PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Yemler ve Yemleme Hakkındaki Bilgilerbalıkcı
07.12.08, 23:17
Yemler ve Yemleme Hakkındaki Bilgiler
http://img228.imageshack.us/img228/9281/yemtakcanli6be.jpg (http://imageshack.us/)
http://img141.imageshack.us/img141/5885/canliyemsardalya9mv.gif (http://imageshack.us/)
http://img228.imageshack.us/img228/7105/yemtakbutun1tc.jpg (http://imageshack.us/)
http://img141.imageshack.us/img141/9905/yemtakagiz2tb.jpg (http://imageshack.us/)

Canlı Yemler
Bırakma ve özellikle sürütme takımlarında yem balığın canlı takılması başarıyı oldukça arttırır. İğneye canlı takılacak balıklar ne yöntem kullanılırsa kullanılsın fazla hırpalanmamalıdırlar. Ağzı sağlam dudakları yumuşak ve körüklü olmayan balıklar için en iyi yöntem iğneyi alt çeneden saplayarak üst çeneden çıkarmaktır (en üst resim). Bu şekilde yem balık uzun süre canlı kalabilir. İğnenin özellikle sürütmede tek çeneye takılması doğru olmaz. İğne yüzünden ağız kapanmadığından sürütülen balığın ağzından dolan kontrol edemediği suhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif midesini şişirerek balığı çabucak öldürür. Bırakma takımlarda ve paraketelerde bu yöntem uygulanabilir. Ağzı yumuşak balıkları sürütme de pek kullanmamak gerekmektedir. canlı yem balığa herhangi bir şekilde ikinci bir iğne daha batırılabilir ama bu balığı ciddi şekilde hırpalayarak çabucak ölmesine neden olacaktır. Yine de mesele sinarit sürütmesinde sinarit vurup yem balığın yarısını alır ve iğnede kalan kısma bir daha dokunmaz. Bu durum sürütme sırasınca sık sık tekrarlanıyorsa tabii ki ikinci bir iğne kullanmak gerekli olacaktır. Ben bu durumlarda hemen kuyruk boğumuna veya sağlam etli kalın derili bir balık ise hemen derinin altına bir iğne daha iliştirilmesini tavsiye ederim. İğnenin balığın omuriliğine veya yanal çizgisine dokunmamasına dikkat edilmelidir. Aksi halde balık çabucak ölür.

Özellikle sandaldan kulanılan dip takımları söz konusu olduğunda bazen iğne balığın sidikliğinden saplanıp bir müddet sürüldükten sonra yan tarafından çıkartılır. (üstten ikinci resim) Bu şekilde iğneye takılan balığın ciddi şekilde yaralanması söz konusu olduğundan çabuk öleceği düşünülebilir ama yemhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif çevredeki iri balıkların titreşimleri fark edip yemi bulmalarına kadar canlı kalacaktır. Yöntemin en avantajlı yanı iğnenin duruşu nedeni ile canlı yeme kafadan saldıracak büyük balığın ilk vuruşta yüksek bir ihtimalle yakalanacağıdır. Bu tür yemler sürütmelerde ve savurma takımlarda kullanılamaz ayrıca bütün ölü yemlerde yumuşayan karınları nedeni ile bu şekilde takılamaz. Her ne yöntem olursa olsun canlı yem için kullanılacak iğneler kalın telli olmamalıdır. Çapraz iğneler de canlı yem balığı fazla hırpalayabilir. Özellikle orkinos gibi iri balıklara canlı yem takarken iri iğnenin balığı ciddi şekilde yaralayarak çabucak ölmesine neden olmamak için iğne doğrudan balığa saplanmaz altta anlatılan şemsiye teline benzer yem takma iğnesi yardımı ile iğneye bağlı halka şeklindeki kısa ip balığın burun delikleri hizasından bir taraftan saplanıp diğer taraftan çıkartılır. iğne üzerine halka ipin sarılması ile de yem takma tamamlanmış olur.

Bütün Ölü YemHemen hemen bütün takımlarda kullanılabilir. En yaygın şekilleri üstteki gibidir (ortadaki ve alttaki resim). Orta resimdeki şekilde yemin takılabilmesi için uzun bir iğne veya ince şiş gereklidir. Bu iş için özel üretilmiş yem takma iğneleri olsa da Türkiye'de bulmak pek mümkün değildir ve bulunabilecek en iyi aalet şemsiye telidir. Şemsiyelerin en uç yay tellerinin hem boyu gayet uygundur hem de hemen ucuna yakın yerde bir deliği vardır. Bu delik iğne deliği gibi kullanılır. Bu telin deliğine tutturulan bedenhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif telin balığın sırtından saplanarak orta kemiğe paralel sürülmesi ile ağızdan çıkartılır. Bundan sonra şemsiye teli geri çekilir. Beden de balığın ağzından dışarı doğru yavaşça çekilerek iğnenin balığın etine iyice oturması sağlanır. İğne yeterince uzun saplıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif balık kısa ise iğne palası balığın ağzından çıkar. Balık uzun ise (uskumru örneği) iğne palası da balığın içinde kalır sadece beden dışarı çıkar. Bu şekilde takılan yem sürütme takımlarında kullanılacak ise ağzı siyah iplikle dikilmelidir. Bir başka yol da iğneyi balığın ağzından sokup solungaç kapağı altından çıkardıktan sonra yan çevirerek balığın sırt etine saplayarak ucunu diğer yandan çıkartmaktır. Balıklar kısmında daha farklı takma yöntemleri de anlatılmaktadır.

