PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Yardıma ihtiyacım var ..

global_can
27.11.08, 15:43
Öncelikle Herkese merhabalar ,
Gerçekten forum çok sağlam Maşallah :) , İnşallah nazar değmez.
Abicim ben akivades arıyorum , marmarada bildiğiniz akivades çıkan yerler var mı , kidonyada olabilir.
Resim ekleyecektim fakat beceriksizlikten yapamadım sorun veriyor :)
Eğer bildiğiniz yer varsa paylaşırsanız sevinirim sevgiler saygılar

aFaLa
27.11.08, 17:29
http://balikcilar.net/../Resim2/175_2_akivades.gif
http://www.zipkinci.com/images/diger/177_2_akivades.gif

http://balikcilar.net/../Resim2/174_akivades.gif
F- Veneridae
L- Tapes decussatus
İ- Cross-cut, Carpet shell
M- Kum midyesi

Morfolojik Özellikleri:

Vücut iki eşit kabuktan yapılmış, kabukların üzerinde hem dikey hem yatay ışınlar vardır. İç kısmı beyazımsı olup, iki kapama kası vardır. Önde üç adet kardinal diş bulunur, kabuğun içinde monto izi gayri muntazam görüntüdedir. Kabukta esmer benekli noktalar vardır. Solunum ve boşaltım sifonları bulunur. ayakları gelişmiş olup, toprağı kazmaya yarar. Zeminin 5-25 cm derinliğinde kumluk çakıllık ortamlarda yaşar.

M.U.= 6 cm.
O.U.= 3-4 cm.
M.A.=
O.A.=

Üreme Zamanları:

Ocak

Şubat

Mart

Nisan

Mayıs

Haziran

Temmuz

Ağustos

Eylül

Ekim

Kasım

Aralık

X

X
Avlanma Yöntemleri:
Kürek, Çeşitli tip dreçlerle

© KKGM

global_can
27.11.08, 17:44
üstadım cok saolasın,
bilen arkadaslar varsa yardımcı olurlarsa sevınırım resımlerınıde ayrıca buraya koyuyorum

aFaLa
27.11.08, 18:29
arkadaşim bunu daha cok karadenizde sile kilyoslarda devamli cıkcık motorları cok mihtarda tutuyorlar marmarada yok galiba daha cok kumluk alanlarda olması lazım istanbulda kumluk alan kalmadı gibi sahillerde ve her yer camur buralar bir aralar boğaz yanaklarında cok miktarda kalkan ağlarına ve uzatma ağlarına yapışık sekilde geliyordu kınalıada ve fenerbahçe meyilli

küçükbalıkçı
27.11.08, 18:59
inşallah abicim

global_can
27.11.08, 19:15
Abicim doğru biliyorsun , genel olarak kumluk alanda kumun altında oluyor , ama ilk defa sizden duydum karadenizde olduğu hakkında genelde herkes cik cik ile karıştırıyor bunu , Umarım sizde karştırmıyorsunuzdur. saygısızlıkta yapmak istemiyorum cok merak ettim şimdi karadeniz dediniz ya

balıkcı
27.11.08, 19:49
florya Atatürk köşkü yanında eski meşhur güneş plajının şimdiki yerinde bol miktarda bulabilirsiniz. hemen dize gelen sudan çıkıyor. yanınıza 1 kürek 1 elek almayı unutmayın

muratsadioglu
27.11.08, 20:16
Abicim ben akivades arıyorum , marmarada bildiğiniz akivades çıkan yerler var mı , kidonyada olabilir

Sevgili global_can,
Öncelikle aramıza hoş geldin..
Bu güzel yaratığı niçin aradığını yazmamışsın..Online olduğunu görüyorum.
Meraktan çatlamadan yazarsan sevinirim.:)
Rastgele..

