar balık avlayabiliyorlar" dedi.
Balıkçılardan Fettah Gören de kotanın getirilmesini kendilerinin Tarım ve Köyişleri Bakanlığından istediklerini aktararak, şunları kaydetti:
"Karara göre, boyu 15 metreden küçük tekneler en fazla günlük 250 kasa, 50 metreden büyük tekneler ise en fazla 900 kasa hamsi avlayacak. Balıkçılarla yapılan toplantılarda mutabakat sağlanarak bir genelge hazırlandı. Genelge ile geçen yıl hamside getirilen gündüz avı yasağına ek olarak, bu yıl tekne boyuna göre avlanma sınırlaması kondu.
Biz kotadan memnunuz. Uygulanmasını ve yetkililerce denetlenmesini istiyoruz. Kotaya uyulmazsa balık nesli tehlikeye girer. Diğer yandan fazla avlanmak hamsinin fiyatını da düşürüyor. Hamsinin kasasını 10 YTL'ye satıyoruz. Bir kasada yaklaşık 15 kilo hamsi var. Kilosu 65-70 kuruşa geliyor. Bizim teknemizde 30 kişi çalışıyor. Bu fiyatla yaptığımız iş zarar."

aFaLa
25.11.08, 13:46
:mad:evet arkadaşlar sezon başinda kota uygulaması gelmışti ve zaten denizlerimizde asırı avlanma vardı ve kırlılık hat safhasında ve birde asırı avcılık oldumu seneye ne tutulacak merak ediyorum marmara bitti yakında karadeniz bitecek sonra ege ve akdenizde zaten kuresel ısınmasdan dolayı bir cok dengeler bozuluyor birde biz balıkçılar asırı avcılıkla işimizi zora sokuyoruz günü kurtarmak deyil arkadaşlar yarınlarıda düşünelim bence....

Erkan
25.11.08, 21:21
artık neyin tartışmasını yapıyorlar anlamıyorum bütün reisler ceplerini düşünüyor balık yok olacak veya katlıyam oluyor düşünmüyorlar tek düşünceleri günü kurtarmak aç gözlülükleri bitmiyor seneye ne tutacaklar bakalım