PDA

Orijinalini görmek için tiklayiniz : Karides Avı YasaklarıaFaLa
07.12.08, 23:52
Karides Avı Yasakları (http://denizcilik.bloggum.com/yazi/karides-avi-yasaklari.html)


Karidese zaman, yer ve avlanma vasıtası olarak getirilen yasaklar aşağıda belirtilmiştir.

http://www.kkgm.gov.tr/birim/su_urn/Resim2/213_2_karides.gif

Marmara Denizi hariç, bütün kara sularımızda, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında algarna ile karides istihsali yasaktır.

Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında, 15 Nisan - 31 Ağustos ve 1 – 31 Ocak tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile karides avcılığı yasaktır. Ancak, 15 Haziran – 31 Temmuz tarihleri arasında uzatma ağları ile oluklu karides (P. kerathurus) avcılığı serbesttir.

Marmara Denizi’nde avcılığın serbest olduğu dönemlerde; ek-2’de belirtilen alanlarda;
Derin su pembe karidesinin; 50. m’den daha derin sularda, ağız yüksekliği 50 cm., omuz ve torba kısmında ağ göz açıklığı en az 32 mm. ve torba boyu en fazla 6 kulaç (11 m) olan, toplam boyu 15 m.yi geçmeyen çift torbalı 2 algarna ya da boyları 5 m.yi geçmeyen tek torbalı 3 algarna ile avlanılması serbesttir.

Her türlü karidesin torba ağ göz açıklığı 24 mm’den küçük olmayan manyat ile avlanılması serbesttir. Ancak, 1 Eylül 2005 tarihinden itibaren torba ağ göz açıklığı 28 mm’ den küçük olan manyatların kullanımı yasaktır.
Manyat ve algarna ile karides istihsalinde bulunacak balıkçı gemileri için, gemi ruhsat tezkeresinin verildiği il müdürlüğünden izin belgesi alınması zorunludur
Avlanan karidesler için “Menşe Belgesi” (EK-3) alınması ve avlanan ürünlerin il müdürlüklerince belirlenecek ve ilân edilecek yerlerden karaya çıkarılması zorunludur.

Ege Denizi’nde, 1 Nisan - 15 Temmuz tarihleri arasında uzatma ağları hariç her türlü istihsal vasıtasıyla karides avcılığı yasaktır.

Akdeniz'de; İncekum Burnu (360 14,10’N (330 56,90’ E) ile Susanoğlu - Atakent arasında kalan kara sularımızda sahilden itibaren 3 mil içerisinde,

Seyhan Nehri’nin denize döküldüğü yer ile Ceyhan Nehri’nin denize döküldüğü yer arasında kalan kara sularımızda sahilden itibaren 3 mil içerisinde,

Akıncı Burnu ile Suriye sınırı arasında kalan kara sularımızda ise 1 mil içerisinde, belirtilen yerler dışında kalan diğer kara sularımızda sahilden itibaren 2 mil içerisinde dönem boyunca, uzatma ağları hariç her türlü istihsal vasıtası ile karides avcılığı yasaktır.

Serbest yerlerde ise Eşen Çayı’nın denize döküldüğü yer ile Anamur Burnu arasında kalan kara sularımızda 1 Nisan - 15 Eylül e kadar yapılabilmektedir.

küçükbalıkçı
08.12.08, 08:33
Güzel bir paylaşım paylaşımın için teşekkürler abicim...

sunshine
08.12.08, 11:38
paylaşım için teşekkürler

Hıcaz
09.01.09, 22:35
Önemli not:aldığımız yazıların veya resimlerin alt kısımlarına nereden aldığımızı kaynak olarak yazarsak ,bence çok daha duyarlı ve dürüst çalışmış oluruz diye düşünüyorum..tşk..