PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Denizlerimizde bulunan köpekbalığı türleribalıkcı
07.12.08, 21:04
34 çeşit köpekbalığı ile yüzüyoruz....

Türk denizlerinde 34 çeşit köpekbalığı yaşıyor. Üstelik ünlü 'Jaws' filminde konu edilen 'Büyük Camgöz' ile insanlara saldırdığı bilinen 'Büyük Beyaz Köpekbalığı' ve 'Boz Camgöz' de bu türler arasında. İşte Türk denizlerinde yaşayan tüm köpekbalığının türleri...

Türkiye Bilimsel Araştırmalar Merkezi'nin (TÜBİTAK) internet sitesinden elde edilen bilgilere görehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif zaman zaman insanlara saldırmaları ya da balıkçılara yakalanmaları ile basında yer alan ve Hollywood'un birçok korku filmine malzeme olan 'denizin canavarları'http://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gifTürk denizlerinde de yaşıyor. 350 köpekbalığı türünden 34'ü Marmarahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Ege ve Akdeniz'de yaşadığı köpekbalıklarıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif sıcak denizleri tercih etmeleri nedeniyle yaşam alanı olarak özellikle Akdeniz'i tercih ediyor. Ancak 350 tür içinde insanlara saldıran ve tehlikeli olduğu bilinen 4 köpekbalığı türü var. Bu türlerden 3'ünün Türk denizlerinde varlığı olduğu biliniyor. Bu türlerhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif latince adı 'Hexanchus Griseus' olan 'Boz Camgöz'http://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif latince adı 'Carcharodon carcharias' olan 'Büyük Beyaz Köpekbalığı' ve yine latince adı 'Cetorhinus maximus' olan 'Büyük Camgöz'dür. Türk denizlerinde yaşayan tüm köpekbalığı türleri şunlar:

1. Familya :
HEXANCHIDAE (CAMGÖZLER) Heptranchias perlo (Boz camgöz) Hexanchus griseus (Boz camgöz

2. Familya :
ODONTASPIDIDAE (PAMUKBALIKLARI) Eugomphodus taurus (Pamuk Balığı) Odontaspis ferox (Pamuk Balığı)

3. Familya :
LAMNIDAE (DİKBURUNLU KÖPEKBALIKLARI) Carcharodon carcharias (Büyük Beyaz Köpekbalığı) Isurus oxyrinchus (Dikburun Canavar) Lamna nasus (Dikburun Harhariyas)

4. Familya :
CETORHINIDAE (DEV KÖPEKBALIKLARI) Cetorhinus maximus (Büyük Camgöz)

5. Familya :
ALOPIIDAE (SAPANBALIKLARI) Alopias vulpinus (Sapan balığı ya da Tilki balığı)

6. Familya :
SCYLIORHINIDAE (KEDİBALIKLARI) Galeus melastomus (Lekeli Kedibalığı) Scyliorhinus canicula (Kedi Balığı) Scyliorhinus stellaris (Kedi Balığı)

7. Familya :
CARCHARINIDAE (HARHARYASLAR) Carcharhinus brevipinna (Sivri Camgöz) Carcharhinus limbatus (Köpek Balığı) Carcharhinus melanopterus (Köpekbalığı) Carcharhinus plumbeus (Büyük Camgöz) Prionace glauca (Pamuk Balığı)

8. Familya :
TRIAKIDAE (KAYGAN DERİLİ KÖPEKBALIKLARI) Galeorhinus galeus (Camgöz) Mustelus asterias (Köpek balığı) Mustelus mustelus (Köpek Balığı) Mustelus punctulatus (Köpek Balığı)

9. Familya :
SPHYRNIDAE (ÇEKİÇBAŞLI KÖPEKBALIKLARI) Sphyrna tudes (Çekiç Balığı) Sphyrna zygaena (Çekiç Balığı)

10. Familya :
OXYNOTIDAE (DOMUZBALIKLARI) Oxynotus centrina (Domuz Balığı)

11. Familya :
SQUALIDAE (KATRANBALIKLARI) Centrophorus granulosus (Köpek Balığı) Centrophorus uyato (Köpek Balığı) Dalatias licha (Küt burunlu köpekbalığı) Echinorhinus brucus (Çivili Köpekbalığı) Etmopterus spinax (Siyah Köpekbalığı) Squalus acanthias (Mahmuzlu Camgöz) Squalus blainvillei (Mahmuzlu Camgöz)