balıkcı
27.11.08, 20:23
Murat abi sen çatlamadan ben bildiğim kadarını söyliyim. çok güzel balık yemi ve bizler için lezzetli midye olarak biliyorum

muratsadioglu
27.11.08, 20:31
Teşekkürler Barış kardeşim.Demek bu hayvan da bizden kurtulmuyor.:o

balıkcı
27.11.08, 20:37
Murat abi bizden kurtulurmu bişey. eskiden bi uçan bide kaçan kurtulur diyorlardı. artık oda yok

global_can
27.11.08, 23:52
Murat abi hoşbulduk saolasın abi ben bunun hakkında araştırma yapıyorum su ürünleri mezunuyum , birde tam olarak bizim adada çıkmıyor fazla bundan ama kumun altından çıkıyor öle demişlerdi bana bende burda tecrübeli kişilere sorayım dedim her ne kadar teorik bilsende pratik kadar etkili olmuyor usta, bu arada USTA BALIKÇI ' ya teşekkur ederım cok saolasın abi nasip olursa hemen bakıcam oraya İnşallah dalmaya gerek kalmaz umarım , birde Murat abi bu değerli bir midye gerçi marmaradakiler o kadar değerli olmasada sonuçta italyada tüketilen birşey şimdi bunun hakkında fizibilite yapacam umarım hocalar beğenir , zaten abi bu bilgileri adamlar kullanıyorlar uyuz oluyorum sorma...
Usta Balıkçı size bir sorum olacaktır , abicim bunun akivades olduğuna eminsiniz demi bizim adada bile bunu cik cik diye biliyorlar.

saygılar ve sevgiler
Maşallah 10 numara site gerçekten

oltacı tayfun
28.11.08, 14:42
ilk önce aramıza hoşgeldin arkadaşim iyi paylaşimlar ...
biz cok öncelerde kumluk olan yerlerde vardı marmarada ama anadolu tarafında yok gibi artık kumluk sahil belki adalarda olabilir yorükali plajinda orman kampı tarafında veya kınalıada fenerbahçe tarafında kıyılarda rastlaya bilirsin arkadaşlar..

muratsadioglu
28.11.08, 16:01
Sevgili global_can,mesleğinde başarılar dilerim.
Teorik bilgilerle yetinmeyip,konuyu ehlinden pratiği ile öğrenmek istemen çok güzel.
Hadi bakalım,sizlerin çabası ile İtalyanlarla rakabet şansımız doğar belki.
Kolay gelsin.

global_can
28.11.08, 16:34
Çok saolasın abi İnşallah , zaten şu anda bir arkadaşımın firması var bu tezi yaptıktan sonra onunla beraber çalısacaz inanırmısın abi çok feci sermaye gerekiyor , birde Türkiye'de değerlendirilmeyen bir sürü deniz ürünü var mesela kırmızı yosun var folip şeklinde adamlar bunları toplayım Mikrobiyolojide kullanınlar besiyerinin hammadesini yapıyorlar daha sonra besiyeri üretip satıyorlar bildiğim kadarıyla Türkiye'de bu üretim mevcut değil , keza abi belki duymuşsundur kurbağa bacağı satılıyor yapan firmalar var ama çinle rekabet edemiyorlar , mesela elver diyorlar yılan balıkların yavruları yunanistan yapıyor , italya yapıyor ve birkaç daha ülke vardı bunları yavrudan yakalayıp yetiştiriyorlar yumurtadan şu ana kadar üretim olmadı yapamadılar bundan dolayı çok pahalı bunlar şöyle söliyim abi bunun bir kilosu 1.500 euro civarıdan hatta bazen geçebiliyor , neredeyse aynı iklime sahibiz ama yapmıyoruz , adam gibi bir araştırmada yapılmamış bu yani abi bir tonu bunun 1.5 milyon euro ya tekabül ediyor ve binlerce ton yavru yakalıyor bu adamlar.
Daha neler vardı bu şekilde ,

Akivades arıyorum burdan tecübelilere sesleniyorum ..

muratsadioglu
28.11.08, 17:19
Can aşağıdaki link'i bir tıkla.İşine yarayabilir:
http://jfas.ege.edu.tr/pdf/23_Serdar_22_3-4_2005.pdf

Reİs
28.11.08, 18:53
Akivades:

