PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Kıyı balıkçılığında güvenlikbalıkcı
07.12.08, 21:28
Kıyı Balıkçılığında Güvenlik

Kıyı balıkçılığı zararsız ve tehlikesiz bir spor gibi görünse dehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif bu gerçeği yansıtmamakta ve bu uğraşa gönül verenlerin karşısında çoğu kez görünmez tehlikeler bulunmaktadır. Güvenli ve sağlıklı bir spor uygulanması içinhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif kıyıdaki balık avı meraklılarının bazı kurallara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Açık havanın genellikle soğuk aylardahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif alışık olmayan bünyelerde olumsuz etkiler yaptığıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Soğuk algınlıklarının ağır hastalıklara yol açabildiği asla hatırdan çıkarılmamalıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif her türlü atmosfer koşullarına karşı uygun giysilerle vucut korunmalıdır. Kıyı balıkçılığı yapanların dahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif soğuk ve yağışlı havalarda kullanmak üzerehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif su ve rüzgar geçirmeyen bir anorakhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif yada muşamba takım ve bir çift lastik çizme edinmeleri gerekmektedir. Sıcak havalarda bilehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif güneşe karşı başı koruyacak bir şapkahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif denizden gelen meltemin sürekli etkisini önleyecek bir avcı yeleği giymek yerinde olur. Kış aylarındahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif ısıtıcı bir önlem olarak bir termosta çayhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif ya da kahve bulundurmakhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif hem sinir sistemini takviye ettiğihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif hemde soğua karşı koruyuculuğu dolayısıyla önemlidir.

Dikkat edilecek ikinci bir husus dahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif genellikle yağışlı havalardahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif bazen de denizin nemli esintisiyle olta atılabilecekhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif rıhtımhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif köprühttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif duba ya da demirli tekne güvertelerinin kaygan oluşudur. Bu nedenlehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif giyilecek ayakkabıların en az kayacak tabanlara sahip olmasına özen gösterilmelidir. Özelliklehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif kaya üzerleri sürekli ıslak ve kaygan yosunlarla kaplı olduğu içinhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif bu yerlerde yapılacak avcılıktahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif heyecan ve telaşın etkisiyle düşmek işten bile değildir. Bu düşmelerhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif insan çoğu kez kendini toparlayamadığından kırıklarahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif bazen de baş çarpması ve iç kanama nedeniyle ölümlere bile yol açmaktadır.

Sağlık ve esenlik bakımından üzerinde önemle durulacak bir husus dahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif balık avlama uğruna ıssız yerlere yalnız başına gitmenin hiç de güvenli bir davranış olmadığıdır. Bir çok görünmez kazaya http://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif özellikle de hassas bünyesi olanların ani bir rahatsızlığa karşı bir davranış olmadığıdır. Bir çok görünmez kazayahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif özellikle de hassas bir bünyesi olanların ani bir rahatsızlığa karşı bu kurala kesinlikle uymaları gereklidir. Avı ne kadar bol olursa olsunhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif böyle ıssız yerlere bir veya birkaç arkadaşla birlikte gitmek hem hoşça vakit geçirmekhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif hem de güvende olmak bakımından önemlidir.
Kullandığınız olta takımları dahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif görünüşte zararsız olsalar bilehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif bazen size beklenmedik yaralar açabilirler. Örneğinhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif damaklı bir olta iğnesi parmağınıza veya einize saplanabilir. Bu durumda onu çekip çıkarmak çok acı verici olduğu kadarhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif çok da zordur. İğne derine sağlanmamışsahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif palasını penseyle kesmek ve yoluna iterek derinin öteki yönünden çıkarmak yerinde bir hareket olur. Bundan başkahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif irice bir balığı çekerken olta ipinin kayarakhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif elinizi keskin bir bıçak gibi kesmesidir. Bazı defa derin kesiklere neden olan bu olgu karşısındahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif olta kutusunda bulunduracağınız ilk yardım gereçlerinin ne kadar yararlı olduğunu göreceksiniz. En küçük bir kesiğin bile bir antiseptikle temizlenip sarılmadığı takdirde büyük enfeksiyonlara yol açması her zaman olasıdır.
Zehirli balıkların kılçıkhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif yada dikenlerinin batmasına karşı da tedbirli olmalısınız. Bu konuda ustalaşıncaya kadarhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif tanımadığınız ya da zehirli olduğunu bildiğiniz balıkları iğneden çıkarmaya çalışmak yerine o bedeni http://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif ya da kösteği gözden çıkararak kesmelisiniz. Özellikle Rina'nın kuyruğundaki bir çift diken testere gibi çapraz dişli olduğundanhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif batarken kolayca saplanırhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif ama çıkarması o nispette zordur; çok zehirli olması dolayısıyla vakit geçirmeden bir doktora gidilmesi yerinde olur. Bu imkan yoksahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif iğneyi çıkardıktan sonrahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif yarayı sıkarak bolca kanatmalıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif oksijenli suyla iyice temizlemeli ve sulu amanyokla yıkamalısınız. Trakonyahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif yada Varsam ın dikeni battığında da aynı işlem uygulanır. Yaranın üzerine işemektehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif ilaç yokluğunda yararlı bir yöntemdir. Bu balıkların zehiri de nöbet ve ateş yaptığından doktor kontrolündehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif kalbi kuvvetlendirici ve ağrı kesici ilaç almak yerinde olur. Diğer balık dikenlerinin batmasında dahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif zehirli olmasa bile dikenin battığı yerde kalmamasına ve yarayı temizlemeye özen gösteriniz.; böylece mikrop kapmaya ve iltihaplanmaya karşı kesin bir önlem almış olursunuz.

Son günlerde ülkemizde de görülmekte olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi mikrobunu taşıyan keneler içinde muhakkak önlem alınmalıdır. Kenelere karşı çadır kuruyorsanız çadırınızın etrafına ve avlak bölgesi çevresine kene kovucu ilaçlar sıkabilirsiniz. Ayrıca avlanırken pantolununuzun paçalarını çoraplarınızın içine sokmanız kesinlikle gereklidir. Bu konu ile ilgili diğer bir husussa avlak bölgenizden ayrılırken üzerinizi ve eşyalarınızı kontrol etmenizdir.

alıntıdır.emeği geçenlere teşekkürler

aFaLa
07.12.08, 21:54
teşekkürler barişşbalikcilar15

küçükbalıkçı
11.12.08, 21:18
Teşekkürler Barış abi...