12. Familya :
SQUATINIDAE (KELERLER) Squatina aculeata(Keler) Squatina oculata (Keler) Squatina squatina (Keler)

balıkcı
07.12.08, 21:05
Pek çok kimsenin denizde en çok korktuğuhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif hatta bu yüzden denize giremediği hayvanhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif kuşkusuz köpekbalığı. Aslında insanlar için daha tehlikeli olabilecek hayvanlar varkenhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif köpekbalığından bu kadar korkulmasının nedenleri ne olabilir? Neden bu hayvan bu denli ilgi çekici? Köpekbalığı gerçekten anlatıldığı gibihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif kusursuz bir yırtıcı ya da yok edici mi? İnsanlara neden saldırıyor? Tüm bu ve buna benzer soruların yanıtlarını bu hayvanın evrimsel geçmişinehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif biyolojisinehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif köpekbalıklarına bakış açılarımıza ve onlarla olan ilişkilerimize bakarak değerlendirmek gerekir.

Köpekbalıklarıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif efsanelerhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif abartılı öykülerhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif haberlerhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif korku filmleri aracılığıyla denizlerdeki korkunun temsilcileri olmuş. Ancak kötü şöhretlerine karşın insanlarla olan ilişkilerine bakıldığındahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif bu canlılara haksızlık edildiği açık. İnsanlar için potansiyel bir tehlike oluşturan bazı köpekbalığı türleri füze biçimli bedenlerihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif kocaman ağızları içindeki keskin dişleri ve meşhur sırt yüzgeçleriyle etrafa dehşet saçanhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif denizde insan kanına susamış canlılar olarak zihinlere yerleşmiş. Konuya ilişkin bilgisi oldukça az olan insanlarda bir köpekbalığı fobisi oluşmuş. Oysahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif bu fikrin yanlışlığı biraz düşünüldüğünde kendiliğinden ortaya çıkmakta. Öyle kihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif bırakın insanları memelilerin daha yeryüzünde yaşamadığı 350 milyon yıl kadar önce ilk türleri ortaya çıkan köpekbalıklarının doğal kurbanlarının insan olması mümkün değil.

Evrimsel Geçmiş

Kökenleri tam olarak bilinmemekle birliktehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif bu hayvanların fosillerine Devoniyen dönemlerde rastlanır (395-345 milyon yıl önce). Bulunan en eski köpekbalığı fosili Orta Devoniyen'e aittir. Bu dönemden sonra gelen Karbonifer'de (345-280 milyon yıl önce) havanın ısınarak kuzey ve güney kutup bölgelerinin daralmasıylahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif köpekbalıklarının denizlerde baskın tür konumuna geçtikleri düşünülüyor. Günümüz köpekbalıklarıysa Jura döneminin başında (190-136 myö) ortaya çıkmış. Krae-tase döneminde de (136-65 myö) varlığını günümüze değin sürdüren aileler ortaya çıkmış. Beslenme ve yüzme sistemlerindeki değişimler dışında köpekbalıklarının vücut yapıları evrim sürecinde çok az değişikliğe uğramış.

Köpekbalıklarıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif omurgalı hayvanların kıkırdaklı balıklar sınıfından olan canlılar. Vücut yapılarında kemik bulunmaz. Tümüyle kıkırdaktan oluşan bu yapı nedeniyle sualtında oldukça kıvrak hareket edebilirler. En büyük dezavantajlarıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif kemikli balıklarda bulunan ve su içinde dengede kalmalarını sağlayan "yüzme keselerinin" olmayışı. Yüzmeyi bıraktıkları andahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif ağır bir :-):-):-):-)l parçası gibi dibe çökerler. Yanihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif sürekli hareket etmek zorundadırlar. Yüzme keselerinin olmamasıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif su içinde diaaa yönde oldukça hızlı hareket edebilmelerini sağlar. Ayrıcahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif bu hayvanlarda vücudun yaklaşık %20-30'u karaciğerden oluşur. Bu çok yağlı karaciğerlerhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif köpekbalıklarına pozitif bir yüzerlilik kazandırır. Ancak karaciğerinin günümüzde kozmetik malzeme ve ilaç yapımında kullanılmasıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif hayvanın çok fazla miktarda avlanmasına ve birçok türün soyunun tehlike altına girmesine neden olmuş.