Akivades, kabukları eşit, üçgenimsi oval, rengi grimsi beyazdan açık kahverengine kadar değişen, esmer nokta benekli kabukların dışı düzgün merkezde birleşen ince ışınlarla bezenmiş, ön kısmı kaba, kabuk kenarları dişsiz, menteşesi küçük, 3 noktalı kardinal dişli, 5-6 cm uzunluğa erişebilen, genellikle 4,5-5 cm İzmir Bölgesi'nde ortalama uzunluğu 5.1-5.6 cm ve yüksekliği 3,5-4 cm olan, kabukları kapandığı zaman 3 tane aralık kalan, aralıklardan öndeki aralıktan ayaklan, diğerlerinden solunum ve boşaltım sifonları çıkan, ayakları yumuşak zemini oymaya müsait olan, plankton ve askıda kalan organik maddelerle beslenen, Temmuz-Ağustos aylarında yumurtlayan, el çatal ve tırmıklarla avlanan,
Çizgili venüs, kabukları eşit, hafif üçgen şekilli, grimsi-beyaz renkli, ön kenarı yuvarlak ve arka kenardan kısa, kabuk yüzeyi ince, üzeri ön kenarda birleşen girintili çıkıntılı kaburgalarla örtülü olan bir venüs midyesidir. Kabuk kenarları içten ince dişli, umbosu küçük ve ileri doğru kıvrıktır. Kabuk uzunluğu 4-4.5 cm'e ulaşabilir ve genellikle 3-3.5 cm olur. Kabukların iç yüzü beyaz ve ekseri geniş kısmı menekşe renkli lekeli, kas izleri eşit büyüklükte, sifon izi küçüktür.
Menteşe birbirinden ayrılmış üç kardinal dişten oluşur. Yan dişleri yoktur.
Karadeniz ve Akdeniz'de çok yaygındır. Yayılma alanı oldukça geniştir. Genellikle sahil ötesi bölgede bulunur.
Ticari önemi orta derecede olan, eti lezzetli, çiğ ve pişmiş olarak değerlendirilen bir venüs midyesi türüdür.
Dreçlerle, tırmıklarla toplanır. Bazen de dip trollerle avlanır.
Akivades, kabukları eşit, eğri uzamış, kabuk dışı sarımsı-beyaz renkte ve ekseri kahverengimsi çizgilerin desenler oluşturduğu, kon-sentrik halkalarla donanmış, kabuk içi ekseri altın sarısı renginde olan bir venüs midyesidir. Kabuk içi kenarları düzgün olup, iki kas izi ile geniş bir sifon izi bulunur. Menteşe küçük ve 3 kardinal dişten oluşmuştur. Kabuk uzunluğu 3,5-4 cm'e ulaşabilir ve genellikle 2-2,5 cm olur.
Akdeniz ve Karadeniz'de çok yaygın olup, sahil ötesi bölgelerde kumlu-çamurlu ortamlarda bulunur. Haziran-Temmuz aylarında yumurtlar.
Ekonomik değeri yüksek, eti az lezzetli, çiğ ve pişmiş olarak değerlendirilen bir venüs midyesi türüdür.
Tırmıklarla veya çatallı bel ile toplanır.

aramıza hoşgeldin arkadaşim bu midyeleri bu zamanda marmarada artık bulman cok zor arkadaşım MARMARADA ARTIK KIRLILIKTEN VE DIPLER CAMURDAN BASKA BİRSEY YOK KIYILARDA LAPADAN VE YOSUNDAN GEÇİNMİYOR NASIL VE NERDE BULACAKSIN ???

global_can
28.11.08, 21:33
Abi öncelıkle teşekkurler , biz bunun ticaretini yapacaktık fakat adam akıllı bir yerde bulamadık zaten bizim arkadasımızın şirketı oludugu için benden başka bırısınden almıyacaktı , karamurselde cıkıyordu fakat nerdeyse bitti , ondan sonra oraya altınova tersanesı yapıldı daha sonra avlanacak bir yer kalmadı velhasıl orda askeriye var uzun bir burun çıkıyor; oranın onunde vardı fakat bıze ızın vermedıler hatta su anda ızmıt bolgesınden karamıdye dahıl herseyı çıkarmayı yasakladılar mesela biz o askerıyeden ızın alabılseydık orda yaklaşık olarak 100 ton stok vardı ama izin vermediler usta :)

Birde bu sizim gonderdıgınız bılgılerı bılıyorum hamdolsun , bilakiste tesekkur ederım fakat gerçekten meraklandım acaba karadenizde cıkıyormudur dıye gıdıp bır arastırmak lazım oraları , çunku çopu teorik bilgi yada kapsamsız yapılmış , kumsuz alan diyorsun ya usta google earth den baktım floryadan başlıyor tekirdağa kadar nerdeyse kumluk ozellıkle kumburgaz acaip kumluk..

