PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Çevreyi korumak adına yapılabilecek faaliyetlerden bir kaçı

küçükbalıkçı
29.11.08, 00:39
Çevreyi korumak için, en azından bireysel olarak yapılabilecek bir takım önlemler bulunmaktadır. Bir miktar fedakarlık gösterilerek yapılması geleceğimizin temini olan birkaç önlem aşağıda yer almaktadır:

Çöpler, çöp poşetinin ağzını sıkıca bağlandıktan sonra çöp kutusuna atılmalıdır.
Ormanlar korunmalıdır.
Ağaçlara zarar verilmemelidir.
Çimlerin üzerinde ateş yakılmamalıdır.
Hayvanlara zarar vermekten kaçınılmalıdır.
Denizler kirletilmemelidir.
Evcil hayvanların atıkları temizlenmelidir.
Çevremiz sahiplenmeli, değeri ve önemi çocuklara öğretilmeli, büyüklere anlatılmalıdır.
Enerji tasarrufu yapılmalıdır.
Biten piller pil kutusuna atılmalıdır.
Piknikten sonra ateş söndürülmeli ve asla yerde çöp bırakılmamalıdır.
Kâğıt, teneke, cam, pil gibi geri dönüşümü olan maddeler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.

alıntıdır....kaynak wikipedia

oltacı tayfun
23.05.09, 10:20
paylaşimin için tesekkürler

kenane
11.11.09, 23:09
Paylaşıma teşekkürler. Devamını bekleriz.

maviliman
12.11.09, 00:16
Çevreyi korumak için, en azından bireysel olarak yapılabilecek bir takım önlemler bulunmaktadır. Bir miktar fedakarlık gösterilerek yapılması geleceğimizin temini olan birkaç önlem aşağıda yer almaktadır:

Çöpler, çöp poşetinin ağzını sıkıca bağlandıktan sonra çöp kutusuna atılmalıdır.
Ormanlar korunmalıdır.
Ağaçlara zarar verilmemelidir.
Çimlerin üzerinde ateş yakılmamalıdır.
Hayvanlara zarar vermekten kaçınılmalıdır.
Denizler kirletilmemelidir.
Evcil hayvanların atıkları temizlenmelidir.
Çevremiz sahiplenmeli, değeri ve önemi çocuklara öğretilmeli, büyüklere anlatılmalıdır.
Enerji tasarrufu yapılmalıdır.
Biten piller pil kutusuna atılmalıdır.
Piknikten sonra ateş söndürülmeli ve asla yerde çöp bırakılmamalıdır.
Kâğıt, teneke, cam, pil gibi geri dönüşümü olan maddeler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.

alıntıdır....kaynak wikipedia

guzel ekleme ama yetecegini sanmiyorum.bu baslik tam bana gore;
denizlerimiz sadece bize ait degildir?kirletmemeliyiz demekle kirletilmiyor saniyoruz.Oysa ne cok eksigimiz var bu konuda;Atiklarin degerlendirilmesi,konusuna dikkat cekmek gerekiyor.En basitinden bir onlem,kizatrma yaglarinin lavobolara dokulmemesi.Belediyelerin ya da atik toplama isiyle ugrasan ozel sirketlerin istanbulda oldugunu duymustum,(daha sonra linki kopyalayip bilgilendiririm )bu yaglari toplayip yakit olarak kullanmakta olduklarini biliyorum.Atiklari degerlendirme geri donusum icin gerekli sistemler kurulmadikca cevre sorunu denizlerimizde bir felaket olacak ve ekmegimizi kazandigimiz ocagimizi kaybedecegiz.Artik bakmak icin bile bir mavilik bulamayacagiz gibi geliyor bana.
Hatirlatmak istedim nacizane.
Ilerde daha ayrinti vererek herkesi bu konuda uyarmaya dikkat etmeliyiz derim arkadaslar.
Simdilik bu kadar.
Rastgele herkese.