Dünya denizlerinde bugün 350 köpekbalığı türü yaşamakta. 10 türsehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif saldırı olaylarından sorumlu tutuluyor. Türkiye denizlerinde ise 27 kadar köpekbalığı türü yaşıyor ve bunlar içinde tehlikeli olabilecek 8 tür var.

En büyük tür yaklaşık 20 metrelik uzunluğuyla balina köpekbalığı (Rhincodon typus)http://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif en küçüğüyse 20 cm'lik cüce kedibalığı (Etmopterus perryi). Balina köpekbalıkları dışındaki türlerin hepsi etçil. Balina köpekbalığıysa dev cüsselerine yalnızca karşın planktonlarla (mikroskopik canlılar) beslenirler. En büyük etçilse 7.2 metrelik boyuyla "büyük beyaz" olarak bilinen Carcharodon carcharias'tır. Ancak türlerin çoğu oldukça küçük boylu olup tehlike yaratabilecek herhangi bir organları yoktur ve insanlara potansiyel bir tehlike kaynağı olamayacak kadar derinlerde yaşarlar.

Köpekbalıklarının doğal besinleri arasında büyük balıklarhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif bazı deniz memelilerihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif büyük mürekkep balıkları ve diğer köpekbalıkları yer alır. Üreme sistemlerine baktığımızdahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif dişi bireylerle erkek bireyler aşağı yukarı birbirlerine benzerler. Bu hayvanlar genelde derin sularda yaşadıklarından ve akvaryumda yaşatılmaları zor olduğundanhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif çiftleşme davranışları iyi araştırılmış değil. Köpekbalıkları üç farklı şekilde ürerler. Bazıları diğer balıklarda olduğu gibi döllenmiş yumurtayı dışarıya bırakırlar (ovipar); bazıları yavrularını vücut içinde taşır ve bizdeki göbek bağına benzeyen bir organ aracılığıyla besler (vivipar); bazılarıysa döllenmiş olan yumurtayı vücut içinde tutar ama herhangi bir şekilde yavru beslenmez ve gelişimini tamamlayınca dışarıya bırakılır (ovovivipar). Gebelik süreleri 9 ile 24 ay arasında değişir. Bir defada en az l en çok 100 yavru doğurabilirler.

Köpekbalıklarının milyonlarca yıldır hayatta kalmalarının sebeplerinden biri de diş ve çene yapıları. Dişler alt ve üst çenede 4 ya da 5 sıra halinde dizilir ve sayıları türlere göre değişir. Bu dişlerin hemen arkasındaysa "yedek dişler" diyebileceğimiz dişler bulunur. Beslenme sırasında hayvanın dişleri kırıldığında yerini bu dişler alır. Bu hızlı değişim birkaç günle birkaç haftada olabilir.

Köpekbalıklarının diğer canlılara üstünlük sağlamalarına yarayan bir başka özellikleriyse duyu organları. Koku alma ve işitme duyuları iyi gelişmiştir. Kan kokusunu 3 km uzaktan alabilirler. Çok küçük sesleri duyabilir ve geldiği yönü tayin edebilirler (insan sualtında sesi duyar ama geldiği yönü tayin edemez). Görme duyuları pek gelişmemiştir. Zaten genelde derin sularda yaşadıkları içinhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif görme duyularını pek kullanmazlar. Vücutlarının yan tarafında bir çizgi şeklinde bulunan ve "yanal organ" denen duyu organlarıyla manyetik alanları algılayabilirhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif yön tayini yapabilir (özellikle bulanık suda) ya da yaralı bir balığın çıkardığı titreşimleri saptayabilirler.

Köpekbalıklarının en önemli duyu organıysa "Lorenzini ampulleri" denen elektroreseptör hücreleridir. Vücudun baş kısmında bulunan ve l mm'lik kanallarla dışarıya açılan yapılardır. Elektriksel uyartılara karşı oldukça hassas.

