PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Olta Yemi Olarak Kullanılan Deniz Salyangozlarıbalıkcı
07.12.08, 23:20
DENİZ SALYANGOZLARI ve YEMLİK DEĞERLERİ

Bu başlık altında madya dışında pek çok deniz salyangozu anılabilir. Bunlardan en önemlisi gemilerin sintine ve balast sularıyla Karadeniz'e taşınıp daha sonra Saros körfezine kadar yayılan iri deniz salyangozu (Rapana) dur. Bundan başka küçük sivri deniz salyangozları (deniz minareleri = Cerithium vulgatum ve Cerithium rupestre)http://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif madya'ya benzer fakat daha küçük yapılıdır. Küçük deniz balıkları avında olta yemi olarak kullanılabilir. Maske (gözlük) şnorkel kullanılarak yüzeysel toplanırlar.
Pelikan ayaklı deniz salyangozu (Aporrhais pes-pelicani)http://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Cymatiumhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Ocenebrahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Fusushttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Cancellariahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Monodontahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Gibbulahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Conus ve Cantharidus türü küçük deniz salyangozları aynı şekilde ele alınabilir. Bu küçük salyangozların bazıları kumsal plajlarda bazıları kaya ve yosun kümeleri arasında bulunur.
Thaishttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Cassidaria ve avlanması / toplanması yasak olan Charonia türlerinden daha irice deniz salyangozları olta yemi olarak kullanılabilir. Bunların bazıları sığ sularda bazıları ise derin sularda bulunur. Derin sularda yaşayanlar balıkçıların ağlarına takılır. Trol ve uzatma ağı teknelerinden alınabilir. Sığ sularda yaşayanlar ise yaşam tipine göre kumlukhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif kayalık veya otluk yosunluk diplerden maske-şnorkel kullanılarak veya kıyıdan el ile toplanabilir.
Burada özellikle boş deniz salyangozu kabukları içine yerleşen keşiş yengeci veya çağanoz denilen canlıları salyangozlardan ayırmak gerekir.
Diğer bir canlı grubu da Patella ve denizkulaklarıdır. Bunları da salyangozlardan ayrı ele almak gerekir.
Tüm salyangozların kabukları kırıldıktan sonra çıkan et kancaya takılarak kullanılır. Eğer kanca küçük salyangoz büyükse eti parçalamakta yarar vardır. Bu durumda barsak ve iç organlar balıklar tarafından kolayca koparılabileceği için oltaya takılmaz. Salyangoz küçük kanca büyükse bir kaçı bir arada kancaya takılabilir.

balıkcı
07.12.08, 23:25
DENİZ SALYANGOZU

http://www.kkgm.gov.tr/birim/su_urn/Resim2/193_2_denizsalyangozu.gifhttp://www.kkgm.gov.tr/birim/su_urn/Resim2/193_1_denizsalyangozu.gif


http://www.kkgm.gov.tr/birim/su_urn/Resim2/192_denizsalyangozu.gif

F- Muricidae
L- Rapana bezoar
İ- Sea snail
M- TokalakMorfolojik Özellikleri:

Vücut tek parçalı kabuktan ibaret olup, ağız kısmındaki dudak sifon şeklini almıştır. Sifonlu çıkıntı, orta boyda, genellikle geniş ve kanal boydan boya açıktır. Kanal üzerinde bariz tüberküller vardır ve her kıvrımda bir sıra halinde dizilmişlerdir. Kabuk dışta kirli beyaz, kirli sarı olup, iç kısmi açık sarı ve dışa doğru parlak kırmızı görümündedir.


M.U.= 12 cm.
O.U.= 7-8 cm.
M.A.=
O.A.=

Avlanma Yöntemleri:
Algarna, Dalgıç

küçükbalıkçı
08.12.08, 08:41
Paylaşımın için teşekkürler abicim...

balıkcı
09.12.08, 20:31
ben teşekkür ederim Taha

küçükbalıkçı
09.12.08, 20:56
:):):):):) abi verimi nasıl salyangozun hiç denemedimde ? boru kurdum yok olmazsa yarın biraz sülünes ile salyangoz atayım ?

balıkcı
09.12.08, 21:12
Taha dip balıkları ve kırmalık alanlarda yaşayan balıklar için güzel sonuçlar alabilirsin

küçükbalıkçı
09.12.08, 21:47
sağol Barış abicim yarın denicem.....