PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Akdeniz Su Ürünlerioltacı tayfun
03.12.08, 19:21
Beymelek'te doğaya saygı

Lagüne gelen balıklar, anaç hale getirildikten sonra doğaya salınıyor.
http://virahaber.com/img/balik12.jpgBeslenmek ve barınmak amacıyla Beymelek Lagünü'ne gelen balıklar, Akdeniz Su Ürünleri Enstitüsü Beymelek Araştırma Merkezi'nde anaç hale getirildikten sonra yeniden doğaya salınıyor.

Akdeniz Su Ürünleri Enstitüsü Beymelek Araştırma Merkezi Uzmanı Çetin Sümer, Akdeniz'de balık neslinin sürdürülmesi amacıyla başlattıkları çalışma çerçevesinde, merkezin üretim alanı olan dalyan ağzında kuzuluklara giren balıkların anaç hale geldikten sonra tamamının denize tekrar salındığını bildirdi.

Beymelek Dalyanı'ndaki balık varlığının her geçen yıl arttığına işaret eden Sümer, ''Beymelek Dalyanı, Türkiye'de ayakta kalan ve kendi kendine yeten sayılı sulak alanlardan biri. 5 bin dekarlık dalyanda çupra, levrek, mırmır, sargoz, beş tür kefal olmak 25 tür balık yaşıyor. Beymelek Dalyanı, yavru olarak gelen balıkların beslenme, barınma ve büyük balıklardan korunma alanı. Balıkların beslenmesi için zengin olanaklara sahip'' dedi.

Beymelek Dalyanı'nda beş yıldan bu yana, avlanan ve anaç konuma getirilen balıkların tekrar doğaya salınmasıyla dalyandaki balık popülasyonunun arttığına işaret eden Sümer, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yapılan araştırmalarda 5 yıl önce dalyanda 2 ton olan çupra varlığı bu yıl 20 tona çıktı. Her balığa en az bir kez üreme şansı veriliyor. Her salınan balığın yavruları da beslenmek ve büyümek için dalyana geri geliyor. Balık varlığı da her yıl katlanarak artıyor.

Beymelek Dalyanı, ekonomik türü olan bazı balıklar için kuluçkahane görevi görmektedir. Beslenmek ve barınmak için gelen yavru balıklar anaç konumuna geldikten sonra yeniden denize salınıyor.'''