Bu kadar hassas duyu organlarına sahip bir canlı için av bulmak ve onu avlamak çok güç olmasa gerek. Avlanmada ilk uyarılan koku alma ve işitme duyularıdır. Harekete geçen hayvan ava yaklaştıkça görme duyusu devreye girer. Avı bulduğunda etrafında daireler çizmeye başlar. Bir müddet sonra bu daireler küçülmeye ve çapraz geçişler yapmaya başlar. İyice yaklaştığında gözleri geriye doğru kayar ve özel bir kapakla kapanır (parçalama sırasında koruma amaçlı). Bu andan sonra artık devrede sadece elektroreseptör organları çalışmaktadır ve hayvan elektrik yayan her şeye saldırır. Ağız açıldığında alt çene dışarıya doğru çıkar ve avını yakalayan hayvan üst çenesiyle avını tutar. Alt çeneyle de parçalar. Bu arada kazayla parçalanan kendi türlerini dahi yiyebilirler. Tek tek avlandıkları gibihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif grup halinde de avlanabilirler. Uzmanlar dalarken ya da yüzerken saldırgan tek bir birey görüldüğünde korkulacak bir durum olmadığını ama sürüyle karşılaşıldığında durumun pek güvenilir sayılamayacağını söylüyorlar.

Bu hayvanların yüzmedikleri zaman battıklarını söylemiştik bu nedenle genel olarak deniz tabanı (özellikle kumluhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif çamurlu yerler) ve ona yakın yerlerde yaşarlar. Beslenme amacıyla su yüzeyine çıktıkları da olur. Özellikle de sardalye ve orkinosları kovalarken. Ender olarak kıyı ve limanlara girerler.

Kuzey yarımkürede yaşayan köpekbalıklarının neden olduğu saldırma olayları yok denecek kadar az. Akdenizhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Ege ve Marmara Denizinde yaşayanların insanlara hiç saldırmadıkları kabul edilir. Bu durumda sahillerde tehlike yok gibi. Bununla birliktehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif açık denizde yüzmek ya da derin su dalışları yapmak her zaman beraberinde belli bir risk getirir. Yine de istatistiklere bakılacak olursa köpekbalığı fobisi için bir neden yok. Köpekbalığı saldırıları en çok Avustralya'da görülüyor ama burada da arı sokmasıyla ölenler köpekbalığı saldırılarından ölenlerden 100 kat daha fazla. Boğulma sonucu ölenlerin sayısıysa 1000 kat fazla. Güney Afrika'da son 35 yıl içerisinde en çok saldırıya sörfçüler ve zıpkıncılar maruz kalmış; bu arada yalnızca bir dalgıç ciddi biçimde yaralanmış. Akdeniz sularındaki köpekbalığı saldırılarına ait bilimsel raporlar incelenecek olursa 1863-1961 yılları arasındaki yaklaşık 100 yıllık sürede sadece 18 saldırı olayının gerçekleşmiş olduğu görülür. 1960'lı yıllardan sonra Akdeniz'deki bu tip olaylara ait raporların bilimsel yayınlarda yer almadığı gözleniyor. Saldırı olaylarındaki en yüksek sayıya İtalya kıyılarında rastlanmış (5 saldırı). Bunu Yunanistan (4)http://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Mısır (3)http://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Yugoslavya (3)http://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Malta (1)http://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Fransa (1) ve Kuzey Afrika kıyılarındaki belirsiz bir bölge (1) izliyor.

Kansere Dayanıklılık

Köpekbalıkları hastalıklara karşı oldukça dirençliler. Bunun nedenlerinden birisi son derece güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaları. Bu sayede kansere de yakalanmazlar. Köpekbalığı kıkırdağıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif hastalıkla savaşmak için bağışıklık sistemini canlandıran belirli proteinler içerir. Yapılan çalışmalarda köpekbalığı kıkırdağınınhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif tümörler için gerekli olan yeni kan damarı oluşumunu memelilerdekine göre çok daha etkin biçimde baskıladığı ortaya çıkmış bulunuyor. Çalışmalar köpekbalığının kıkırdağındaki aktif maddenin direkt tümöre etkili olmadığınıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif ancak yeni kılcal damarlarla beslenmesini ve büyümesini durdurabileceğini gösteriyor. Bunun yanında köpekbalıkları antikorlarının (savunma hücreleri)http://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif insanınkilerin yarısı büyüklüğünde olmalarınınhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif dokulara kolaylıkla nüfuz edebilmelerini ve zararlı oluşumları önlemelerini sağladığı düşünülüyor.

