PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : bırakılan ağlarLüFerCi
25.11.08, 18:55
Denize umarsızca bırakılan ağlar, canlı yaşamını tehdit ediyor.
http://virahaber.com/img/goagg2.jpgDenizlerimizde yaşayan canlı türlerinin bilinçsiz avlanma ve dikkatsizlik sonucu nasıl hızla tükendiği bir kez daha belgelendi.

Akdeniz’in en güzel koylarından biri olan ve nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarının barındığı Adrasan Koyu’nda kayalara bırakılan balık ağının yarattığı tahribat dalgıçları şaşırttı.

Kemer’e bağlı Adrasan Koyu’nda araştırma yapan dalgıçlar yaklaşık 200 metrekare genişliğinde bir balık ağının kayaların üzerini tamamen örterek hiçbir canlının yaşamasına imkan vermediğini görüntüledi.

http://virahaber.com/img/goagg9.jpg

Pırasalı Adası yakınlarındaki kayaların üzerini kapladığı görülen balık ağının bir trol teknesinden denize bırakıldığı ya da düştüğü tahmin edilirken, ağ nedeniyle balık ve kabukluların kaya içlerindeki yuvalarına ulaşamadığı görüldü.

http://virahaber.com/img/goagg4.jpg

http://virahaber.com/img/goagg11.jpg

Kayaları tamamen kaplayan ağ nedeniyle yuvalarına hapis kalan canlılarında hareket edemedikleri için öldükleri ve leş yiyici deniz canlılarının arttığı belirlendi.

http://virahaber.com/img/goagg10.jpg

Sualtı gönüllülerinin ağı kaldırmaya olanakları olmadığını söyleyen Tahsin Ceylan, “Bu sularda orfoz, akya, deniztavşanları, karavida ve ıstakozlar, müren balıkları, caretta caretta kaplumbağaları, Akdeniz fokları ve denizşakayıkları barınıyor. Ayrıca sınırsız mercan ve sünger oluşumları ile çok sayıda mağara ve kovuk bulunuyor. Fakat gırgır teknesinin bıraktığı ağ 200 metrekarelik bir alandaki tüm yaşamı yok etti. Bu kayalığın altında bir Akdeniz fokunun yuvası olabilir hatta bir caretta beslenirken ağlara takılabilirdi. Bu kayalıklarda canlı yaşamının tekrar var olması için uzun zaman gerekecek” dedi.

Beldede yaşayan Mediha Pollmann ise, durumu Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bildirdiklerini belirtti. Pollmann, özellikle Akdeniz foklarının barınma alanı olan kovuklara yakın ağın kaldırılması için kendi imkanlarının yetmediğini vurguladı.

http://virahaber.com/img/goagg1.jpg

Gökhan Karakas /Milliyet

muratsadioglu
25.11.08, 19:20
Akıl alır şey değil,çevreciler ''Tırı-vırıya hayır!.'' diye çırpınırken,
Binlerce tırı-vırı büyüklüğünde bir ağ,deniz dibinde doğayı katledip duruyor.
Birilerinin,özellikle kamu makamlarının bu tehlikeyi önlemeye gücü yeter herhalde..:mad:

*

Erkan
25.11.08, 21:18
eskiden taş dendimi motorlar kaçardı bu zamanlarda taş nerde motorlar orda artık bu tekloloji ile ne taş nede ilişken dinliyorlar her seyin yedeyi var hemen yerine koyup yeniden devam ediyorlar her taşin ilişkenin üstleri ağlarla kaplı duruyor balıklar nasıl yatak yapsın bunlara arkadaşlar bir yandanda milli servet yatıyor kalan ağların deyeri mılyonlar eder her yönden zarar kendi kendimize zarar veriyoruz bir dahada o taşlara balık sarmıyor balıklarda baska yerlere gidiyor KALAN AĞLARI DENİZDE BIRAKMAMAK LAZIM muhakkak cıkaralım arkadaşlar....