PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Motorlu Taşıtlar için Boğaz'a Tüp Geçitsunshine
05.12.08, 10:26
Motorlu Taşıtlar için Boğaz'a Tüp Geçit


Üçüncü köprü tartışmalarının sürdüğü İstanbul'a, motorlu araçları iki kıta arasında denizin altından geçirecek tüp geçit projesi de yolda. Ulaştırma Bakanlığı'nın projesine göre, şehrin artan nüfusu ve trafik yükünü azaltmak ve geleceğe dönük projelerin altyapısını oluşturmak için İstanbul Boğazı'na ikinci bir tüp geçit projesinin fizibilitesi hazırlanıyor.
İnşaatı devam eden ve sadece raylı sistemi içeren Marmaray Boğaz Tüp Geçiti'nin aksine, ikinci tüp geçit sadece lastik tekerlekli motorlu araçlara yönelik yapılacak.

Harem-Kumkapı Hattı
Projede, alternatif güzergâhlar arasında öne çıkan Harem-Kumkapı hattıyla, Anadolu yakasında E-5 karayolundan Avrupa yakasındaki Vatan Caddesi aracılığıyla TEM ve E-5 karayollarına bağlantı yapılması hedefleniyor. Proje kapsamında, Avrupa yakasındaki sahil yolunun altı şeritli bir ana yola dönüştürülmesi, benzer şekilde Anadolu yakasındaki sahil yollarının ve E-5'e olan bağlantı yollarının genişletilmesi planlanıyor. Böylece E-5 ve TEM yolları Asya ve Avrupa kıtaları arasında, Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün yanı sıra, deniz altında da tüp karayolu bağlantısıyla birleştiriliyor.

Hızlı feribot ve deniz otobüsü iskelesi, Taksim-Yenikapı metro istasyonu ve Marmaray istasyonuyla ana aktarma merkezi olacak Yenikapı'yla bağlantısına çalışılan ikinci tüp geçidin, çıkış noktalarında Kumkapı'nın yanı sıra Yedikule de düşünülüyor. Anadolu yakasında Haydarpaşa Projesi kapsamında değişecek bölgeye karayolu altyapısı ve bağlantısı da hedefleniyor.

En Büyük Sorun Havalandırma
Motorlu araçlar için düşünülen tüp geçitin önünde birtakım engeller de bulunuyor. Motorlu araçlardan çıkan zehirli gazlar büyük bir havalandırma sorunu yarattığı için, tüp geçitler dünya genelinde raylı sistemler için tercih ediliyor. İngiltere ve Fransa arasındaki Manş Tüneli'nde de, motorlu araçlar her iki yakadan trenlere bindirilerek yolculuk edebiliyor. Zehirli gazların geçitteki patlama riski, büyük havalandırma maliyetleri yaratarak projenin uygulanabilir olmasını güçleştiriyor.

Başkanların Rüyası
Raylı sistemi içeren 1.4 km. uzunluğundaki Marmaray Tüp Geçişi 2.5 milyar dolara mal olurken, tüp geçitin 20 yıllık işletme maliyetleriyle birlikte daha pahalıya mal olabileceği belirtiliyor. Yetkililer, raylı sistemde metro araçlarının belirli bir eğimin üzerine çıkamadığı için sert kıvrımlar yapamayan Marmaray geçidinin aksine, daha dik eğimlerde ilerleme imkânı olan otomobillerden dolayı ikinci tüp geçidin boyunun daha kısa olabileceğini söylüyor.

Boğaz Tüp Geçişi Projesi, bütün İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlarının rüyası oldu. Bedrettin Dalan'la başlayan, Nurettin Sözen'le devam eden projelere Tayyip Erdoğan da bir projeyle katılmıştı. Erdoğan'ın başkanlığı döneminde, mevcut Marmaray Projesi'nin yerine raylı sistem ve motorlu araçları bir arada bulunduran Boğaz Tüp Geçişi Projesi hazırlanmış ve proje basına dağıtılmıştı. AKP hükümetinin iktidara gelmesinin ardından, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da Marmaray Projesi'ne motorlu araçları da eklemeye çalışmıştı. Ancak Marmaray'a kredi sağlayan Japon firma bu teklifi kabul etmemişti.