Ekonomik önemi

Köpekbalıklarının çok az bir kısmının eti yenebiliyor. Bazı köpekbalıklarının yüzgeçlerinin kaynatılmasından elde edilen jelhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif çorbalara tat ve kıvam vermede kullanılıyor. Karaciğerlerinden çıkarılan yağ zengin A vitamini içerdiği için besin olarak değerlendiriliyor. Bu aynı zamanda kıkırdağıyla beraber ilaç yapımında kullanılıyor.
Tüm bu bilgiler ışığında bu balıkların insana saldırma nedenine gelincehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif geliştirmiş oldukları bazı avlanma yöntemleri ve besin olarak tercih ettiği canlılara duyduğu gereksinim. Foklar köpekbalığının da en sevdiği avlardan biri. Bir varsayım olarakhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif insanın suyun altından bakıldığındaki silueti foka çok benziyor; bu yüzden köpekbalıklarının foka benzettiği insanlara saldırdığı söylenmekte. Bazı kaynaklarda köpek balığının haince arkadan saldırdığı yorumları yapılır. Köpekbalıkları önden saldırırsahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif fok köpekbalığını fark ederek hemen yakındaki bir kara parçasına çıkıp kurtulabiliyor. Zaman içinde bu davranışı öğrenen köpekbalığıysa arkadan olabildiğince hızla yaklaşıphttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif foku yakalayabiliyor. Gerçekte yemek listesinde bulunmayan insana saldırdığındahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif ilk ısırmadan sonra tadını beğenmeyip bırakabiliyor. Bu arada kurtulmak için kısa bir zaman doğuyor eğer yaralı birey şoka girmemişse ya da çok ağır yaralanmamışsa saldırıdan kurtulabiliyor. Köpekbalığı kalabalık bir dalgıç ya da yüzücü grubuna saldırdığında içlerinden birini seçerek diğerlerini göz ardı ettiğine dair bir gözleme çeşitli raporlarda yer verilmiş bulunuyor.

Köpekbalıklarından Korunma Tedbirleri

Türkiye denizlerinde tehlikeli türlere oldukça az rastlanıyor. Yüzücüler için herhangi bir tehlike söz konusu değil. Tehliaaae maruz kalabilecekler yalnızca zıpkınla balık avlayanlar olabilir. Zıpkıncılarhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif avladıkları balıkları bellerinde bir telle taşırlar. Parçalanmış balık ve kan kokusu köpekbalıklarını çekebilir. Herhangi bir saldırı durumunda balıkları mümkün olduğunca uzağa fırlatmaları ve hareketlerini en aza indirgemeleri gerekir. Su yüzeyinde hareket eden kol ve bacaklar köpekbalıklarını daha çok tahrik eder. Hızlı yüzmek kısa mesafelerde işe yarayabilir ama diğer türlü sonuç vermez. Dalgıçlar içinsehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif olabilecek dalış sınırları (0-42 metre) içinde karşılaşılabilecek köpekbalıkları ise küçük boylu zararsız türlerdir. Olası saldırı olaylarına karşı önerilen pek çok korunma tedbiri bulunuyor. İki taşı birbirine vurmakhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif kuvvetli ses çıkarmakhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif regülatörden hava püskürtmekhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif elle suya çarpmak vs. Eğer yanınızda varsa kimyasal madde (özellikle bakır asetat) kullanmak tavsiye ediliyor.

