PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Yem Takma Teknikleribalıkcı
07.12.08, 23:08
BALIKLAR (Bütün yada canlı olarak)

“BÜYÜK BALIK KÜÇÜK BALIĞI YUTAR” denir; böylece pek çok balık türü kendilerinden daha iri balıkların avına yem olarak kullanılabilirler. Örneğinhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif orkinoz avında palamuthttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif yada kefal: torik yada palamut avında sardalyahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif hamsihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif istavrit. Vb.; mercan avında sardalyahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif yada gümüş gibi balıklar iğneye bütün takılıp yem olarak işlev görürler.
Levrek avında isehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif kaya balığının iğneye canlı olarak takılması usta balıkçıların en geçerli yöntemidir. Özelliklehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif sonbaharda sığ sulardaki levrek avcılığında canlı kaya balığı tercih edilir.
Tatlı sularda dahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif çaylardan kepçeyle toplanarak livarda yaşatılan küçük Sazangilller sudakhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gifturna gibi dişli balıkların oltalarında canlı olarak kullanılırlar. Bunların iğneyehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif çeşitli
Usullerde canlı takılmaları avın verimini birkaç misli arttırır.

BALIKLAR( Yaprak yem olarak)
Beyaz eti olan her türlü balık kesilmek suretiyle olta yemi işlevi görebilir. Bu yemlerin hazırlanışında çeşitli usulller vardır. Bu usullerle çıkartılan yemlerhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif çatalkuyrukhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif şakşakhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif tekgöz http://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif yaprakhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif vb. Gibi adlar alırlar ;çoğu kez parça halinde kullanılırlar.

Yaprak yem : Beyez etli balıkların fletolarıdır. Bunlardanhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gifpullu olan izmarit ve istrongilosun pulları kazınmalıdır. Baş kesilip organları boşaltıldıktan sonrahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif keskin bıçakla kuyruktanhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif göğüs yüzgecine kadarhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif omurga hizasından kesilerek elde edilir. Küçük balıklardan çıkan iki fletohttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif avın büyüklüğüne göre iğneye tekhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif yada çift olarak takılır. Uskumru yada kolyozdan birçok yem çıkarmak olasıdır.

http://img88.imageshack.us/img88/9621/yem3tp4.jpg (http://imageshack.us/)

Çatalkuyruk ( şakşak) yem : Bu yem şekli yem yapılan balığın omurgasının bir kısmınınhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif etinin iki yandan fileto gibi kesilerek çıkarılmasıyla elde edilir. Tek taraflı kesiliphttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif kuyruk ve omurga çıkarılmadan kullanılabilir. İğne balığın ağzından sokulurhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif solungaç kapağı aralığından çıkartılarakhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif gövdeye batırılır. İğnenin ucu sırt yüzgeci hizasından hafifçe dışarıya çıkmalıdır. Kesik olan kuyruk bölümü suda dalgalanacağındanhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif yeme canlı görüntüsü kazandırır. Çatalkuyruk gündüzleri torik ve palamut avcılığı yapılır.

http://img86.imageshack.us/img86/5433/yem2yg9.jpg (http://imageshack.us/)

Tekgöz yem: Yem olarak seçilen balığın başının da ikiye bölünecek şekilde omurga boyunca ikiye kesilmesi ve kuyruk yüzgecinin giderilmesiyle elde edilir. Tekgöz yem kesiminde izmarithttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif istavrit gibi sert etli balıklar seçilir. Bu yem iğneye palamut ve torik için baş tarafındahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif lüfer için kuyruktan takılır.

Garos yem: Torikhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif palamut yada ayni büyüklüktrki balıkların iç organlarının çevreleyen zar parçalanmadan çıkartılarak elde edilen bütün yeme garos adı verilir. İğnede dağılmadan durması için bölünmeden kullanılacağındanhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif çok iri yapılı balıkların avında kullanılır.

Kuyrukaltı yem : Yem balığın karın bölgesinde ve kuyrukla göğüs arasında bulunan beyaz parlak görünümlü kısım kesilerek tek bir kuyrukaltı yem elde edilir. Bu yemhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif eti sert ve derisi sağlam olduğundan iğnede kısa sürede parçalanmaksızın birçok kez kullanılabilir. İğne diğer yemlerde olduğu gibi yeme deri tarafından değilhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif etli tarafından sokularak batırılır. İğnenin yeme batırılış sayısı azhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif yemin kendisi de dolgun olduğu için ikinci bir yeme gereksinim duyulmaz.

not: çeşitli sitelerden alıntıdır

küçükbalıkçı
08.12.08, 09:13
Güzel bir paylaşım paylaşımın için teşekkürler abicim...