Böyle tam bilinen yer olması gerek ki gidelim bakalım usta , yani burda bir nevi hazırcı durumdayız :)

Bilgilerinizi , yorumlarınızı bekliyorum,

aFaLa
28.11.08, 22:28
arkadaşim eskiden buralarda cok vardı cok iyi biliyorum sizin dediyiniz mevkiler bu yaz yasak alana girdi her türlü avcılığa askeri alanlarda zaten yasak yalova armutlu esenkoy taraflarına bakın oralardada olabilir ama bu midye marmarada avlanması yasak deyil tamın edersem bunun yanında karadenizde cıkcık edıyımız beyaz midyeyı cok fazla motorla taraklarla avlıyorlar sile ve cevresinde kefkenlere kadar bütün limanlarda motorlar cıkarıyor ama aynı mıdyedenmı bahsediyoruz onu tmm olarak bilmiyorum gidip bakman lazım

UMUT 10
28.11.08, 23:57
Abi öncelıkle teşekkurler , biz bunun ticaretini yapacaktık fakat adam akıllı bir yerde bulamadık zaten bizim arkadasımızın şirketı oludugu için benden başka bırısınden almıyacaktı , karamurselde cıkıyordu fakat nerdeyse bitti , ondan sonra oraya altınova tersanesı yapıldı daha sonra avlanacak bir yer kalmadı velhasıl orda askeriye var uzun bir burun çıkıyor; oranın onunde vardı fakat bıze ızın vermedıler hatta su anda ızmıt bolgesınden karamıdye dahıl herseyı çıkarmayı yasakladılar mesela biz o askerıyeden ızın alabılseydık orda yaklaşık olarak 100 ton stok vardı ama izin vermediler usta :)

Birde bu sizim gonderdıgınız bılgılerı bılıyorum hamdolsun , bilakiste tesekkur ederım fakat gerçekten meraklandım acaba karadenizde cıkıyormudur dıye gıdıp bır arastırmak lazım oraları , çunku çopu teorik bilgi yada kapsamsız yapılmış , kumsuz alan diyorsun ya usta google earth den baktım floryadan başlıyor tekirdağa kadar nerdeyse kumluk ozellıkle kumburgaz acaip kumluk..

Böyle tam bilinen yer olması gerek ki gidelim bakalım usta , yani burda bir nevi hazırcı durumdayız :)

Bilgilerinizi , yorumlarınızı bekliyorum,

arkadaşım aramıza hoş geldin bizim buralarda çok yani erdek,te kumun hemen 5-10 santim altında ve 1 metreye kadar derinlikte bulunur ( cikcik) ile aynı guruptan cikcik çıkartırken arasında çok çıkarbalikcilar14

global_can
29.11.08, 01:34
Afala abi sen harbiden baya tecrübelisin , Maşallah'ın var :)
Çok saolasın abi dediğin gibi gidip bakmak gerek tam olarak ögrenmek için
Diğer arkadaşlarada teşekkürler , cevaplarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum..

LüFerCi
29.11.08, 12:54
bir arkadaş olacak bizim forumda karadenizde ve marmarada dalgiçlik yapıyorlar salyangoza calişiyor bu arkadaş kesin bilir sana tam olarak cevap verecektir arkadaşim.
bu arada aramıza haoşgeldin iyi forumlar

balıkcı
29.11.08, 13:57
http://www.balikturleri.com/diger_deniz_canlilari/baliklar/akivades/akivades2.jpg
global Can arkadaşım benim dediklerim bunlardan ve bunların beyazı ayrıyetten yuvarlak olanlarının adını bilmiyorum ama onlardanda bol miktarda bulabilirsin. dizine kadar gelen çizmeyi giyip bulabilirsin tarif ettiğim yerde

balıkcı ahmet
29.11.08, 13:58
bariş koskun önünden nasıl cıkaracaklar sorun orda

balıkcı
29.11.08, 14:02
ahmet abi köşkün önünden değil abi orda belirttim. köşkü geçtikten sonra eski güneş plajının ordan çıkartabilirler. yada yeni yapılan halk bahçesinin kumluk yerinden

balıkcı ahmet
29.11.08, 14:05
birde derenın ordan olması lazım cene vardı orda sığlık ve kumluk cok lüfer yapardı orası kefalde tuttuk oralardan

global_can
29.11.08, 14:56
Abi cok saolasınız verdiğiniz bilgiler için , yanlız birşey sorucam profilinizde gözüken yaşlar gerçek yaşlarınız mı merak ettim :)

balıkcı
29.11.08, 16:19
Global Can yaşlarımız tabiki gerçek yaşımız. sende aşağıdaki linke tıklayarak imza ayarlarını yaparsan memnun oluruz.