Bazı raporlardahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif eğer birey yaralı değilse ve suda hareketsiz kalırsa meraklı köpekbalığının ortamdan ayrılabileceğinden söz edilmekte. Çeşitli şekillerde (bıçakhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif zıpkın vb kullanılarak) köpekbalığını yaralamak amacıyla yapılan hareketlerse büyük ihtimalle sonuçsuz kalacak ve hatta bir tahrik unsuru olduğunda saldırı olasılıkla yükselecektir. Köpekbalığına karşı şiddet kullanmak tavsiye edilmemekle birliktehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif eğer başka bir seçenek kalmamışsa burunhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif gözler ya da solungaç yarıklarına darbe yapılmalı.

Dalışlar esnasında koyu renkli bir elbise giyilmesi ve özellikle açık su ya da derin su dalışlarında mümkün olduğunca fosforlu renklere sahip malzeme kullanımından kaçınılması tavsiye ediliyor. Ortamda büyük bir köpekbalığı fark edilirsehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif yavaş hareketlerle yüzeye çıkıp derhal tekneye binilmeli ve su yüzeyindeyken kollar açılmamalı. Zira köpekbalığı dalgıcın siluetini başka bir canlıya benzetip saldırabilir. Yasak olmasına karşın halen kıyılarımızda dinamitle avcılık yapılmakta ve bu olay pek çok köpekbalığını bir anda ortaya çıkan bol besinden ve kandan dolayı ortama çekebilmekte. Unutulmamalı kihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif küçük boylu köpekbalıkları da böyle ortamlarda saldırgan bir tutum sergileyebiliyorlar.

Tüm bunlara karşın köpekbalıklarının insanlarla karşılaştığında gösterdikleri önceden kestirilemeyen davranışlar önerilen korunma yöntemlerinin her zaman başarıya ulaşmasını engelleyebiliyor.

Köpekbalığı Saldırılarında Tedavi Yöntemleri

Köpekbalığı ısırıkları sonucunda genellikle büyük miktarda doku ve kan kaybı söz konusu olur bu nedenle iki önemli probleme karşı acil ve etkin tedbirler almak gerekir:

1- Kan kaybının kontrol edilmesi

2- Şokun önlenmesi

Şok durumu genellikle aşırı (0http://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif5 lt'den fazla) kan kaybına bağlı olarak gelişir. Böyle durumlarda derhal kanama durdurulmalıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif yaralı sıcak tutulmalıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif hemen serum verilmelihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif fakat çok şiddetli şok geçiren bir yaralıya kesinlikle ağızdan hiçbir şey verilmemelidir. Kan dolaşımın normale dönmesi zaman alır. Bu esnada derhal bir tıp merkezine başvurulmalıdır.

Kaynakça:
Bilim ve Teknik Dergisi

aFaLa
07.12.08, 21:24
bariş paylaşim için teşekkürler bu saydıkların hepsi var marmarada sivri ada arkaşinda

muratsadioglu
07.12.08, 21:27
Pek çok kimsenin denizde en çok korktuğu hatta bu yüzden denize giremediği hayvan kuşkusuz köpekbalığı. Aslında insanlar için daha tehlikeli olabilecek hayvanlar varken köpekbalığından bu kadar korkulmasının nedenleri ne olabilir? Neden bu hayvan bu denli ilgi çekici? Köpekbalığı gerçekten anlatıldığı gibi kusursuz bir yırtıcı ya da yok edici mi? İnsanlara neden saldırıyor? Tüm bu ve buna benzer soruların yanıtlarını bu hayvanın evrimsel geçmişine biyolojisine köpekbalıklarına bakış açılarımıza ve onlarla olan ilişkilerimize bakarak değerlendirmek gerekir.

Güzel bir konu nakletmişsin Barış.Yazarımız neredeyse Köpekbalığına sevimli diyecek.Haksız da değil.
Şu sempatikliğe bakar mısınız... :D:D:Dhttp://img509.imageshack.us/img509/9036/greatwhitesw5.jpg (http://imageshack.us)

balıkcı
07.12.08, 21:33
Murat abi sende en sevimlisini bulmuşsun yani. ama anlatılana göre korkmamak lazım

muratsadioglu
07.12.08, 21:39
Ne var canım korkacak?..Tak tasmayı boynuna Marmara-Büyükçekmece arasında gezdir.:mad:
Ben almayayım Barış..


*

küçükbalıkçı
08.12.08, 19:24
Paylaşımlarınız için teşekkürler :)