PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Zoka DökümüLüFerCi
26.11.08, 22:02
Lüfer, kofana, palamut, torik, sinarit, çupra, mercan gibi dişli balıkların avında kullanılan zokaların iğne ile birlikte döküm işlemi; bilgi, deneyim ve dikkat isteyen, dikkat edilmediği taktirde de insan sağlığını tehlikeye sokabilecek ve yan etkileri olan bir uygulamadır. Bu nedenle erimiş haldeki lehimi ve kurşunu döküp bir yerleri veya kendimizi yakmamaya, ayrıca zehirli olan kurşunun buharını da solumamaya dikkat etmemiz lazımdır.

Zoka dökümü için öncelikle; zoka kalıbına, bir miktar kurşuna, yine bir miktar lehim ve lehim pastasına, kurşunu eritmek için cezve şeklinde bir kaba, şayet tel lehim ve lehim tabancası kullanılmayacaksa, metal halindeki lehimi eritmek için yine metal içerikli küçük bir kaba veya cezveye, zokada kullanmak istediğimiz büyüklükteki çelik veya galvaniz iğneye,bir adet karga burun veya penseye, kurşun ve lehimi eritmek için ocak veya küçük bir piknik tüpüne ihtiyaç vardır.
Söz konusu malzemeleri hazırladıktan sonra; öncelikle zoka kalıbını ermiş haldeki kurşunu dökerken kurşunun donmaması için biraz ateşe tutarak ısıtırız. Bilahare kurşun ve lehimin bulunduğu kapları da yine gerek kurşun gerekse lehim iyice eriyip akışkan bir hal alıncaya kadar ısıtırız. Daha sonra iğnenin zoka kurşununu iyice tutması için ( iğnenin sap kısmı lehimlenmez veya kalaylanmassa iğne kurşunu tutmaz, zokanın içinde oynar ve sağlıklı olmaz ) iğnenin pala kısmına bir miktar lehim pastası sürdükten sonra, iğnenin sap kısmını, yani palayı erimiş haldeki lehimin içine batırıp hemen çıkarırız, böylece iğne sapı lehimlenmiş olur. Bu işlemi tel lehim ve lehim tabancası kullanarak da yapmak mümkündür. Zoka dökümüne hazır hale gelmiş iğneyi, dökmek istediğimiz zokanın iğne yuvasına yerleştirerek, iğnenin zokanın dışında kamasını istediğimiz kadar oranda boyunu ayarladıktan sonra kalıbın iki parçasını iğneyi kaydırmadan birleştirerek, kalıbı kapatırız. Cezve içinde erimiş halde bulunan kuşunu, kalıbın kurşun akıtma yuvasından içeriye doğru acele etmeden yavaş, yavaş boşaltırız. Kurşun zoka boşluğunu ve kurşun akıtma yuvasını iyice doldurunca, kurşun akıtma işlemini sonlandırırız. Daha sonra kalıbı açarak, döküm işlemi bitmiş zokayı sıcak olduğu için karga burun veya bir pense yardımıyla çıkartıp, döküm sırasında zoka üzerinde oluşan çapakları temizleyip, misina bağlama deliğini de bir biz yardımıyla açtıktan sonra zokamız kullanıma hazır bir hale gelmiş olur.
Zoka kalıbını ateşe tutarak bir miktar ısıtıyoruz

http://www.amatorbalikavi.com/forum/images/statusicon/wol_error.gifThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 640x480 and weights 189KB.http://img208.imageshack.us/img208/1350/resim022tx5.jpg (http://imageshack.us/)

Kurşun ve lehimi ısıtarak iyice eritiyoruz

http://www.amatorbalikavi.com/forum/images/statusicon/wol_error.gifThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 640x480 and weights 198KB.http://img208.imageshack.us/img208/8057/cezvewe9.jpg (http://imageshack.us/)

İğnenin pala kısmına bir miktar lehim pastası sürüyoruz

http://www.amatorbalikavi.com/forum/images/statusicon/wol_error.gifThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 640x480 and weights 168KB.http://img145.imageshack.us/img145/2455/pastacm7.jpg (http://imageshack.us/)

İğnenin pastalı ucunu erimiş haldeki lehime baırıp çıkarıyoruz

http://www.amatorbalikavi.com/forum/images/statusicon/wol_error.gifThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 640x480 and weights 171KB.http://img145.imageshack.us/img145/7540/lehimgv7.jpg (http://imageshack.us/)

Kalıptaki iğne yuvasına iğneyi yerleştiriyoruz

http://www.amatorbalikavi.com/forum/images/statusicon/wol_error.gifThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 640x480 and weights 161KB.http://img145.imageshack.us/img145/9125/uhumn5.jpg (http://imageshack.us/)

Kalıbı kapatıp erimiş haldeki kurşunu, kurşun dökme yuvasından aşağıya yavaşça akıtıyoruz

http://www.amatorbalikavi.com/forum/images/statusicon/wol_error.gifThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 640x480 and weights 199KB.http://img145.imageshack.us/img145/3204/kurnum9.jpg (http://imageshack.us/)

Daha sonra kalıbı açarak dökülmüş zokayı çıkarıp,çapakalrını temizliyoruz

http://www.amatorbalikavi.com/forum/images/statusicon/wol_error.gifThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 640x480 and weights 173KB.http://img208.imageshack.us/img208/5190/tekja0.jpg (http://imageshack.us/)

http://www.amatorbalikavi.com/forum/images/statusicon/wol_error.gifThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 640x480 and weights 161KB.http://img208.imageshack.us/img208/2613/tek2dt0.jpg (http://imageshack.us/)

Son olarakta zokanın misina bağlama deliğini biz yardımıyla açıyoruz ve zokamız kullnıma hazır bir hale geliyor

http://www.amatorbalikavi.com/forum/images/statusicon/wol_error.gifThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 640x480 and weights 179KB.http://img145.imageshack.us/img145/3873/resim03nw6.jpg (http://imageshack.us/)

oltacı34
28.11.08, 21:14
paylaşim için teşekkürler

oltacı tayfun
03.12.08, 19:54
teşekkürler eskiden cok dokerdik gece lüfere cıkarken yada kışin oltaya gittiyimizde cok gerekli idi malzemede bulmak cok zordu o günler eline sağlık arkadaşim