http://www.balikcilar.net/showthread.php?t=2247

balıkcı
29.11.08, 16:21
birde derenın ordan olması lazım cene vardı orda sığlık ve kumluk cok lüfer yapardı orası kefalde tuttuk oralardan

Ahmet abi dediğin gibi dere çıkışı olduğu için kefal bol miktarda yapıyor. ama bu senelerde lüfere rastlayamadık.

aFaLa
29.11.08, 16:56
bu sene balıklar 13 kulaçlardan gitti hep balıklar barış

global_can
29.11.08, 17:39
http://www.balikturleri.com/diger_deniz_canlilari/baliklar/akivades/akivades2.jpg
global Can arkadaşım benim dediklerim bunlardan ve bunların beyazı ayrıyetten yuvarlak olanlarının adını bilmiyorum ama onlardanda bol miktarda bulabilirsin. dizine kadar gelen çizmeyi giyip bulabilirsin tarif ettiğim yerde

Abi tamamdır demek istediği buydu bundan bütün sahil şeridi boyunca vardır o zaman . tamam abi dediğim bunlar , abi ben oraya muhakak gelicem umarım yoğun şekilde çıkar valla abi şu anda zaten izmit tarafında yasaklandı her türlü çıkması su analizlerini göreceksiniz abi zehir resmen o kadar pis ki su sanayiden dolayı daha önceleri bundan dahada beter oluyormuş , büyük bir ihtimal sizin dediğiniz yerler temizdir yinede ben orda ufaktan bir suya bakarım bu arada eğer istediğim gibi çıkarsa zaten midyenin içindeki azot ve çözünmüş partikaller fazla olmaz ve ayrıca abi size söyle söliyim sizede ekmek çıkar abi eğer ki yoğun varsa bizim şirkete anında satarız onu iyi ekmek yersin abi samimiyetimle sölüyorum sana

deepblacksea
29.11.08, 19:42
Selam bu sizin dediğiniz
bazı kumluk alanda yaşıyor ve istiridyeye benziyor sanırsam,tarak deriz biz genelde,eğer aynı şeyden bahsediyorsak marmarda bazı yerlerde var istanbulda çok az benim dediğimi bandırmalı dalgıç arkadaşlar topluyor ve çiğ olarak tüketiyorlar bir zamanlar piyasası vardı ama bunu alan firma işletmeyi kapattı bandırmada çok çıkıyor ve piyasası olursa arkadaşlarda çalışabilir.eğer lazımsa sizi yönlendirebilirim.

deepblacksea
29.11.08, 19:59
resimlere baktım cikcikci arkadaşları aradım buna kendi aralarında fasülye cinsi diyorlarmış karadenizde ve marmarad varmış ama çok az çıkıyormuş cikcik arasından,marmara yasak olduğu için şu anki durumunu bilmiyorlar.

global_can
30.11.08, 01:40
Abi bilgilerinizi ve yorumlarınız bekliyorum ,
Cevaplar için çok saolun.

global_can
04.12.08, 12:57
Abi kumun 3 yada 4 cm altında oluyor , Birde bazı kişiler cik cik ile karıştırıyorlar bunu , istiridyede değil ben buraya bir kaç resim daha koyacam iyice anlaşılması için istersen abi sana kargoyla gönderirim ordaki arkadaşlarınız bakarlar aynı şeyden mi bahsediyoruz diye , Biz geçenlerde baktık çok az bulabildik ama öle bazı stok yerler vardır elbette , abi siz bağlantıyı kurdurabilirseniz hemen görüşmek isterim kendileri ile , buraya bundan hariç bir tane daha midye çeşidi koyacam buda varsa yine görüşülür ve üzerinde çalışılır.

Sevgiler saygılar,

Selam bu sizin dediğiniz
bazı kumluk alanda yaşıyor ve istiridyeye benziyor sanırsam,tarak deriz biz genelde,eğer aynı şeyden bahsediyorsak marmarda bazı yerlerde var istanbulda çok az benim dediğimi bandırmalı dalgıç arkadaşlar topluyor ve çiğ olarak tüketiyorlar bir zamanlar piyasası vardı ama bunu alan firma işletmeyi kapattı bandırmada çok çıkıyor ve piyasası olursa arkadaşlarda çalışabilir.eğer lazımsa sizi yönlendirebilirim.