İkinci tüp geçidin yapım şekli henüz belirsizliğini korusa da, yap-işlet-devret modeline sıcak bakıldığı ve bu konuda deneyimli olan Japon şirketleriyle görüşmeler yapıldığı öğrenildi. Ulaştırma Bakanlığı tarafından Devlet Planlama Teşkilatı'na sunulan proje, Yüksek Planlama Kurulu'nun onayının ardından yatırım bütçesine alınarak uygulamaya konulabilecek.

Kaynak: Radikal

http://www.dexigner.com/forum/uploads/post-1-1131281386.jpg

boğazın altını üstünü delik deşik ediyorlar.

sunshine
05.12.08, 10:32
http://www.suvakfi.org.tr/images/haberler/marmaray.jpg Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olan tüp geçit çalışmaları Boğaz’dan balık göçünü engelliyor.
Balıkçılar, Karadeniz’e yumurta bırakmak için Boğaz’ı geçmek zorunda olan balıkların çalışmalar nedeniyle Marmara Denizi’nden Boğaz’a giremediğini belirterek, çalışmalara ara verilmesini sityior. “Balık göçü sezonunda tüp geçit çalışmaları durdurulmazsa balık kıtlığı yaşanır.” uyarısında buluan balıkçılar, geçen yıl aynı dönemde çalışmalara ara verildiğini hatırlatıyor ve “Bunun meyvesini Türkiye olarak birlikte topladık, halkımız çok düşük fiyatlarda balık yeme imkânı buldu.” diye konuştu. Tüp geçiş inşaatı geçen yıl Zaman’ın konuyla ilgili haberleri üzerine kısa bir süreliğine durmuştu.
Su ürünleri av sezonu 1 Mayıs’ta sona erdi. Sezonu kapatan balıkçılar, Balık Hali’nde düzenledikleri bir basın toplantısı ile gelecek yıl daha çok balık olması için tüp geçit çalışmalarına ara verilmesi çağrısında bulundu. İnşaatı yürüten Japon Taisei firmasının, balık göçü zamanında çalışmaların durdurulacağına dair taahhütü bulunduğuna dikkat çeken balıkçılar, geçen yıl bu sözleşmeye uyulduğunu; ancak bu yıl çalışmaların durdurulmadığını belirtti. İstanbul Balık Müstahsilleri Derneği Başkanı Ahmet Menekşe, balıkların göç mevsiminin kısa bir dönem olduğunu ve her geçen günün balık göçü açısından büyük zararlara neden olacağını kaydetti. Karadeniz’den Marmara’ya göç edecek balıkların çalışmaların durmaması nedeniyle Karadeniz’e geri döndüğünü belirten Menekşe, “Kışın palamut türü balıklar Karadeniz’de 200 metreden aşağıda oksijen olmadığı ve bu şartlarda yaşama şansları olmadığından binlerce ton palamut telef oldu.” diye konuştu. “Şu anda da Marmara ve Akdeniz’den gelen balıklar yumurtlamak için Karadeniz’e geçmek zorunda. Su altı çalışmaların oluşturduğu gürültü ve su bulanıklığı nedeniyle balıklar Boğaz’a giremiyor.” diyen Menekşe, balıkların gürültü ve bulanık suya karşı çok hassas olduğunu belirtti. Menekşe, çalışmalara ara verilmesi için Ulaştırma, Çevre ve Orman Bakanlığı’na başvuruda bulunduklarını; ancak herhangi bir sonuç alamadıklarını kaydetti.
İnşaatı yürüten Japon Taisei firması geçen yıl 9 Eylül Üniversitesi’nden denizdeki hafriyatın balık göçüne etkisiyle ilgili görüş bildirmesini istemişti. Yard. Doç. Dr. Kemal Can Bizsel tarafından yürütülen, ‘Geri Dönüşümlü İzleme Projesi’yle balık göçünün çalışmalar nedeniyle etkilendiği ortaya çıkmış ve bu rapor doğrultusunda çalışmalara ara verilmişti. Taisei firmasının aynı çalışmayı bu yıl İstanbul Üniversitesi’ne yaptırılmak istenmesine tepki gösteren balıkçılar, “Yapılan araştırmalar balık göçünün tüp geçit çalışmalarından etkilendiğini ortaya koydu. Aynı çalışma başka bir üniversiteye yaptırılarak farklı bir sonuç elde etmeye mi çalışıyorlar?” diyerek tepki gösterdi. Çalışmaların durması durumunda balık göçünün hızlandığına tecrübe ile şahit olduklarını kaydeden Menekşe, “20 Şubat’ta çıkan kuvvetli bir poyraz nedeniyle üç gün süreyle çalışmalar durduruldu. O üç gün içerisinde Karadeniz’den Marmara’ya çinekop balığı aktı.” şeklinde konuştu.
Ahmet Menekşe, sezon içerisinde 350 bin ton palamut ve 50 bin tonu da diğer balıklardan olmak üzere 400 bin ton balık yakalandığını bildirdi. Balığın bol çıkması nedeniyle halkın çok düşük fiyatlara palamut ve çinekop balığı yediğini kaydetti. Marmara ve çevresinde bin 800 tekne balıkçılıkla uğraşıyor. Bu yıl elde edilen gelirin 600 milyon dolara ulaşacağı belirtiliyor.
Marmaray Tüp Geçit Projesi, Üsküdar ile Sirkeci arasındaki bin 400 metrelik hatta yapılıyor. Kazı çalışmalarında Boğaz’ın 25-56 metre derinliğindeki tabanına 20 metreyi bulan kazılar gerçekleştiriliyor. Çalışmalarda çıkan kaya ve çakıldan oluşan maddeler, Marmara Denizi’nin en derin yeri olan Çınarcık Çukuru’na dökülüyor.


