PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Teknelerle balık satıyorlarLüFerCi
26.11.08, 23:45
Balıkesir'in Ayvalık İlçesi'nde, balıkçılarla belediye arasındaki sürtüşme eyleme dönüştü.
http://virahaber.com/img/balıkçı123.jpgUzak olduğunu ileri sürdükleri yeni balık halinde satış yapamadıklarını belirten Ayvalıklı balıkçılar, bugün öğle saatlerinde, Cumhuriyet Meydanı'na yakın bir noktada kıyıya yanaştırdıkları teknelerinde balık satmaya başladı.

Ancak bir süre sonra CHP'li Ayvalık Belediyesi zabıta ekipleri, balıkçıların önüne iş makineleri çekerek engel olmak istedi. Zabıta yetkilileri, sahilde balık satışına izin verilmesi halinde balık halindeki esnafın zor durumda kalacağını, o nedenle satışı engellemek istediklerini söyledi.

Zabıtanın engelleme çabasına karşın, ‘Ekmeğimizle oynanıyor’ iddiasında bulunarak CHP'li Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen’in olay yerine gelmesini isteyen balıkçılar, balık satmaya devam etti.

Balıkçılar, ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı'na yaklaşık 500 metre uzaklıktaki yeni balıkçı halinde satamadıkları balıkları denize döktüklerini ileri sürerken, Balıkesir Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği 2'nci Başkanı Hasan Tosya, “İlçede yaklaşık bin kişi geçimini küçük balıkçılık yaparak sağlıyor. Bu yeni uygulama, küçük balıkçıyı çok zor durumda bıraktı. Hale balık götüren esnaf satamayınca akşamı bekleyip balıkları denize döküyor. Oysa eski gümrük müdürlüğünün bulunduğu alanda, küçük balıkçıların satış yapmalarına izin verilseydi, bu sorun zaman içinde aşılabilirdi. Başkan Türközen, bu kararı yeniden gözden geçirmeli. Orta bir yol bulunarak çözüm sağlanmalı” diye konuştu.


Hürriyet

geveze
27.11.08, 01:14
Ordada balıkçının önüne geçiyorlar bu balıkçıların bu devletten çektiği ne olacak bakalım.

muratsadioglu
27.11.08, 10:28
Engellenen,ucuz balık için tekneler önündeki yoksul halkımızdır.Ekabir,zaten tekneye gelmez..
Hal gümrüğünden (!) geçen balık neredeyse %100 pahalı oluyor.
Oysa halka ucuzluğu sağlamak,Belediyelerin asli görevidir.Malum bizde herşey tersine işliyor ya...

küçükbalıkçı
27.11.08, 22:08
Paylaşımın için teşekkürler abicim...

sunshine
02.12.08, 17:38
çok doğru artık herşey para milleti düşünen yok halde hamsinin kasası 7 lira balıkçıda kilosu 4 lira