denizhan
21.12.08, 21:26
Öncelikle Herkese merhabalar ,
Gerçekten forum çok sağlam Maşallah :) , İnşallah nazar değmez.
Abicim ben akivades arıyorum , marmarada bildiğiniz akivades çıkan yerler var mı , kidonyada olabilir.
Resim ekleyecektim fakat beceriksizlikten yapamadım sorun veriyor :)
Eğer bildiğiniz yer varsa paylaşırsanız sevinirim sevgiler saygılar
merhaba yalova.altınovada ve bandırma körfezinde japon akivadesi bol miktarda bulunmakta. gerçek akivades marmara denizinde çok az miktarda blunuyor.yardıncı olabildiysem sevindim.

denizhan
21.12.08, 21:49
merhaba can ben 3 aydır 45 ton akivades aldım.karadenizde akivades yok cik cik var.marmarada çıkanda japon akivadesi.karamürselde yine çıkartılıyor.sizin şirket hangisi.

BEYAZ MARTI
21.12.08, 23:37
merhaba can ben 3 aydır 45 ton akivades aldım.karadenizde akivades yok cik cik var.marmarada çıkanda japon akivadesi.karamürselde yine çıkartılıyor.sizin şirket hangisi.

benim bildigim körfezde her türlü avcılık eylülde yasaklandı

global_can
21.12.08, 23:45
Valla yasak mı tam bılmıyorum su anda ama 45 ton cok ıyı rakam , biz abi şirketi daha kurmadık bunun kurulması baya zormus bunu acıkca soleyım maddi acıdan:)
ama sızın aldıgınız rakam gercekten kayda deger bır rakam tebrık ederım sızı .

aFaLa
22.12.08, 00:50
Valla yasak mı tam bılmıyorum su anda ama 45 ton cok ıyı rakam , biz abi şirketi daha kurmadık bunun kurulması baya zormus bunu acıkca soleyım maddi acıdan:)
ama sızın aldıgınız rakam gercekten kayda deger bır rakam tebrık ederım sızı .

Bütün kara sularımızda, 15 Mayıs - 15 Eylül tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası akivides ve kidonya avcılığı yasaktır.
Akivides avcılığında kullanılan eleklerde, elek göz açıklığı 24 mm.'den, kidonya istihsalinde kullanılan eleklerde, elek göz açıklığı 30 mm.'den, küçük olamaz.

almeja
05.01.09, 22:47
akivades marmarada olamaz olsada decussatus türü olamaz 22 yılımı bu işe verdim bir çok avlanma alanını biliyorum. İhracat için lisanslı tanıdığım var ilgilenenlere yardım edebilirim.parası olmayan ve bu işe gönül vermeyenler bu işten uzak dursun zordur

global_can
05.01.09, 23:23
Valla abi eğer avlanma yeri biliyorsan yardımcı olursan sevinirim çoğu kişi bilmiyor ve ekonomik değeri olduğu içinde sölemiyor , sizin nikinizden belli bu konuyu bildiğiniz , teşekkurler abı cevabınız için
cevaplarınızı bekliyorum

global_can
05.01.09, 23:27
birde abi yazmayı unuttum Tapes aureus ,Tapes decussatus benım bıldıgım ıkı tane var sızın soyledıgınız bu ık basta yazdıgım mı marmarada cıkıyor ? bize dedıklerı bır tanesı cok degerlı ama hangısı tam olarak bılmıyorum bırde pratık olarak her ıkısını gormedık teorıkte bılıyorum

sailor57
10.02.09, 12:07
ustam karadenizde var evet hemde sınop akliman sahili bunlarla dolu ama sadece kabuklarıyla canlısını bulmak kolay olmaz pek sanırım!

balıkcı
10.02.09, 12:18
can arkadaşımıza ben söyledim çıkan yeri marmarada ve daha 2 gün önce sahile gittiğimde 8 tane adam küreklerle eleklerle bunlardan çıkarıyordu. Marmara denizindede var yani yok demeyin. sadece heryerinde yok

sealbatros
10.02.09, 14:58
bu akvades denilen canlıdan marmarada var sanırım bu 7 tane ihracat şirketinin isted,ği canlı su an 7 lıman baskanı olarak toplanılıp degerlendırıldı. bu mıdyenın tutulması yasak oldugu ıcın su an proje denizcilik mustesarlıgnda ama 3 aya kalmaz serbest olur ( isteyene istediği kadar temin edebiliriz)

global_can
10.02.09, 20:41
Marmarada var , usta balıkcıda soledı evet orda bu dedıgım akıvadeslerden cıkartıyorlarmıs ama o kadar fazla degılmıs usta balıkcı tesekkur ederım saolasın Allah ne muradın varsa versın:)
Sailor 57 kardesım sana hıtaben : bu mıdyelerden olduguna emınmısın ? yanı ben gecen gun bızım hocaya sordum oda bana dedı bu akıvadeslerden karadenızde cıkıyor ama tam olarak bırsey soyleyemedı yuzeysel gecıstırdı emınmısın bunun olduguna yoksa senın dedıklerın cik cik olmasın kardes ?

