PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Kürek Çekme TeknikleriaFaLa
07.12.08, 22:28
Kürek çekme, kürekli bir botu kürekleri aracılığıyla manevra yaptırma veya sevk ve idare edebilmektir. Günümüzde gemilerde kullanılan botlarda bir çift kürek takımı vardır.Usulüne uygun kürek çekilmesiyle, daha az kuvvet uygulayarak daha fazla yol alınacak ve böylece daha az enerji harcanarak yorulmanın önüne geçilecek, aynı zamanda avuç içlerinde olası su toplamaları da engellenecektir.
[/URL][URL="http://denizcilik.bloggum.com/resim/4.html"]http://img0.bloggum.com/upload/lib/img/24885/p300/r_z1rexjkuo3rosuby6z62.jpg (http://denizcilik.bloggum.com/resim/5.html)
Kürek çekerken küreğe verilecek pozisyonlar ve kürek çekmedeki uyumun sağlanması için kullanılan standart denizcilik komutlarıdır.

Ø Hisa Kürek
Küreklerin elcikleri farş tahtalarına dayalı, palaları yukarı bakacak şekilde tutulması için verilen komuttur.

Ø Puta Kürek
Küreklerin palalarının geniş kısımları su düzlemine paralel olacak şekilde ıskarmoz veya yarımaylara takılı olarak tutulmasıdır.

Ø Al Beraber
Küreklerin aynı anda hep birlikte çekilmesi için verilen komuttur.
Ø Siya
Botu geri hareket ettirmek için küreği tersine çekmek.
Ø Siya tut
Botun süratini azaltmak, yavaşlatmak veya durdurmak amacıyla kürek palalarının ¾’ünü suya enli kısımları dik gelecek şekilde daldırıp tutarak bir tür frenleme yapmak.
Ø Neta Kürek
Küreklerin ıskarmozlardan çıkartılarak palaları kıçı gösterecek şekilde küpeşte yanlarına, oturakların üzerine bırakılmasıdır.

küçükbalıkçı
08.12.08, 09:17
Paylaşımın için teşekkürler abicim ben buteknikleri benim şişme botta kullanayım :):)....