kaynak:zaman
bu yazı 5.5.2006 tarihinde zaman gazetesinde yayımlanmıştır.daha ilkinin tranvasını atlatmadan ikincisi geliyor çok yazık.

etki
05.12.08, 14:12
simdi cok cesitli palaktonlar vardır plakton yiyen palankton lar gibi mesela dipten kalkan camur plankton ların cogalmasına sebeplenmiştır artı hamsi de plankton la beslenen digini düşünmek gerek balık komple göc etmiyor bir bölümü kalıyo karadenizde yerli balık denilen ler var artı dip balıklarına etki eder göç balıgı ne olursa olsun illa gider bi link vardı bulamıyom ama söyle bi video vardı dere kurumuş somonlar gidemiyo gitdecegi meraya adamlar umudu kesmiş böyle biraz birikinti var Allahtan işte balık yagmur yagıp derenin canlancagını anlamış bi kameraman var oda sans eseri bana kalsa ormana manitayla yigişmeye getirmiş ama kamera kalıteli herhalde bu işi yapıyo cünkü arabada bitane daha var oda sonradan manitası cocugu cekiyo böyle iki görüntüyü birlestirip bi anbians yaratmaya calışmişlar neyse hocam yagmur bi baklıyo küçük su birikintisi sırf et oluyo dere biraz akmaya kalkıyo üst üste cıkıyorlar görmenizi isterdim meger yukarda bi balık ciftligi varmış yıllar önce cok büyük bi sel olmuş tahliye kanallarındaki metal kapaklar kopunca balıkların bir bölümü kacıyo o kuruyan dereden öyle gidiyo sonra her sene dönmeye calıssada hayvan o sene ki gibi seli tahmin mi etmiş ne sonra ikinci videoda ciftlikteki uzmanlar cekmiş ciftlik sahibini görmenizi isterdim adam köse olmuş nasıl azı kulaklarında havuzlar sırf balık yanlız adam o zaman balıklarını kacırdıgında bidaha kacırmamak için set yapmış iş makinasıyla kırmaya calısıyo setiki girsin geri kalanı diye millet dereden balık topluyo..demek istedigim su bişiy olmaz hem salya olmasıda ii oldu balıkcı olanla olmayan ayrıldı tutan gene tuttu.tem su da ne batan nede yüzen tam ortada duran havada asılıymış gibi duran toz zerrrecikleri vardı onları tuttu sonra agırlasıp dibe cöktü simdi denize baktıgında 15 mt dibi görüyom.ege denizi gibi berraklastı ama gene kirlenir oda ayrı mesele