Sealbatros sızde eger bunlardan cıkartırsanız uygun fıyat olursa alım yaparız . hepınız saolun cevaplarınızı beklıyorum

Hıcaz
21.02.09, 13:14
Global can.Bu konu hakkında Şile ve Kefkende balıkçı motorlarından bolca bulabilirsin..Bunu diğer adına halk arasında CIKCIK diyorlar..teşekk.

global_can
22.02.09, 15:55
Atiila bey , dün belki bilirsiniz Bağırganlı köyüne ordan kefkene gittik , orda cok eskilerden bir amca vardı tanıdıgımız onunla beraber gıttık bagırganlı koyunun lımanına gıttık ordakı cık cık cıkartanlara sorduk gosterdık adamla sasırdı bu mıdyeyı gorunce :)
şileye bakmadık kefkenede bakmadık ama adamların dedıgı orda bunlardan cıkmadıgı , orda cıkan baska bır mıdye var ona zehirli yada ceviz ismini vermısler oda kullanılmıyormus ,

ama şilede varmıdır bılemem ustadım bırde adamlar cok ucuza calısıyorlar sasırdım gercekten cik cik kılosuna 10 kurus alıyorlar , bırde karadenız acaıp bır denız gercekten o dalgalar ve o dalgaların kayalara vurup cıkardıgı ses acaip super yerler gıtmeyenlere tavsiye ederım
saygılarla ve sevgılerle

sailor57
22.02.09, 16:16
Marmarada var , usta balıkcıda soledı evet orda bu dedıgım akıvadeslerden cıkartıyorlarmıs ama o kadar fazla degılmıs usta balıkcı tesekkur ederım saolasın Allah ne muradın varsa versın:)
Sailor 57 kardesım sana hıtaben : bu mıdyelerden olduguna emınmısın ? yanı ben gecen gun bızım hocaya sordum oda bana dedı bu akıvadeslerden karadenızde cıkıyor ama tam olarak bırsey soyleyemedı yuzeysel gecıstırdı emınmısın bunun olduguna yoksa senın dedıklerın cik cik olmasın kardes ?

Sealbatros sızde eger bunlardan cıkartırsanız uygun fıyat olursa alım yaparız . hepınız saolun cevaplarınızı beklıyorum

deiğim gibi resimdekilerin aynısı ama kabukları var canlısını aglarda 2 3 tane ancak görüyoruz!

denizhan
23.02.09, 20:51
arkadaşım marmarada çıkan tapes philippinarumdur yani japon akivadesi bunun horumları kısa ve birbirinden ayrıdır.yalova altınova mevkiinde mardinliler çıkarıyor.karadenizde aramaktansa burası sana daha yakın.

Hıcaz
23.02.09, 21:41
Değerli arkadaşım denizhan,yardıma ihtiyacım var diyorsunuz ,ancak mesajınızda başka birşeyden bahsediyorsunuz...Konuyu biraz daha açarsanız size yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum..teşekk..b10

aFaLa
23.02.09, 21:48
Değerli arkadaşım denizhan,yardıma ihtiyacım var diyorsunuz ,ancak mesajınızda başka birşeyden bahsediyorsunuz...Konuyu biraz daha açarsanız size yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum..teşekk..b10

abi konuyu okursan anlıyacaksın ilk bastan

global_can
23.02.09, 21:51
Atilla bey , yardıma ihtiyacı olan benim :) denizhan arkadasımız da yardım maksadıyla ve kendı bılgısı dogrultusunda yazmıs , sızın bılgılernız varsa sızden rıca edıyorum yardımcı olun eger karadenızde varsa bana bu konu hakkında yardım edın gecen gun nerdeyse 400 kılometre yok yaptık ama nafıle oldu ,

bu arada denızhan kardesım sanada tesekkurler , marmarada su anda yasakmıs bunun cıkartılması bırde ben bunu kendım cıkartacak kadar kapasıtem yok yogunluk olarak , bır suru ıslem gerekıyormus

