PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Balık ağıLüFerCi
25.11.08, 10:17
Balık ağı, deniz altındaki hayatı katletti


http://www.denizhaber.com.tr/images/news/12276.jpg


Denizlerde yaşayan canlı türlerinin bilinçsiz avlanma ve dikkatsizlik sonucu nasıl hızla tükendiği bir kez daha belgelendi. Güneyin en güzel koylarından biri olan ve nesli tükenmeye yüz tutmuş Akdeniz foklarını barındıran Adrasan'da kayalara bırakılan ağların oluşturduğu tahribat dalgıçlar tarafından görüntülendi.
200 metrekarelik alanı kaplayarak canlı yaşamını öldüren ağ, dalgıçları hayrete düşürdü. Kemer'e bağlı Adrasan koyunda araştırma yapan dalgıçlar, yaklaşık 200 metrekare genişliğinde bir balık ağının kayaların üzerini tamamen örterek hiçbir canlının yaşamasına imkan vermediğini belirledi.
Pırasalı Adası yakınlarındaki kayaların üzerini kapladığı görülen balık ağının bir trol teknesinden denize bırakıldığı ya da düştüğü tahmin edilirken, ağ nedeniyle balık ve kabukluların kaya içlerindeki yuvalarına ulaşamadığı tespit edildi. Kayaları tamamen saran ağda mahsur kalan canlıların da hareket edemedikleri için öldükleri ve leş yiyici deniz canlılarının arttığı gözlendi.
Sualtı gönüllülerinin ağı kaldırmaya imkanları olmadığını söyleyen gönüllü dalgıç Tahsin Ceylan şunları kaydetti: "Bu sularda orfoz, akya, deniztavşanları, karavida ve ıstakozlar, müren balıkları, caretta carettalar, Akdeniz fokları ve denizşakayıkları barınıyor. Ayrıca sınırsız mercan ve sünger oluşumları ile çok sayıda mağara ve kovuk bulunuyor. Fakat gırgır teknesinin bıraktığı ağ 200 metrekarelik bir alandaki tüm yaşamı yok etti. Bu kayalığın altında bir Akdeniz fokunun yuvası olabilir hatta bir caretta beslenirken ağlara takılabilirdi. Burada canlı yaşamının tekrar var olması için uzun zaman gerekecek." Beldede yaşayan Mediha Pollmann ise, durumu Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bildirdiklerini belirtti. Pollmann, özellikle Akdeniz foklarının barınma alanı olan kovuklara yakın ağın kaldırılması için kendi imkânlarının yetmediğini vurguladı.

LüFerCi
25.11.08, 10:18
Balık ağı
Kaptan Refik AKDOĞAN
Bir balık ağının denizdeki canlıları yok etmesi çok abar4tılı bir düşünce.Denizlerde canlıların yok edilmesi günümüzde denizlere akıtılan milyonlarca ton kimyasallardan meydana gelmektedir.Örneğin KARADENİZE dökülen koskoca Tuna,Don,Dinyeper, Dinyester ve bizim Sakarya,Kızılırmak,Yeşilırmak nehirlerimiz bir göl olan KARADENİZ'E her gün milyonlarca ton kimysal madde dökülürken balık azalmalarını hep balıkçılara yüklüyoruz.Burada kayaya yapışmış olan koca AKDENİZ'in balığına ne zarar verir.Antalya'da liman bitiğiğindeki kamptan denize girerken hergün öğleye doğru deniz basan köpüğü defalarca belediyeye,limana şikayet ettiğimiz halde kimse önlemedi.Denizleri kirleten zehirleri denize döken insanlardır

BUNUDA BİR KAPTAN CEVAP YAZMİŞ
ALINTI OLARAK YAZDIM:::::::::