Bütün olarak kullanılacak yem balıklar öldükten sonra su içinde tutulursa özellikle istavrit kıvrılıp şekil değiştirerek bütün olarak kullanılmaz hale gelirhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif eti de yumuşar. En iyisi balıkları ıslak biz bez altında hafif rutubetli saklamaktırhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif veya balıkçı esnafının yaptığı gibi açıkta duran yem balıkların üzerine zaman zaman deniz suyu serpilmelidir.

http://img221.imageshack.us/img221/8816/mayisbocegi4hh.jpg (http://imageshack.us/)

Böcekler
Su kıyılarında bulunabilen çekirgehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif uç uç böceğihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Mayıs böceği gibi böcekler canlı veya ölü olarak yem amaçlı kullanılabilir. özellikle alabalık avında böcekler iyi yemdirhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif ancak diğer balıklarda böcek yeme vurur.

http://img93.imageshack.us/img93/5791/karasineklarva9uu.jpg (http://imageshack.us/)

Karasinek Larvası (Musca domestica)
Karasinek Larvası : Ülkemizde pek kullanılmayan ancak Avrupalı amatörler arasında oldukça yaygın olan ve balık malzemesi satan dükkanlarda da satılan bu yem özellikle sazan ailesi için bahar ve yaz aylarında çok iyi yemdir.

http://img132.imageshack.us/img132/6562/sivrisineklarva1gb.jpg (http://imageshack.us/)

Sivrisinek Larvası (Anopheles gambiae)
Sazan ailesi için sonbahar ve kış aylarında ideal yemdir. Toplanması ve temini oldukça zordur. Çamurlu dere veya göl dipleri kazınarak toplandıktan sonra özel eleklerle birkaç kez yıkanarak süzülür. Son süzme ve yıkamadan sonra sivrisinek larvaları süzgeç içinde kalacaktır. Baştan sona su içinde yapılan bu işlemler özellikle soğu havalarda yürütüldüğünden hem çok yorucudur hem de romatizmaya davetiye çıkartır. Özel ince elekler ve malzeme gereği de düşünüldüğünde temininin zorluğu daha iyi anlaşılır. Yurdumuzda şimdilik pek kullanılmamaktadırhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif veya yöresel olarak kullanımı varsa bunu bilemiyorum. Yanda bir grup larva görülmektedirhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif koyu olan tarafları baş taraflarıdır. İğneye kuyruk tarafından takılır ve uzun süre canlı kalabilirhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Kullanılacak iğnenin ince telli olması şarttır.

http://img209.imageshack.us/img209/3456/suluk5yu.jpg (http://imageshack.us/)

Kan Sülüğü (Hirudinea Pharyngobdellae)
Kumluhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif kıyılarda sığlıklarda kum üzerinde istiridyeye benzer ufak kabuklu yumuşakçaya tarak denir. Yukarıda temsili bir resmi var. Bunlar kum üzerinden kolayca elle toplanırlar. Midye gibi bıçakla açılması zor olabilir bu nedenle genelde kabuğu kırılarak içi alınır. İçinde sert beyaz eti vardır. sağlam dokulu olduğundan iğneden zor alınır. Midye ile avlanan balıkları avlamakta kullanılabilir. Ama midye kadar başarılı sonuçlar alınmaz.

http://img141.imageshack.us/img141/5486/kalamar6vp.jpg (http://imageshack.us/)

Kalamar (Loligo vulgaris)
Konik ince uzun bir vücudu ve vücudunun kafa tarafında ikisi uzunhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif diğerleri o kadar uzun olmayan on ayağı vardır. Ayakları vantuzludur. İri gözleri vardır. Açık pembe benekli derisinin altında neredeyse saydam bir eti vardır. Hem yiyecek hem de olta yemi olarak değerlidir. Eti sert olduğundan iğneden zor alınır. Baş ve iç tarafı paraketede veya küçükleri bütün olarak sürütmede levreğe kullanılır. Kolları mercanhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif çipurahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif karagöz avında kullanılır.

http://img222.imageshack.us/img222/4936/subye0eg.gif (http://imageshack.us/)

Sübye (Sepia officinalis)
Bir adı da mürekkep balığıdır. Rengi kirli sarıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif siyah şeritleri ilehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif kahverengine çalar. Şeritler veya halkalar halinde kesilerek mercanhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif çipura karagöz gibi balıkların avında kullanılır. Küçükleri bütün olarak levrek sürütmesinde kullanılır. Paraketeler içinde iyi bir yemdir. Eti sert olduğundan iğneden kolay alınamaz

not: alıntıdır

küçükbalıkçı
08.12.08, 08:59
Paylaşımın için teşekkürler abicim....