Bası zor gozuken yolların sonu rahmettir , başı kolay gözüken yolların sonu ise gafletmiş , boyle guzel bır soz var bu kadar ugrastık İnşallah netıcesını alırız

denizhan
26.02.09, 19:49
sevgili can marmara denizinde yasak olduğu bilgisini nerden aldın bilmiyorum.2006-2008 sirkülere bakarsan yasak olmadığını görürsün.karadenizde aramaya kararlıysan vaktin ve paran çok sanırım.sana kolay gelsin.

global_can
26.02.09, 20:25
sealbatros arkdasımız bahsettı , deniz abi paramızla alakalı degıl ugrasıyorum bulmak ıcın ama hanı marmarada ole stok bulamadık kı abı adam gıbı , karadenızde var dedıler gıttık oraya arastırdık ama sonucta orda adamlar bunu gorunce sasırdılar sonra bundan cıkartıyorlar dıye duyduk gıbılerınden konustular velhasıl bulmaya calısıyoruz he bulursak gıder cıkartırız benım yasaktan kastım algarna ve taraktı , dalarak cıkarmakta sorun yok dıye bılıyorum

yunus
06.06.09, 19:18
............

global_can
08.06.09, 17:58
Yunus mesajını gördüm arkadaşım , bu tarz bu işi yapanlar var , kaçak olarak yapıyorlar , şu anda yasak olmasına rağmen çıkartıyorlar ve bunları bildiğim kadarıyla yunanistana satıyorlar , öğrenciykende çok kulağımıza geliyordu , yaptıkları iş o kdar sakat ki hem bir nevi kaçakçılık hemde kendilerinide maddi olarak garantiye alacakları birşeyi yok , it ürür kervan yürür demiş atalarmız ,
size başarılar dilerim

denizhan
09.06.09, 09:55
yunus arkadaşım.bunlar kaçak olarak çıkarttığı akivadesleri türkiyedeki birkaç tane olan üretim çiftliklerinden menşei belgesi alarak istediği gibi yasallaştırarak yolluyorlar.yanlış hatırlamıyorsam alanda m.ceylan olmalı

scubamen
01.09.09, 20:04
isteyenler bana ulaşsın

global_can
01.09.09, 20:27
can133@hotmail.com
burdan ekle benı goruselım arkadasım

yunus
02.09.09, 15:42
abi m.ceylan dışarı gönderenmi yoksa denizcilerden alanmı?

yunus
02.09.09, 15:45
mera ettiğim bişey sormak istiyorum bu akivadesin fiyatını bile varmı acaba şimdiden teşekkür ederim...

global_can
02.09.09, 16:21
Verdigin yere göre degisir fiyatları sanrım bu ısı bılıyorsun ,bunun ıcınde bellı yerler var ordan fıyat alabılırsın ama bunun naklıyesı senden olmazsa fıyat duse

yunus
02.09.09, 16:36
abi senin dediğin japon akivadesi gerçek akivadesi ben en son çıkarıcı olarak 10 ytlye vermiştim gecen sezon yanı

global_can
02.09.09, 16:39
ama onlar bu marmarada olmuyor dıye bılıyorum guzel kardsım , benım bıldıgım onları ızmırde cıkartıyorlar , hatta bır ara 12 lıradan verıyorlarmıs kılosunu bu sekılde hatırlıyorum

yunus
02.09.09, 16:41
evet öyleydi, fakat şimdi 7 ytl ye düştü :( bende izmirliyim çıkarıcıyım anlayacağın piyasası kötü çok kötü şu an:(

global_can
02.09.09, 16:44
yunus bak ordam hotmaılım var ekle benı konusalım daha rahat olur

yunusca
18.10.09, 00:00
merhaba deniz insanları
Akivades midyesi hakkında bende araştırma yapıyorum babam bu işi yaşında 20 yıldır sezon açıldığında elek kureğini alır denize düşer :) nedense deniz hastalığı var bi bırakamadı bu işi kendisi avcıdır...
Babam kimsenin bilmediği akdeniz de oldukça kalıteli akivades cıkarmakta izmirde ki patronu 10 liradan alıyor eğer isterseniz irtibata geçeriz.

dragon76
22.02.16, 15:19
akivides alan arkadaş varmı. nereye verebiliriz